Emwe

Ograniczenie etatu bibliotekarza

niedziela 02 cze 2019, 12:06

Bardzo prosze o poradę. Pracuję w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi ( w tym roku byl jeden oddział).
W maju otrzymałam ograniczenie zatrudnienia na r. sz. 2019/2020 w bibliotece do 1/2 etatu - czyli 15 godzin (oraz proporcjonalnie zmniejszenie wynagrodzenia) w związku z wygaszeniem kształcenia w oddziałach gimnazjalanych - a raptem odchodzi jedna klasa gimnazjum - 15 osób.

Powołano się na art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. -Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 60) . Dodam, że w maju 2017r. otrzymałam pismo, że od września 2017r. staje się pracownikiem zatrudnionym na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w ośmioletniej Szkole Podstawowej (wcześniej nasza szkoła stanowiła Zespół Szkół - SP+ gimn.). Posiadam umowę na czas nieokreślony. Jestem nauczycielem dyplomowanym.

W uzasadnieniu napisano, że w organizacji r. sz. 2019/2020 przewidywane jest dla mnie 15/30 godz. zajęć dydaktycznych, zgodnie z posiadanymi przeze mnie kwalifikacjami. W związku z brakiem możliwości uzupełnienia godzin dla zapewnienia pracy w pełnym wymiarze, propozycja jest uzasadniona.

Od września 2019 przybywa ponad 50 przedszkolaków. Szkoła liczy 200 uczniów. W tym roku szkolnym 2018/2019 miałam cały etat 30/30. Czy powyższe uzasadnienie jest zgodne z prawem?

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Re: Ograniczenie etatu bibliotekarza

poniedziałek 03 cze 2019, 09:54

Z opinii prawnej:
Generalnie propozycja ograniczenia zatrudnienia, również w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi, które jeszcze funkcjonują do 31 sierpnia 2019 r. wymaga zgody nauczyciela. Dyrektor nie może jednostronnie ograniczyć zatrudnienie. Całkowite wygaszenie gimnazjów jest doskonałym kamuflażem do redukcji etatów. Niestety skoro w opisanym przypadku nauczyciel wyraził zgodę na ograniczenie etatu z 30 do 15 godzin, a zakładam, że tak było (podpisał dokument), nic nie można już zrobić. Gdyby nie wyraził zgody dyrektor nie mógłby ograniczyć etatu i musiałby przenieść nauczyciela w stan nieczynny również na podstawie art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r., poz. 60). Na przeniesienie w stan nieczynny również można nie wyrazić zgody i wtedy można iść do sądu wskazując, że nie ma podstaw do reedukacji wymiaru zatrudnienia. Na przyszłość zachęcam do kontaktu z prawnikiem wcześniej. Gdyby nauczyciel nie wyraził zgodę na ograniczenie i na przeniesienie w stan nieczynny można byłoby dochodzić swoich praw w sądzie. Teraz jest trudne udowadnianie błędu w oświadczeniu woli wyrażenia zgody na ograniczenie zatrudnienia.

Emwe

poniedziałek 03 cze 2019, 19:22

Dziękuję bardzo Panie Juliuszu za odpowiedź.

simi

czwartek 13 cze 2019, 19:32

Podepnę się pod temat, prosząc o poradę.
Od lat miałam etat łączony- nauczyciela bibliotekarza i przedmiotowca. Obecnie jeszcze jestem na UDPZ. Dyr.szkoły nie kontaktował się ze mną, lecz poprosił moją koleżankę o przekazanie mi, iż od września będę miała etat wyłącznie z godzin przedmiotowych, zero bibliotecznych. Czy tak można? Czy potrzebna jest moja zgoda na tę zmianę?

EMT

czwartek 13 cze 2019, 21:55

Wszystko zależy od tego, jak miałaś dotychczas sformułowaną umowę (na piśmie). Każda zmiana takiej (nawet aneksem) wymaga Twojej zgody.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”