Strona 1 z 1

selekcja ksieozbioru

: środa 27 mar 2019, 19:42
autor: MonaLisa
witam
proszę podpowiedzcie czy selekcja księgozbioru odbywa się po zarządzeniu dyrektora czy nie trzeba poza ustnymi ustaleniami polecenia na piśmie do jej pzreprowadzenia. :))

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 27 mar 2019, 22:13
autor: Aqa
Selekcja odbywa się na wniosek nauczyciela bibliotekarza i za zgodą dyrektora. Ustnie można o tym porozmawiać i ustnie zwrócić się z wnioskiem o pozwolenie i powołanie komisji do selekcji. Komisję powołuje dyrektor, wskazuje osoby do komisji i je powiadamia /lub przy dobrych kontaktach w szkole, prosi n.bibl. o powiadomienie/. Co sobie dyrektor spisuje, nas nie interesuje.
Komisja wskazana przez dyrektora "widnieje" na dokumentach, protokołach.

Re: selekcja ksieozbioru

: czwartek 28 mar 2019, 14:18
autor: MonaLisa
dzieki, :))

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 29 maja 2019, 11:02
autor: sylv
Pierwszy raz w swojej krótkiej karierze zawodowej robię ubytkowanie księgozbioru, na dodatek wielkie, ok. 1100 książek i ok. 500 broszur. I odnośnie broszur mam pytanie. W księdze broszur i podręczników niektóre pozycje mają wskazaną wartość, od 20 000 (przed denominacją) po 20 zł (sprzed kilku lat). Księga ta nie powinna wliczać się do wartości księgozbioru. Więc jeśli zubytkuję te pozycje, to pomimo wpisanej w księdze wartości, wartość księgozbioru nie powinna być zmniejszona?

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 29 maja 2019, 11:14
autor: Dorota79
W niektórych szkołach podręczniki i broszury nie są wliczane do wartości księgozbioru, w innych są. Skoro u ciebie nie są wliczane, więc tej wartości u księgowej nie pomniejszasz.

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 29 maja 2019, 20:59
autor: Aqa
Sylv, pamiętaj o 2 sprawach:
1. owszem, księgozbiór broszur i podręczników nie jest wliczany do ogólnej wartości zbiorów /podręczniki wliczane lub nie- to odrębne zagadnienie, zależy to od danego OP i księgowości/, jednak każdą księgę prowadzi się w bibliotece w jednakowy sposób, czyli ma ona rejest ubytków i musi mieć podliczaną wartość - wartość nie podawaną do księgowości, ale liczoną w bibliotece, podlegającą kontroli
2. denominacja. Ubytkując jakikolwiek zbiór /specjalny, broszur czy główny/ zawsze trzeba pamiętać o denominacji- spisać najpierw zbiory sprzed denominacji, zdenominować wartość spisanych woluminów, do tej wartości doliczyć wartość zbiorów po denominacji.
Ta sama zasada obowiązuje dla każdego rodzaju zbiorów.

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 29 maja 2019, 21:12
autor: Lenaxyz
Czy książki wydane przed denominacją w protokole ubytków spisujecie podając starą cenę? Potem podsumowujecie i dopiero ostateczną kwotę denominujecie?

Re: selekcja ksieozbioru

: środa 29 maja 2019, 22:36
autor: sylv
Dzięki Aqa, wiem i tak zamierzam zrobić :) Co najlepsze - moja poprzedniczka ubytkowała niektóre broszury, jest numer ubytku wpisany w księdze, ale... nie ma rejestru ubytków dla broszur ;) Albo nie było, albo gdzieś zaginął. Sprawdziłam, ubytki broszurowe nie znajdują się w rejestrze ubytków księgozbioru głównego. Jednym słowem bajzel trochę jest.

Re: selekcja ksieozbioru

: czwartek 30 maja 2019, 12:32
autor: Aqa
Książki sprzed denominacji zawsze musimy spisywać ze starymi cenami i denominować całość podliczając, ponieważ denominacja w 1995r /od 1 I 1995/ była dokonywana całościowo dla każdego zbioru oddzielnie.

Ubytki broszur muszą być w oddzielnym rejestrze. Po prostu trzeba go założyć, ja bym, w samoobronie, zanotowała sobie gdzieś informację, kiedy zakładam rejestr taki czy inny- strzeżonego.. Nigdy nie wiadomo, kto kontrolujący nam się zdarzy, a z pamięcią po latach niekoniecznie jest świetnie /bo mamy za wiele na głowach/

Re: selekcja ksieozbioru

: piątek 13 wrz 2019, 09:28
autor: Dorota79
Mam pytanie do użytkowników mola. Czy macie wydrukowaną księgę ubytków, czy tylko jest, ale w programie? I jeszcze jedno - czy robicie dodatkowo ręcznie (oprócz tego, co jest w molu) protokoły ubytków?

Re: selekcja ksieozbioru

: piątek 13 wrz 2019, 11:05
autor: halinah
Protokoły drukuję z MOLa, ręcznie dopisuję "tytuł", czyli informację o rodzaju ubytków.

Re: selekcja ksieozbioru

: sobota 14 wrz 2019, 16:38
autor: Rudolfina
Ja również nie drukuję księgi ubytków, drukuję natomiast protokoły ubytków, mam również dla każdej księgi inwentarzowej założony papierowy rejestr ubytków - kontynuacja sprzed komputeryzacji, do którego wpisuję protokoły.

Re: selekcja ksieozbioru

: poniedziałek 16 wrz 2019, 11:01
autor: Basia
Księgi ubytków nie drukuję, ale protokoły ubytków oczywiście tak