Kruk-san
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Rewelacje z pewnego miasta

niedziela 01 gru 2019, 21:32

W moim mieście wszystkie księgowe zajmujące się szkołami pracują w tzw. centrum usług wspólnych. Jak wspominałam jednym z wątków zarządziły spis z natury u mnie w bibliotece, który przeprowadziły w ostatnim tygodniu. W piątek dowiedziałam się że mam porzucić pracę w MOL-u (200 pozycji zrobionych + 2 szkolenia) i zacząć wprowadzać książki (i oczywiście podręczniki) w programie księgowym "Pirson". Na moje pytanie jak mam to robić powiedziały, że powinnam książką nadać nowe numery lub wprowadzać książki od początku ksiąg (mam 7 ksiąg księgozbioru głównego) i poprzyklejać naklejki z kodami. Dodam do tego że powinnam mieć większość pozycji wprowadzonych do końca stycznia (! - polecenie wiceprezydent miasta - jak nie to dyscyplinarka).
Czy ktoś wprowadza z Was pozycje do programu księgowego?
Panie z księgowości w ogóle nie chcą słyszeć o MOL-u. Jeżeli ja dobrze rozumuje to ten program "Pirson" w mojej pracy bibliotecznej się do niczego nie przyda, bo nie policzy mi statystyk i nie pomoże mi w pracy,a ja mam nałożone kolejny obowiązek.
Jak tu sobie z problemem poradzić?

sylv
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Rewelacje z pewnego miasta

poniedziałek 02 gru 2019, 12:58

A co na to dyrektor? To jego polecenia przyjmujesz, a nie księgowej...

Juliusz Wasilewski
Posty: 716
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Rewelacje z pewnego miasta

poniedziałek 02 gru 2019, 13:12

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego ewidencję w bibliotekach szkolnych przeprowadza się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy o bibliotekach czyli na podstawie odpowiedniego rozporządzenia ministra kultury. A tam jest jednoznacznie napisane, że w bibliotekach przeprowadza się skontrum. Jedynym warunkiem jest konieczność takiego zapisu w statucie szkoły.
Jesli ktoś chcą działać wbrew prawu, to należy mu to uświadomić i poinformować, jakie są przepisy (najlepiej na piśmie).
Obszerny materiał o skontrum opublikowaliśmy w "Bibliotece w Szkole" 2017 nr 4
Jeśli chodzi o żądanie przerwania pracy w MOLu, to warto wiedzieć, że program ten ma z pewnością wszystkie konieczne certyfikaty i dopuszczenia. Jeśli takie żądania faktycznie występują, to radzę poinformować o tym firmę MOL, która powinna wiedzieć, że ich program jest w tem spoób szykanowany przez organy państwa

Maria
Posty: 3351
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Rewelacje z pewnego miasta

wtorek 03 gru 2019, 01:25

Muszę powiedzieć, że pracowałam w różnych bibliotekach, ale jak żyję ( a będzie tego trochę) nie słyszałam o takiej głupocie. Aż mi się cisną na usta słowa dr. Sztrosmajera, ze "Szpitala na peryferiach", czyżby same gołębice pracowały w księgowości? Na Twoim miejscu poszłabym do dyrektora i przedstawiła sprawę. Panie z księgowości do swojego programu mogą wpisywać krzesła, biurka, tablice itp ale NIE książki. A ja naiwnie wierzyłam, że ten problem mamy z głowy...

Nux
Posty: 119
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Rewelacje z pewnego miasta

wtorek 03 gru 2019, 13:08

To ja może jeszcze tylko dodam, że o ile masz w miarę nowy MOL Optivum, to masz tam nawet raport w stylu (formie) spisu z natury. To już od wersji 14.11. Nie tylko skontrum jako takie. Tak że nawet księgowe, które uparcie twierdzą, że musisz robić spis z natury powinny być zadowolone. Może po prostu nie wiedzą, że w MOL Optivum coś takiego jest. Zresztą w MOL NET+ też jest raport ze skontrum w formie zgodnej z ustawą o księgowości (spis z natury). Tak że nawet jeśli księgowe nie znają nowych przepisów i nie wiedzą, że spis z natury nie obowiązuje, to w zasadzie nie mają powodu, żeby protestować.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości