bibliotekareczka

hospitacja

piątek 08 wrz 2006, 08:35

Jak wygląda hospitacja nauczycieli-bibliotekarzy w Waszych szkołach?Czy dyrektor hospituje lekcje biblioteczne?Z góry dziękuję za odpowiedzi. :wink: [/list]

mimoza
Kontakt: Strona WWW

piątek 08 wrz 2006, 13:07

Witaj! Jest na ten temat cały dodatek w 6 numerze "Biblioteki w szkole", zmienił nam się wicedyrektor, więc skserowałyśmy także dla Niego :-)
W praktyce, w mojej szkole zapraszamy dyrekcję na wszystkie organizowane przez nas imprezy i to zazwyczaj wystarcza. Wypełniamy także 2 razy w roku kwestionariusze, w których podajemy informacje o wszelkich ukończonych formach doskonalenia oraz zadaniach, które nie były ujęte w planie pracy biblioteki.
Pozdrawiam

Gość

wtorek 14 lis 2006, 17:31

U mnie w szkole panuje zasada zapraszania dyrektora na hospitację i tak też robię, zwykle zapraszam na przygotowaną przez siebie którąś z imprez, w tamtym roku był to Dzień Bibliotek Szkolnych; i także wypełniamy kwestionariusze na koniec roku, gdzie podajemy co zrobiliśmy, w tym roku wyjątkowo chcę zaproponować sprawdzenie ksiąg, imprezy też jakieś po drodze się znajdą

Anna

wtorek 14 lis 2006, 20:08

Ja w ubiegłym roku zaprosiłam na pasowanie na czytelnika. Reszta jak u dziewczyn.

megi

środa 15 lis 2006, 16:29

U mnie podobnie.
Nie miałam jeszcze hospitacji kiedy prowadziłam lekcję.
Poprostu dyrka zawsze jest na moich jakichś akcjach i to mi zalicza jako hospitację.
Dla mnie lepiej :D
...entliczek pentliczek czerwony stoliczek
Miłość i śmierć
na kogo wypadnie entliczek pentliczek
na tego bęc....

Gość

środa 15 lis 2006, 22:03

Witam
U mnie zawsze hospitowane były lekcje (pracuję obecnie czwarty rok). W ubiegłym roku była to nawet hospitacja diagnozująca. Więc przpreowadzam lekcję realizującą ścieżkę, np. Jak poprawnie wyszukiwać informacje w słownikach i encyklopediach itp., oddaję dyrekcji razem z konspektem i specjalną kartą do hospitacji, która obowiązuje u nas w szkole. Życzę powodzenia. Pozdrawiam

Karolina
Kontakt: Strona WWW

czwartek 16 lis 2006, 10:07

U mnie dyrekcja planuje z góry na cały rok hospitacje dla nauczycieli- ja mam zajęcia hospitowane w styczniu - myślę, że zrobie coś ze ściezki z k jakąś fajna klasą - do mnie należy decyzja kiedy dokładnie będzie to "spotkanie" i co na nim pokażę. Oczywiśćie dyrekcja stara sie uczestniczyc w organizowanych przeze mnie imprezach i tak np. w najbliżyszym czasie "wpadną" na "Dzień Pluszowego Misia"

Mewa

środa 18 kwie 2007, 18:56

Mam jedno pytanie.
Jak jest hospitacja lekcji, czy imprezy to należy przygotować konspekt. Ja w tym roku będę miała "przegląd dokumentacji" i tu jest moje pytanie - Też mam przygotować jakiś konspekt tej hospitacji, jeśli tak to jak on ma wyglądać, co musi zawierać??

myszka

środa 18 kwie 2007, 21:06

Zazwyczaj jeśli nie ma arkusza przedhospitacyjnego to powinien być konspekt. Dyrektor może wtedy na bieżąco śledzić, czy realizowane są założone cele
życie cudem jest

Jorka

środa 18 kwie 2007, 21:20

Życzliwie- u mnie hospitacja przebiega życzliwie. Dyrektor jest jak zawsze przygotowany. Interesuje go: temat /sens prowadzenia takiego tematu/, podejście do tematu /środki, pomoce, sposób kontaktu z uczniami/, reakcja uczniów /zainteresowanie lub brak, aktywność, powody ew. braku uwago uczniów/, czas przeznaczony na realizacje tamtu, moja ocena na ile zrealizowałam temat i czy sama uważam, że lekcję przeprowadziłam dobrze. Po mojej wypowiedzi sam przekazuje uwagi jakie sobie zanotował. Niekoniecznie mam hospitowane tematy ścieżki, bywa że są to lekcje dodatkowe, które z różnych powodów zaplanowałam. Hospitacje są rozplanowane na cały rok /plan zawsze jest w bibliotece rónież/, przed hospitacją ok miesiąca dyr. pyta, jakie mam zajecia planowane w danym miesiącu, coś sobie wybiera, oczywiście dogadujemy dzień i godzinę. Bywa, że imprezę traktuje jak hospitację. Czasem prosi o informacje jak są prowadzone poszczególne księgi, rachunki, zawsze jest zainteresowany bieżącym stanem MOLa /kartoteki np./

Książniczka

Hospitacja

czwartek 19 kwie 2007, 11:05

U mnie to spotkanie przy kawie...W roku bieżącym miałam ocenę pracy
( co pięć lat, wiadomo) i liczyłam się z bardziej dociekliwą kontrolą, jak choćby wizytacja lekcjji bibliotecznej, ale dyrekcja nie miała czasu...Była już u mnie parę razy- na przykład w jury konkursu czytelniczego, do którego zapraszam ją zresztą regularnie i z rozmysłem ( ażeby uniknąc potem nieprzewidzianych niespodzianek i niepotrzebnych nerwów )- więc stwierdziła, że wie, jak na co dzień pracuję z czytelnikiem i nie musi robić z tego jakiegoś święta...Tak więc ocena przebiegła bezzstresowo i była najwyższa z możliwych.Daj Boże tak zawsze .
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

PollyAnna

czwartek 19 kwie 2007, 11:13

U nas hospitacji nie ma . Dyrektor przychodzi na nasze zaproszenie , przeglada konspekty , ktore solidnie przygotowuje do lekcji i jest wszystko ok .

czekoladka1980

czwartek 19 kwie 2007, 16:32

U mnie dyrka przyszła po prostu na lekcję biblioteczną - oczywiście na zastepstwie, ale o hospitacji wiedzialam w piątek, a odbyla sie ona w pn, czyli w sumie ok, nie z zaskoczenia. Ja prowadzilam lekcję w bibliotece a dyrka siedziala sobie. Wcześniej dalam jej konspekt (a raczej scenariusz) tej lekcji, arkusz hispitacyjny no i przyszla do mnie. Po kilku dniach odbyla sie rozmowa pohospitacyjna - poszlam do dyrki, gadalyśmy o lekcji, ona byla bardzo zadowolona, zero uwag, tylko coś tam wspomniala (i ja też, bo ja swoje uwagi zapisalam w arkuszu) o czasie, że ledwo mi czasu starczylo, ale cele zrealizowalam, uczniowie zainteresowani byli, pracowali, dyscyplina była, konspekt - scenariusz super. Zresztą ona jest zawsze zadowolona z moich scenariuszy :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”