Aqa
Posty: 2295
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: ankieta na platformie SEO

sobota 05 sty 2019, 14:15

Zgadzam się z EMT w całej rozciągłości tego zjawiska- opracowania "programu". Ludzie w rządzie i OP wyszukują sobie sztucznie problemy i tworzą działania, naszym kosztem, absurdalne, chwilami wręcz dywersyjne. To, co się wiąże z "zarabianiem" na te fundusze, jest formą blokującą nam pracę, wywracającą na drugą stronę głupoty- zamiast pracować pedagogicznie z czytelnikiem, musimy sztucznie tworzyć akcje, projekty- wkurzają się nauczyciele liczący każdą jednostkę godzinową w programach, n. bibliotekarze siedzą po nocach przeklejając najpierw ISBN-y książek, tworząc litanie zakupowe dla OP, potem nad sprawozdaniami dla dyrekcji, dla OP,z bzdurnymi ankietami na czele i liczeniem ilości wypożyczeń - OPRÓCZ CODZIENNYCH WYPOŻYCZEŃ NORMALNYCH ZBIORÓW, wypożyczenia "szczególnych" programowych zbiorów.... etc. A doba ma tyle samo godzin.
Brak czasu na prace administracyjne, na pedagogiczne, bo obok tego cudownego programu są i inne przecież, związane z planami pracy szkoły, frustracja nauczycieli wszystkich. Do tego idiotyczne terminy księżycowe- ludzie nadal opracowują zakupy a juz muszę ... pisać sprawozdania z wykonania! CYRK, za który ktoś z władz bierze olbrzymie /dla nas/ pieniądze.

Najbardziej wkurzył mnie tekst ludzi władzy, na początku samej akcji włączenia nas do tego programu- początkowo wyłącznie dla bibliotek publicznych- że "nie dadzą "NAM" przecież "za darmo" tych pieniędzy, musimy na nie "zapracować!", stąd te żądania projektowe.
"zapracować " musimy? Jaki to pokład arogancji i ignorancji.

Ja bym radziła wszystkim, którzy muszą prowadzić projekty w ramach tego programu, by nie dali sobą pomiatać- skoro rząd pomiata nami ... wykażcie odrobinę swojej asertywności, twórzcie po prostu dobre papiery.

Zuzza
Posty: 589
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 14:16

A ja bym nieśmiało zaproponowała, by Biblioteka w Szkole w imieniu nas wszystkich, bibliotekarzy szkolnych z całej Polski (oraz ich dyrektorów), którzy musieli poświęcić wiele godzin na przygotowanie danych do tej absurdalnej ankiety zapytała kto (z funkcji, imienia i nazwiska) oraz w jakim celu ją wymyślił, a także zasugerowła, żeby więcej nie wpadał na taki wątpliwej jakości pomysł. Bo podejrzewam, że owa osoba ma już kilka w zapasie, np. odnośnie podręczników lub nowych list lektur, bo nowa jest już nie tylko ta w podstawówkach, ale i w ponadpodstawowych. Chyba że dostaniemy ekwiwalent w wysokości 500 złotych netto od ankiety za pracę w godzinach ponadwymiarowych i do tego nocnych. My naprawdę zajmujemy się w bibliotekach czymś więcej niż przeglądanie czasopism i picie kawy – a zdaje się, że takie jest widzenie osób związanych z wymyślaniem tych głupot.
Wszystkie dane odnośnie NPRC były w MEN – w sprawozdaniach. INNE dane są w SIO. Jeśli już ktoś miał pomysł na ankietę, powinien zamknąć ją w maksymalnie 5 – 10 pytaniach. Osobiście odbieram tę pracę jako formę mobbingu całej grupy zawodowej poprzez nakładanie dodatkowych pracochłonnych, a zupełnie zbędnych obowiązków lub zadań. W mobbingu zastraszanie polega właśnie na przymusowym zostawaniu po godzinach pracy, pomniejszeniu kompetencji oraz utrudnianiu wykonywania pracy. Przepracowanie powoduje zły stan zdrowia, za które w świetle przepisów prawnych (np. Art. 943 §3 K.p., art. 445 K.c. oraz art. 444 K.c. i in.) można dochodzić rekompensaty.
Tego typu ankieta to także łamanie zasady równego traktowania w pracy. Inni nauczyciele mają wskazane zadania do wykonania na początku roku szkolnego i żadne dodatkowe prace nie są na nich nakładane w ciągu danego roku szkolnego. A my mamy kilka dni wyjętych z życia, bo ktoś ma "pomysł". W moim przypadku samo policzenie wypożyczeń w przypadku 900 książek (wypożyczanie w Molu rozpoczęłam dopiero we wrześniu) to wiele godzin bezsensownej pracy. Nie wiem czy jest jakikolwiek program biblioteczny, który umożliwia dotarcie do takich danych w kilka minut, podejrzewam jednak, że nikt nie przewidział takiej głupoty, by wyliczać statystykę wypożyczeń dla wybranej części księgozbioru. Poza tym wypełnienie ankiety online to także ingerencja w pracę dyrektora szkoły, bo to nie trwa 15 minut.

Powyższe zapisy odnoszą się także do tego w jaki sposób narzucono bibliotekom szkolnym dodatkową pracę w związku z przeniesieniem obowiązku zapewnienia dzieciom podręczników z rodziców na szkołę. Nikt nie zaplanował dodatkowych etatów i wynagrodzenia do tej pracy. Wiele znajomych mi bibliotekarek ma problemy ze zdrowiem w związku z ww. – problemy z kręgosłupem, ze stawami rąk i nóg, z przemęczeniem mięśni i kości. To także niezwykłe obciążenie psychiczne – praca w szybkim tempie, ze zmieniającymi się co chwile danymi odnośnie liczby dzieci, a przy tym z myślą, że jeśli coś pójdzie nie tak, za wszystkie książki trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych albo i więcej ze swojej kieszeni. Aby praca wyglądała normalnie powinniśmy dostawać zestaw podręczników kilka miesięcy, a nie kilka dni czy nierzadko godzin przed ich wydaniem. A jeszcze czeka nas wkrótce szczegółowe sprawdzenie, które podręczniki mają 3 lata i muszą być wymienione ze względu na swój stan. Czyli kolejny obowiązek.
Pisałam „w emocjach”, więc za ewentualne błędy przepraszam, ale mam już początki stresu pourazowego związanego z pracą, a pracujemy podobno w jednym z pięciu najmniej stresujących zawodów na świecie.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 14:30

Pięknie napisane :idea:

Maria
Posty: 3356
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 18:25

Gratuluje Koleżankom świetnych tekstów, gdyby można było wysłać takie i wiele innych listów, wyrażających nasze opinie i emocje.... do kogoś, kto ZNA SIĘ, MYŚLI i ROZUMIE. Obawiam się, że właśnie z tym, jest największy problem, którego rozwiązania, nawet na dalekim i horyzoncie nie widać.

Zuzza
Posty: 589
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 18:31

pytanie techniczne - ilość czytelników i ilość wypożyczeń - uwzględniacie tylko uczniów czy i nauczycieli?

Maria
Posty: 3356
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 18:40

dodaje tez nauczycieli

MałaMI
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2015, 11:51

Re: ankieta na platformie SEO

niedziela 06 sty 2019, 20:48

Miałam wrażenie, że ankietę układał idiota i niedouk.Kwiatuszki typu B.Moore zamiast Mull, Król elfów Sapkowskiego właściwie powinno wykluczyć pozytywne odpowiedzi na te pytania.Żaden ze znanych mi programów bibliotecznych nie zlicza ilości wypożyczeń wycinka księgozbioru i wchodzenie w historię wypożyczeń każdego numeru inwentarzowego wywoływało u mnie szczękościsk.Cudowna praca w ferie świąteczne...Część pytań znajdowało się w SIO, częśc w sprawozdaniu z NPRC....Żmuena, nudna i niepotrzebna praca.I przede wszystkim , nie mając dostępu do portalu nie moglismy tego zrobić sami.

iwona60
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 13:40

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 13:31

Zuzza kocham Cię :lol:

sylv
Posty: 210
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 13:50

Zuzza masz rację, popieram całym sercem!

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 15:29

Do tego co napisała Aqa trzeba dodać, że ramach NPRC uczniowie mają mieć możliwość wypożyczenia książek w czasie ferii zimowych i letnich, czyli w czasie naszego feryjnego urlopu.
Zobowiązałam się, składając wniosek, że jeden dzień w czasie ferii jednych i drugich biblioteka będzie czynna.
Taki był warunek otrzymania dofinansowania. MEN nie zna przepisów dotyczących urlopu nauczycieli.
Przyjdę do pracy w czasie swojego urlopu zimowego. Sprawozdanie wysłałam poprzez dyrekcję do OP. Nikt nie miał co do tego obiekcji.
KN "Art. 64.
1.
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
2.
Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1)
przeprowadzania egzaminów;
2)
prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3)
opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie."
No i teraz nie wiem, czy to ma sens. Gdyby dziecko przyszło po książkę, kto bierze za to odpowiedzialność.

Dorothy
Posty: 93
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 21:46

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 18:07

Witam. Mam pytanie , co wpisujecie w punkcie, w którym należy podać średnią ilość godzin w tygodniu przypadającą na zastępstwa lub zajęcia nie związane z pracą biblioteki. Czy to należy podać średnią ilość godzin zegarowych przypadającą w tygodniu, na te zajęcia, na 1 bibliotekarza?
Pozdrawiam.

Aqa
Posty: 2295
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 18:17

Beato8, absolutnie nie możesz przyjść do pracy w dniu urlopu, tj ferii /bo z wakacjami inaczej nieco- jest 7 dni do dyspozycji dyrektora/, ponieważ dyrekcja nie ma prawa wpuścić cię do szkoły w tym dniu, dopuścić do pracy formalnie. Chyba, że masz umowę podpisaną na świadczenie DODATKOWEJ płatnej pracy w tym czasie. Dyrekcja nie ma prawa mieć w dokumentach wpisane, że pracowałaś, a ty nie możesz się narażać na np. złamanie czegoś sobie- nie życzę rzecz jasna. Nie dostałabyś odszkodowania, a jeszcze mogłabyś mieć karę, a dyrekcja.. na pewno nie przyzna się do wyrażenia zgody na twoją pracę. MYŚL O SOBIE, kobieto i nie daj się wrobić w jakiekolwiek konsekwencje. ODMÓW pracy bez umowy, dyrekcja powinna mieć świadomość wymagań prawa, u nas czytano pismo wiceprezydenta d/s oświaty na ten temat.

Pomijając głupotę tego programu i arogancję władzy..., możesz wypożyczyć NA FERIE nawet kilka dni przed feriami, NIGDY nie zbieramy książek "na ferie", wręcz PRZECIWNIE! Zachęcamy do wypożyczeń. Inaczej na wakacje, kiedy uczniowie zmieniają szkoły a nas nie ma. Wypożyczanie na wakacje jest wiele trudniejsze.
Podejścia dyrektorów do sprawy nie powinnam komentować, jedna tylko moja uwaga z mojego podwórka- koniec roku, ja zawalona podręcznikami ze wszystkich klas 1-7, rozliczająca też inne wypożyczenia, na łbie nadal sprawy po skontrum bo księgowa nie wyrobiła się z weryfikacją całej inwentaryzacji w szkole, ... tymczasem jestem wzywana po 2-3 razy dziennie "przed oblicze" w sprawach- dupe..ch, które zupełnie inna osoba powinna wyjaśniać, z próbą wrobienia mnie przez wicedyr. w pisanie druków ścisłego zarachowania ZA KOGOŚ, na spostrzeżenie mojej koleżanki, że ja mam już na głowie za wiele, władza odpowiedziała, że "nie interesuje jej w ogóle to, ile ja mam prac".
... Umiem myśleć logicznie, jestem dość asertywna, pomyślałam..." mam w poważaniu to, ile problemów ma wice".
I tą uwagę kieruję do was, byście się nie zakopywali w pracy po uszy, nie umiejąc nawet się spróbować przeciwstawić.

Program jest durny, my nie mamy obowiązku "zapracowywać" na jakiekolwiek fundusze, bo nie są one DLA NAS, lecz dla UCZNIÓW. Dla nas to może być wygodny fotel, kawa w filiżance i gazeta/ książka w ręce.
Trzeba umieć rozdzielić tematy dla wszystkich nauczycieli, dopilnować by je wpisali w dzienniki, niczym więcej się nie interesować, opisać te durne papiery, bo musimy, po prostu ma się zgadzać papier.

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 19:44

Aqa masz rację. MEN też się odcina od pracy w ferie.
Opublikowano: 02.11.2018 15:54, czyli po wysłaniu wniosku o dofinansowanie.
"Co należy rozumieć przez sformułowanie zawarte w § 3. 1.6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Poz. 1667 (dostosowały organizację pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich).

Czy w związku z powyższym biblioteki powinny być czynne przez okres ferii zimowych i letnich czy mogą być zamknięte a przed feriami udostępnią uczniom do wypożyczenia książki na okres ferii?

Przepis § 3 ust. 1 pkt 6 nie nakłada na szkoły obowiązku pracy biblioteki szkolnej w okresie ferii zimowych czy letnich. Szkoły mają umożliwić uczniom korzystanie z książek w okresie ferii zimowych i letnich."
https://www.gov.pl/web/edukacja/pytania ... wiedzi-npc
Czyli jeszcze muszę przekazać dyrekcji, że rezygnuję z wypożyczania podczas ferii.

halinah
Posty: 940
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: ankieta na platformie SEO

poniedziałek 07 sty 2019, 20:52

Gdzieś (przy okazji innego tematu) już o tym pisałam. W regulaminie pracy biblioteki zapisane mam, że uczeń/czytelnik wypożyczający książki z biblioteki szkolnej ma obowiązek zwrócenia ich w momencie opuszczenia szkoły (nieważne czy ją kończy, czy np. się wyprowadza). Maturzyści kończący szkołę w kwietniu, mogą wypożyczyć książki do końca egzaminów maturalnych, podpisując zobowiązanie zwrotu książek, podobne jak w bibliotece publicznej (to już nie są uczniowie). Do "opornych" piszę e-maile lub smsy. Działa to już kilka lat, straty w księgozbiorze są, ale niewielkie (3-4 książki rocznie)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości