merypoppins

RODO w bibliotece szkolnej

środa 16 maja 2018, 18:07

Drogie Koleżanki i Koledzy, może ktoś ma już jakiś pomysł na "ogarnięcie" tego RODOs :D w bibliotekach szkolnych. Pracuję z programem komputerowym MOL i posiadam tam dane uczniów (nazwisko i imię), udostępniam też na facebooku i stronie szkoły informacje o różnych wydarzeniach z życia szkoły i biblioteki. Organizuję różne konkursy i warsztaty. Obecnie "wyczytuję" wszystkie informacje i coraz mniej wiem :D
Pozdrawiam

Zielona

Re: RODO w bibliotece szkolnej

czwartek 17 maja 2018, 09:01

Dołączam się do pytania. Nie mam jeszcze żadnych wytycznych od dyrekcji. Co z archiwalnymi wydarzeniami na stronie biblioteki, rodzice przez lata wyrażali zgodę na przetwarzanie danych osobowych i czy one są dalej ważne jeśli chodzi o starsze artykuły?

Nux
Kontakt: Strona WWW

piątek 15 cze 2018, 01:14

Ogólnie to wszystkie zgody zachowują ważność. Trzeba mieć je tylko jakoś udokumentowane.

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 15 cze 2018, 23:07

Administratorem danych osobowych a co za tym idzie odpowiedzialnym za wszystko jest dyrektor szkoły, więc proponuje zachować spokój, poczekać na szkolenie RP i decyzje szefa.

Zuzza

niedziela 17 cze 2018, 10:50

Ogólnie przestrzegamy zasady - zgoda nie potrzebna, na to co zapisano w ustawie dotyczącej działalności danej jednostki. Jeśli nam potrzebne imię i nazwisko - nie trzeba żadnej zgody. Jeśli np. w dzienniku potrzebujemy nr telefonu rodziców - tego w ustawie nie ma, potrzebna na to zgoda. PESEL i inne dane w MOLu zbędne. Zgody na upublicznianie zbiera szkoła, biblioteka nic nie musi oddzielnie. Jeśli na facebooku oficjalny, szkolny profil, zgoda powinna obejmować i wpisy na nim. Jeśli nieoficjalne konto jakieś - trzeba obgadać sprawę z dyrekcją. (W mojej szkole takie konta będą zamknięte)
Tak mi to wytłumaczył mój osobisty prawnik :) Osobisty, bo domownik :)
Ogólnie rzecz biorąc najważniejsze przestrzeganie zasady - im mniej danych zbierasz, tym lepiej dla ciebie. I wszystko trzymasz na klucz zamknięte albo na hasło.

Mariam_43

piątek 29 lis 2019, 11:24

Jeżeli wszystko pod hasłem, to aktyw nie może wypożyczać? Od niedawna pracuję w bibliotece, w której aktyw biblioteczny udostępnia księgozbiór. Mam mieszane uczucia z tego powodu.

EMT

piątek 29 lis 2019, 20:12

Nie dałabym uczniom wypożyczać. Chyba że pod ścisłą kontrolą (w ramach edukacji). Wiedzą za mało o czytelnikach i chociaż i nam się zdarzają czasem pomyłki, to im o wiele częściej. A to potem nas obciąża.

sylv

poniedziałek 02 gru 2019, 13:01

U mnie przez kilka miesięcy aktyw zajmował się wypożyczaniem pod moją kontrolą jednym okiem :P, ale szybko zrozumiałam, że to nie jest dobry pomysł, chociaż dzieci to uwielbiają. No ale teraz RODO, więc nie ma o czym mówić.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”