Anna
Posty: 780
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

podstawy prawne, przepisy dotyczące zastępstw

środa 21 lis 2018, 10:36

Czy ktoś pamięta namiary na tego typu przepisy, orzeczenia PIP np. w Bibliotece w szkole, coś na temat mitycznej bezpłatnej opieki itp. Do tej pory było u nas ok., więc tak bardzo nie zwracałyśmy uwagi na to. Teraz mamy poważny konflikt.

Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: podstawy prawne, przepisy dotyczące zastępstw

środa 21 lis 2018, 11:49

Anno, Biblioteka w Szkole 2005 r., nr 5 i 9, poza tym w Dzienniku Łódzkim teksty z opinią PIP- numery sprawdzę ci w domu, mam je całe ściągnięte do dokumentów. Jeśli chcesz- wyślę ci je całe. Podaj na pr adres mail.

Niestety, zdecydowana większość z nas ma takie problemy co jakiś czas, spowodowane brakiem standardów pracy. Musimy indywidualnie dyskutować z dyrekcjami, właściwie postępującymi jak mobbing wobec nas.
PIP, w kontrolach szkół, wskazuje na konieczność zapłaty za zastępstwa- bezdyskusyjnie, jednak też zwraca uwagę na brak przepisu, który precyzowałby zakres naszej pracy w kwestii lekcji z klasami, stąd dyrekcje wykorzystują nas ewidentnie i arogancko jako zapchajdziury twierdząc, że mamy "inspirować czytelnictwo"- a że:
a/ lekcja, gdy przychodzi wychowawca/polonista/ inny n-l z klasą do biblioteki, np. na 30 minut na PLANOWANE ZAJĘCIA, a
b/ lekcja, gdy wchodzi klasa BEZ nauczyciela uczącego na zastępstwo doraźne
= to zupełnie inna sytuacja,dyrekcje arogancko wolną nie myśleć.
- Jesteśmy gorszym sortem, bezdyskusyjnie, wszystko na to wskazuje, nawet zapłata za takie samo zastępstwo: ta sama grupa. np. dyplomowany n-l chemii- i n-l bibliotekarz mają zapłacone różnie, jeden 1/18, drugi 1/30 za TO SAMO.
N. bibl. NIE MA PRAWA pracować w nadgodzinach, dydaktyk jak najbardziej, dlaczego??

Anna
Posty: 780
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: podstawy prawne, przepisy dotyczące zastępstw

środa 21 lis 2018, 18:10

Właśnie dziś miałyśmy scysję. Ja miałam zaplanowaną lekcję czytelniczą w sąsiedniej klasie (dyr. wiedziała). Koleżanka pracująca od dziewiątej przyszła o ósmej (błąd). Postanowiła pójść po zakupy i w tym momencie przysłano jej uczniów. Dzieciaki przyszły do szkoły bo nie przeczytały w librusie, że lekcja jest odwołana. Tylko, ze one rzadko czytają takie informacje a o tym, że nauczyciel jedzie na zawody nie dowiedziano się z rana. Koleżanka odmówiła przyjęcia klasy zaopiekował się nimi nauczyciel przebywający w pokoju nauczycielskim. I gotowa awantura. Dlaczego koleżanka nie przyjęła dzieci, że powinna to zrobić w ramach 40 godzin, że to oczywiście niepłatne bo za opiekę nikomu się nie płaci, że powinnyśmy pracować od 8 obie bo nas potrzebują a nie na zakładkę, bo po co czynne do 16, bo tak powinnyśmy planować zajęcia biblioteczne by być do dyspozycji, bo co powiedzą rodzice, że była biblioteka zamknięta. Nie ważne, że nie mamy możliwości takiego ustawienia zajęć z dziećmi by dyr. była zadowolona bo musimy ciągle lawirować w opiece nad dużymi(kilkunastoosobowymi) grupami dzieci zwolnionych z religii. Nie ważne, że mamy swoje obowiązki, nie ważne, że to był czas prywatny koleżanki i nie ważne, że w porę nie pomyślano o zastępstwie. Wg dyr naszym obowiązkiem w godzinach pracy jest pilnowanie uczniów w rozlicznych konkursach i próbnych egzaminach nawet po godzinach i oczywiście nieodpłatnie, opiekowac się uczniami oczywiście nieodpłatnie. Nie wiem jak się to skończy.

xandre
Posty: 628
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: podstawy prawne, przepisy dotyczące zastępstw

czwartek 22 lis 2018, 11:21

Jeśli pierwsza lekcja została odwołana i dzień wcześniej była informacja, to przecież szkoła nie odpowiada za dzieci, które przyszły sobie wcześniej. Niby na jakiej podstawie wtedy dać zastępstwo, skoro fizycznie w planie tej lekcji nie ma? Koleżanka miała prawo jak najbardziej odmówić, zwłaszcza, jeśli nie została uprzedzona o zastępstwie wcześniej w dodatku w czasie wolnym. Paragrafów z tego co wiem na to nie ma, bo wszyscy bibliotekarze z tym się zmagają. To już robi się chore. Darmowe opiekunki z nas robią.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości