Biały Kruk
Posty: 5
Rejestracja: środa 25 lip 2018, 13:14

Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

środa 25 lip 2018, 13:42

Witam,

Jestem bibliotekarzem z powołania, ale przypadkiem zostałam bibliotekarzem szkolnym. Jedno i drugie ma ze sobą niewiele wspólnego.

Zaczęłam pracę 25.08.2016 (umowa była dopiero od 17 września, bo o dziwo zgoda kuratora pojawiła się dzień po tym, jak powiedziałam, że kończę scontrum). Oczywiście, za scontrum nie dostałam ani grosza.

Poszłam na studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki. Kiedy zdałam okazało się, że nie mam dzięki temu uprawnień do pracowania w szkolnej biblioteki. Umowa skończyła mi się 22 czerwca i chciałabym wiedzieć, czy ja wciąż muszę, tzn czy mam obowiązek tam pracować? Nie dałam swojego cv, a dostałam telefon, że mam przyjść dziś lub 31 lipca, pomóc z fakturami z WSIPu. Podejrzewam, ze wydawnictwo znowu przesłało jakieś cudowne nieopłacone faktury z palca wyssane, a księgowa chce mnie obciążyć jakimiś kosztami.

Dzwoniłam do delegatury od kuratorium i powiedzieli, że muszę się spytać dyrektorki. Czy to znaczy że jestem szkolnym niewolnikiem?

Wiem, że są wakacje, ale proszę o pomoc

Anna
Posty: 780
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

środa 25 lip 2018, 15:01

Nie bardzo rozumiem co to znaczy, że dzieęi zrobieniu podyplomówki z oligo nie masz uprawnień do pracy w bibliotece. W momencie zatrudniania w bibliotece powinnaś je mieć.
Skończyła się twoja umowa o pracę i jeśli nie chcesz tam pracować to grzecznie odpowiadasz, że niestety nie możesz przyjść do szkoły w określonych dniach bo już w tym miejscu nie pracujesz. Jeśli jednak ci zależy na pracy w tym miejscu to najpierw pytasz czy cię zatrudnią. Tyle, że to jest wykorzystywanie człowieka bo wiadomo, że ci za nic nie zapłacą dopóki nie dostaniesz umowy.

Biały Kruk
Posty: 5
Rejestracja: środa 25 lip 2018, 13:14

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

środa 25 lip 2018, 15:11

Pracowałam w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym - dlatego musiałam mieć oligo. A na dyplomie nie było zaznaczone, iż mam przygotowanie pedagogiczne.
I nie, nie chcę już pracować w szkole. Chciałam wiedzieć, czy mimo zakończenia umowy mam jeszcze jakieś zobowiązania? Wg delegatury tczewskiej to zależy od dyrektorki, ale wydaje mi się to bezprawne, stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych :)

halinah
Posty: 934
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 00:27

Po zakończeniu umowy o pracę i otrzymaniu świadectwa pracy NIC Cię z pracodawcą nie łączy i niczego od Ciebie nie może chcieć.

Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 10:00

Pomyśl sama logicznie- nie masz już umowy o pracę w szkole, czyli nie masz np. ubezpieczenia w razie wypadku, jesteś bezprawnie na terenie danej placówki, jakim cudem miałabyś świadczyć pracę na rzecz pracodawcy?
Zwyczajnie, jak mówią koleżanki, odmawiasz pracy ponieważ JUŻ NIE pracujesz w danej placówce.
Skontrum nigdy nie było płatne, więcej, nauczyciel bibliotekarz, zgodnie z prawem, jest tylko obserwatorem, nigdy wykonawcą. Fakty zwykle są inne, nauczyciele sami robią spisy /u mnie, w czasie skontrum, jestem przestępcą, póki komisja nie skończy prac, ale ... komisja nie umie sporządzić żadnego protokołu, stąd robię je ja... taka paranoja władzy/
W bibliotekach szkolnych jest cała masa paranoicznych kwestii, jak centra bez dodatkowych pieniedzy na prowadzenie ich, jak podręczniki- j.w. , nielegalne zastępstwa - traktowanie bibliotekarzy jak przedmioty i zapchajdziury, wysyłanie do pomocy w świetlicach /nagminne/, na wycieczki jako opieka... pisałabym długo.
NIE DZIWIĘ SIĘ, ŻE REZYGNUJESZ. Mnie się rezygnacja nie udała, mam za wiele lat, nie udało mi się zmienić pracy- podkreślono wprost mój "podeszły" wiek 50 +, świetnie rozumiem innych.

Biały Kruk
Posty: 5
Rejestracja: środa 25 lip 2018, 13:14

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 12:30

Właśnie rozmawiałam z dyrektorką i powiedziała, że muszę przyjść rozliczyć się z braków w podręcznikach i błędnych zamówieniach. Generalnie zamówiliśmy w zeszłym roku szkolnym 2017/2018 dużo materiałów edukacyjnych i podręczników z WSiPu i ciągle dostajemy faktury i ponaglenia. Znając księgową będzie chciała mnie za wszystko obciążyć.
Gdybym wiedziała przedtem, że tak wygląda praca nauczyciela bibliotekarza, to wolałabym ulice zamiatać.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 20:02

Nikt Cię nie zmusi do przyjścia do szkoły, brak czasu ... I co Ci zrobią?
Natomiast odpowiedzialność:
Biały Kruk pisze:Generalnie zamówiliśmy
Biały Kruk pisze:Znając księgową będzie chciała mnie za wszystko obciążyć.
Biały Kruk pisze:a księgowa chce mnie obciążyć jakimiś kosztami.
Roszenia są bezpodstawne i głupie, ale to zawsze jakieś roszczenia. Przypomina mi to jakieś naciąganie na fikcyjne rachunki ale jednak jest.
Jeżeli to bardzo ostro, to poproś na piśmie i sama podaj art. 22 ustawy o systemie oświaty, w którym odpowiedzialność na zamawianie podręczników ponosi dyrektor szkoły. Nieznajomość prawa nie tłumaczy dyrektora szkoła za nie wypełnianie obowiązków, za które ma płacone. Nie jesteś dyrektorem i niech się zapoznają z przepisami.
Kolejność ważności przepisów: Konstytucja, ustawy, rozporządzenia, prawo wewnątrzszkolne i na końcu widzimisię księgowej.

halinah
Posty: 934
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 21:40

według niektórych księgowych "widzimiś" jest najważniejszy!!! :)

Świeżynka
Posty: 12
Rejestracja: środa 20 wrz 2017, 16:54

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 23:17

Doskonale Cię rozumiem. Sama zostałam zatrudniona w charakterze nauczyciela bibliotekarza niecałe dwa lata temu. Przy okazji zrzucono na mnie obowiązek zamawiania podręczników i rozliczania dotacji, a wiadomo, że jako świeży pracownik chciałam się wykazać i nie oponowałam. Jak dla jednej osoby, jest to zdecydowanie za dużo. Praca pedagogiczna sprawia mi wiele frajdy, lubię dzieciaki i dobrze odnajduję się w roli bibliotekarza, z kolei cały ten podręcznikowy bajzel po prostu mnie przerasta - ciągłe telefony przedstawicieli handlowych, dyrekcji, maile, smsy (i to w wakacje!). Na szczęście całe życie przede mną i już podjęłam kroki, ku temu, by się przekwalifikować :).

Na Twoim miejscu absolutnie nie pojawiałabym się w szkole. Nie jesteś już jej pracownikiem, a formalnie - nawet jeśli w rzeczywistości robi to inna osoba - za podręczniki odpowiada dyrektor i w jego gestii leży również kontrolowanie Twoich poczynań. Pod formularzami zamówień musi się przecież podpisać, prawda? Więc nie wiedział, że puszcza bubel? Nie daj się zmanipulować, pewnie szukają kozła ofiarnego.

Życzę Ci dużo siły i obyś trafiła na spokojniejszą pracę :)! Bez rozmytej odpowiedzialności i niejasnego podziału zadań. A skoro masz uprawnienia z oligofrenopedagogiki, to może warto rozejrzeć się za pracą nauczyciela wspomagającego w szkołach specjalnych?

Biały Kruk
Posty: 5
Rejestracja: środa 25 lip 2018, 13:14

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 26 lip 2018, 23:35

Powiem, że już po samej rozmowie z dyrektorką, że nie podejmę pracy w przyszłym roku bardzo mi ulżyło. U nas był taki bajzel że zamówienia dostarczali nauczyciele, realizowala je sekretarka, a ja przychodziłam po towar i faktury. Z żadnym wydawnictwem nie było problemu, tylko że wsipem. Faktury przychodziły imienne itd.
Dzwoniłam w tej sprawie do kuratorium a potem do odpowiedniego działu. I tam powiedzieli, że dyrektorką może powiedzieć, czy mogę yyyy żyć normalnie i pracować gdzieś indziej? Tu absurd goni absurdy i czuję się wręcz brudna na myśl o dotacji i księgowej. Bo jak wywiązać się z dotacji dla całej szkoły, zrobić 5 apeli i jeszcze dbać o czytelnictwo? Przecież kolejność powinna być odwrotna.

105magda
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2007, 19:11

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

czwartek 16 sie 2018, 14:47

Nie wiem czy jeszcze w temacie, ale jak masz problem prawny to idź po poradę do Inspekcji Pracy.
Dawno temu też coś takiego przeżyłam, ale wtedy byłam młoda i głupia.
Gdy nie masz umowy o pracę, nie musisz świadczyć pracy.
Pozdrawiam i powodzenia :D

Biały Kruk
Posty: 5
Rejestracja: środa 25 lip 2018, 13:14

Re: Jak uwolnić się od pracy w szkolnej bibliotece?

sobota 18 sie 2018, 13:20

Jestem obecnie szczęśliwą bezrobotną :) Także wszystko poszło dobrze :) Dziękuję Wam ślicznie za pomoc i wsparcie i powodzenia w przyszłym roku szkolnym :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 11 gości