Strona 1 z 3

Strajk

: wtorek 12 mar 2019, 14:02
autor: Kurana
Chciałam zapytać jak to wygląda w waszych szkołach, przymierzacie się do strajku? i czy my - bibliotekarze - możemy w tym przypadku legalnie strajkować?

Może wreszcie coś ruszy w tej kwestii....

Re: Strajk

: wtorek 12 mar 2019, 14:23
autor: Zuzza
legalnie każdy może :mrgreen:
inna sprawa naciski osobiste i układy personalne
:arrow: u mnie nie było jeszcze referendum, a strajk jest jak zdecyduje się 50% zakładu, czyli wszystkich pracowników - woźne, kuchnia, biuro teżżżżżżż

Re: Strajk

: wtorek 12 mar 2019, 14:41
autor: sylv
U nas referendum w przyszłym tygodniu, ale liczę, że większość będzie za. Sama też planuję strajkować.
Czemu miałoby nas to nie dotyczyć? Jesteśmy nauczycielami. Jeśli szkoła przystąpi do strajku, to mamy wszelkie prawo strajkować.

Re: Strajk

: wtorek 12 mar 2019, 15:07
autor: halinah
Do udziału w referendum uprawnieni są WSZYSCY pracownicy szkoły (nauczyciele, administracja, obsługa). Referendum jest ważne, jeżeli wzięła w nim udział co najmniej połowa uprawnionych. Jeśli ponad połowa głosujących (50 proc. +1) opowiedziała się za strajkiem - strajk w danej placówce jest legalny.

Re: Strajk

: środa 13 mar 2019, 14:09
autor: Aqa
Również jestem ciekawa, co u innych w tym zakresie. U nas po krótkim zebraniu na przerwie wiemy, że zdecydowana większość jest ... zadowolona z płac, warunków pracy, oceny, bo nie potwierdziła zamiaru wzięcia udziału w strajku :(.
Na 70 nauczycieli, niezadowolonych jest kilka osób, w tym ja.

Re: Strajk

: środa 13 mar 2019, 18:13
autor: Maria
Referendum przed nami, póki co większość jest za.

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 09:33
autor: Panibiblioteczka
My również przed referendum, obawiam się niestety, że będzie ja u Aqa, niby wszyscy za strajkiem, ale jak przyjdzie co do czego...to du... :cry:
wiecie, jest też aspekt finansowy, jednak tydzień strajku to 1/4 mniej pensji, co prawda zawsze można wziąć zwolnienie, jak ktoś ma taką możliwość, ale jak będzie, czas pokaże... :roll:

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 09:45
autor: Kurana
No to widzę, że nie tylko u mnie nauczycieli zadowoleni z zarobków, wydłużonej i zmienionej procedury awansowania i ogólnie reformy oświaty.....u nas nawet pod samym wnioskiem o referendum zaledwie parę podpisów. Przykre to bardzo :? wreszcie jakaś mobilizacja w większości szkół, a u nas jakby nigdy nic....

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 10:23
autor: Aqa
Na stronie gazeta.gdańsk czytam o 90 - 80 % zgłoszeniach do strajku, tylko 1 szkoła nie weźmie udziału. Ludzie się obudzili i są wkurzeni latami poniewierania. A w naszych szkołach ... nie wiem na co liczą, na narzekanie, które zmieni się w złoto.
Utrata pensji na pewno będzie znacząca w naszych budżetach, jednak innej drogi nie ma, jesteśmy lekceważeni niewyobrażalnie.

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 12:00
autor: Rudolfina
W mojej szkole (na Śląsku) zdecydowana większość jest za strajkiem. Niektórzy nie chcą strajkować, bo szkoda im stracić pieniądze za dni strajku. Ale na pewno też chcieliby, żeby wywalczono podwyżkę - bo kto by nie chciał zarabiać więcej. Paradoks?

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 20:38
autor: Maria
Ilu z nas w Polsce będzie strajkować dowiemy się 8 kwietnia rano. Teraz to tylko niewiążące deklaracje. ktoś się boi utraty pracy, ktoś inny braku wynagrodzenia, jeszcze inny pójdzie na zwolnienie...w naszym środowisku nigdy nie było jedności i dlatego mamy to co mamy. Teraz jest ostatnia szansa, jeżeli się nie zjednoczymy, to już nigdy tego nie zrobimy i zawsze będziemy niezgraną grupą zawodową z którą można zrobić wszystko.

Re: Strajk

: czwartek 14 mar 2019, 20:45
autor: Anna
Tego się właśnie boję. Boję się , że wielu się jednak wycofa, da zastraszyć, nie zdecyduje się na utratę dochodów. No i obawiam się, że ministra jednak znajdzie łamistrajków na egzaminy. Jeśli tak będzie to utracimy resztki szacunku, będzie to wstyd dla całego naszego środowiska. Już teraz starsi uczniowie się z nas śmieją, że zastrajkujemy w niedzielę.

Re: Strajk

: piątek 15 mar 2019, 11:30
autor: patti
Panibiblioteczka pisze:My również przed referendum, obawiam się niestety, że będzie ja u Aqa, niby wszyscy za strajkiem, ale jak przyjdzie co do czego...to du... :cry:
wiecie, jest też aspekt finansowy, jednak tydzień strajku to 1/4 mniej pensji, co prawda zawsze można wziąć zwolnienie, jak ktoś ma taką możliwość, ale jak będzie, czas pokaże... :roll:
...u mnie podobnie - niby prawie wszyscy "za"... ale już pogłoski krążą, że ktoś chce L4 zabrać itp.. że ktoś jednak nie będzie strajkował bo ma dziecko w "8" klasie.. (szczegół, że ta osoba ma najwięcej nadgodzin i pewnie nie chce ich stracić).. I gdzie tu solidarność? :|

Re: Strajk

: piątek 15 mar 2019, 16:03
autor: xandre
U nas ponad 90 % strajkuje. Jedna wybiera się na l4, ale zawsze to coś. 3 jadą na zieloną szkołę (bo już wszystko opłacone i uzgodnione było wcześniej). Mam córkę w 8 klasie kilka moich koleżanek też, lub w 3 gim., jesteśmy zgodne, że robimy dla nich. Odłożyłam sobie trzynastkę, żeby jakoś przeżyć. :D Nigdy nie widziałam takiej mobilizacji wśród nauczycieli. 8)

Re: Strajk

: środa 20 mar 2019, 12:50
autor: Anna
Informacja jaką dostaliśmy z oddziału ZNP:
Nauczyciel wyznaczony do komisji egzaminacyjnej musi na ten czas zawiesić strajk i przystąpić do pracy pod groźbą zwolnienia dyscyplinarnego.
Czy u was też jest taka informacja?