Juull...
Posty: 1
Rejestracja: piątek 11 paź 2019, 12:58

Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

piątek 11 paź 2019, 13:30

Witam, Niedawno rozpoczęłam prace w bibliotece szkolnej jestem zatrudniona na 1/2 etatu wykształcenie posiadam wyższe licencjackie z informacji naukowej i bibliotekoznawstwa w tym ukończyłam studia podyplomowe pedagogiczne i kursy biblioterapii prowadzę także zajęcia z biblioterapii w szkole i związku z tym mam pytanie: czy przysługuje mi możliwość ścieżki awansu zawodowego ? jak tak to od czego trzeba zacząć ?

bogna3
Posty: 665
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

sobota 12 paź 2019, 22:57

Co znaczy niedawno?. Przepisy stanowią, że nauczyciel rozpoczyna staż ,,w ciagu 14 dni od rozpoczęcia zajęć" i jeszcze jedno - Nauczyciel przedkłada plan rozwoju zawodowego – stażysta w ciągu 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Jeśli te kryteria masz spełnione (albo dyrekcja pójdzie na reke i możesz z odpowiednia data złożyć) to nic nie stoi na przeszkodzie bo masz pół etatu, a to jest minimum, które daje drogę do otwarcia stażu.

madzi
Posty: 11
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 12:52

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

poniedziałek 14 paź 2019, 09:41

Staż rozpoczyna się z automatu z dniem 1 września, dyrektor przydziela opiekuna, na złożenie planu tak jak wyżej masz 20 dni. Powinnaś zostać o tym poinformowana. Jeśli zaczęłaś pracę później musisz poczekać do września.

Izabela87
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 18 lip 2019, 15:43

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

środa 16 paź 2019, 09:54

Hej😊 a jak to jest z tym mgr? Wszyscy nauczyciele musza miec lub zaczac studia czy jak to wyglada w przypadku nauczyciela bibliotekarza?:)

halinah
Posty: 939
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

środa 16 paź 2019, 10:25

To wszystko zależy od tego, w jakiego typu szkole pracujesz.
1 sierpnia 2017 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Określono w nim kwalifikacje nauczycieli bibliotekarzy:
§ 7.
1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza, wyjątkiem bibliotek pedagogicznych, posiada osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe w zakresie bibliotekoznawstwa, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) posiada wykształcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia, studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie bibliotekoznawstwa, lub
b) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo, lub
c) pomaturalne studium bibliotekarskie.
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo.
Natomiast w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli:
§ 3.
1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w ( ) liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia, branżowych szkołach I stopnia, (…)posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności)zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności)innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Hanka
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 22 paź 2019, 14:16

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

wtorek 22 paź 2019, 14:26

Cześć,
Czy nauczyciel dyplomowany np. z chemii pozostaje dyplomowany przechodząc do biblioteki ( ma ukończone studia podyplomowe) czy rozpoczyna awans zawodowy od początku tym razem jako nauczyciel bibliotekarz?
pozdrawiam
Hanka

EMT
Posty: 310
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Nowy nauczyciel bibliotekarz w szkole

wtorek 22 paź 2019, 21:59

Pozostaje dyplomowanym na każdym stanowisku pedagogicznym.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości