hendrix

Kto nie ma Mola?

środa 20 wrz 2006, 14:59

Hej jestem tu nowy i mam pytanko:D Kto nie ma Mola Optivum a chciałby go mieć i czemu? a jak ktoś nie ma toczemu go nie ma?..

fiori
Kontakt: Strona WWW

środa 20 wrz 2006, 15:42

Ja nie mam mola. Żadnego. W budżecie szkoły nigdy nie było na to pieniędzy a z własnych - zbyt skromnych zresztą srodków wolę jednak kupowac książki...
Widziałam reklamówke mola optivum - wg mnie fajny, ale trzeba płacic roczny abonament - chyba cos ok.700zł. Wolę kupić program raz na zawsze i nie denerwowac sie, ze pewnego pięknego dnia zabraknie pieniędzy na opłaty. W moim przypadku to jest główna bariera. :?

Jorka

środa 20 wrz 2006, 21:20

Nie miałam Mola Optivum do tego roku, miałam Mol dosowski, teraz mam :wink: i bardzo dobrze. Fajny jest. Niektóre sprawy w nim mnie wkurzają (uważam że łatwiejsze było korygowanie błędów w starym MOLu, konfiguracja), ale ogólnie nieporównywalnie lepszy niż MOL poprzedni. Chodzi na Windowsie, łączy mnie z BN, co ułatwia pracę. Mam końcówkę na 4 innych komuterach, dwa poza biblioteką- użytkownicy (np. szef) mogą przeszukiwac bazę danych na bieżąco. Nie jest skomplikowany /jestem po informatyce, ale inni moi znajomi tez są zadowoleni z systemu/, nie wiesza się. Jest graficznie ciekawy. Ja mam szefa, który wie, po co jest biblioteka w szkole i czemu służą dobre programy. Chociaż funduszy ogólnie nie ma na nic. Bardzo cenię grafikę i układ tego MOLa w trakcie realizacji ścieżki: Katalogi i kartoteki. Uczniowie go rozumieją i jakoś ich przyciąga, jest lepiej zbudowany niż tamten, w końcu nowsza wersja. A i samo wyszukiwanie: wyraźniejsze parametry, jaśniejszy sposób poszukiwania haseł dla czytelników.
Warto miec MOLa na Windowsie, niekoniecznie Optivum.
Ostatnio zmieniony środa 20 wrz 2006, 21:37 przez Jorka, łącznie zmieniany 1 raz.

Anna

środa 20 wrz 2006, 21:34

Ja mam co - libra. Kiedy go kupowałam (strasznie wtedy naciskał mój dyr) mol był tylko pod dosem. Nawet dzwoniłam do producenta czy będzie pod Widowsem. Powiedziano mi, że może kiedyś ale nie tak prędko i to zaważyło (Co - liber był pod Windowsem). Był tani, nie jest może aż tak rozbudowany jak Mol ale na potrzeby biblioteki szkolnej - podstawówka i gimnazjum wystarczy. Bardzo prosty w obsłudze.

hendrix

czwartek 21 wrz 2006, 08:42

(uważam że łatwiejsze było korygowanie błędów w starym MOLu, konfiguracja)

....tzn lepiej mieć mola Optivum czy starsze wersje? jak to jest>??bo Optivum dla mnie jest ok chociazby zamawianie ksiażek przez internet i moge to sam konfigurować...ale..widzicie jakies wieksze błedy?

Tara
Kontakt: Strona WWW

czwartek 21 wrz 2006, 20:08

Może to nie błąd - ale szata graficzna katalogu dla uczniów jest wg mnie i moich uczniów - beznadziejna. Te niebieskie literki na białym tle gdzieś z boczku - są bardzo mało czytelne. Teraz miałam lekcje dla klas pierwszych - prezentewołam katalog przez rzutnik na biały ekran - tragedia, nie prezentacja.

Poprzednia wersja - zółto-czerwona z elementami wyszukiwawczymi na środku ekrau o wiele bardziej mi się podobało. I po co to było zmieniać?

Ale to jest moja opinia. Ciekawe, jakie jest Wasze zdanie.

Pozdrawiam
Tara

Jorka

czwartek 21 wrz 2006, 22:02

U mnie tło w katalogach /końcówka dla uczniów/ jest jasno-beżowe, ładne, stonowane. Ciepłe odcienie. Pewnie zależy to od wersji jaką masz. Wadą MOLa Optivum jest,przyznaję, konieczność odnawiania koncesji co rok. Wprawdzie wtedy dostajemy ewentualnie unowocześnione wersje, przejmujące dane w pełni ale jednak to jest niemały koszt. Z kolei Mol ten jest w pakiecie dla całej szkoły, jest tu i sekretariat i dyrekcja. Co do modyfikacji- w starym MOLu można było praktycznie wszystko zmienić, tu nie. Pozycje umieszczane w bazie danych trafiają do bibliograficznych baz i część z nich nie da sie juz zmienić. Przejmuje całość danych ze starego MOLa dosowskiego łatwo,sam je ładnie rozmieszcza. Różnice we wprowadzaniu danych są spore, w sposobie rozmieszczenia danych też, ale raczej na plus.[/url]

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”