kamma

MOL- udostępnienie katalogu na innym komputerze

poniedziałek 29 wrz 2008, 11:15

Witam! Chciałbym udostępnić katalog biblioteki w MOL-u na drugim komputerze w bibliotece (z dostępem do internetu). Jak to zrobić, od czego zacząć?

Maria
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 29 wrz 2008, 13:21

Trzeba pobrać ze strony: http://httpd.apache.org/download.cgi i z poziomu: Apache HTTP Server 2.0.59 is also available download Win32 Binary (MSI Installer): apache_2.0.59-win32-x86-no_ssl.msi, i zainstalować, powinno pokazać się na pasku zadań różowe pióro z zielonym trójkątem,jak to u Apaczów :)
Po czym musisz wejść w folder Apache i w odp. pliku httpd.conf wprowadzić zmiany dokładnie tak jak jest napisane w instrukcji MOL-a( nie znam na pamięć, ale z pewnością wiesz o co chodzi). i to tyle z instalacją Apache.
Dalej kopiujesz z płyty MOL-a, zawartość folderu MOLwww do folderu cgi-bin w Apache, a dalej to już kwestia wpisania odp. adresu w przeglądarce, gdzie na pierwszym miejscu jest IP komputera na którym jest Apache i masz katalog w sieci szkolnej. W razie czego pytaj.

AnnoDoro

Re: MOL- udostępnienie katalogu na innym komputerze

poniedziałek 29 wrz 2008, 20:53

kamma pisze:Witam! Chciałbym udostępnić katalog biblioteki w MOL-u na drugim komputerze w bibliotece (z dostępem do internetu). Jak to zrobić, od czego zacząć?
Kamma macie chyba w szkole jakiś informatyków, prawda?

U mnie zrobił to kolega informatyk i we trzy z koleżankami mamy możliwość wpisywania ksiażek do MOLa, natomiast nasi uczniowie maja dostęp do przegladania zbiorów biblioteki w MOLu na 15 innych komputerach w czytelni.
Po co się męczyć, gdy moga pomóc nam inni :P

Kod: Zaznacz cały

Pozdrawiam AnnaD
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

kamma

wtorek 30 wrz 2008, 11:31

Dzięki za odzew. Spróbuję zrobić jak radzi Maria, bo z informatykiem jest problem. Pozdrawiam! :D

Maria

wtorek 30 wrz 2008, 13:03

Dodam tylko, że na stronie, którą podałam wyżej jest nowsza wersja Apache_2.0.63. Życzę powodzenia :).

Gość

wtorek 14 paź 2008, 08:00

I jak? Udało się?

Z apachem czasem robią się problemy, zwłaszcza jak się zawiesi instalację a potem wznawia. Dodatkowo należy pamiętać iż jest to serwer www więc mając na kompie jakieś oprogramowanie zapory trzeba mieć na uwadze stworzenie ewentualnej zasady co do dostępu. Pozostale działanie można podzielić na dwa elemanty. Po zainstalowaniu Apacha obojętnie w jakiej wersji pojawia się na pasku u dołu pióro oznaka, że działa. Dobrym rozwiązaniem jest też w przeglądarce w pasku adresowym wpisać IP twojekgo komputera lub localhost. Tutaj jedna uwaga IP działa w sieci a localhost tylko z twojego komputera do twojego komputera. Zatem, gdy ktoś będzie z innego kompa dostać się do zasobów przez www to poda IP. Jesli nie wiesz jakie jest IP (adres sieciowy twojego komputera) oraz czy jest na stałe czy też przyznawany zmiennie, to kieruj pytania do informatyka. Samemu można określić IP, sposobów jest wiele. Gdy już sprawdzisz, że działa Apach na podstawie tego, ze w przeglądarce pojawia sue strona testowa Apacha po angielsku możesz przejśc do kopiowania danych z płyty do wspomnianego katalogu. Są to źródła strony, która będzie obsługiwała bibliotekę www. Teraz po sprawdzaniu w przeglądarce i wczesniejszym zkonfigurowaniu powinna już działać bibliteczna nakładka.

Gość

środa 22 paź 2008, 08:48

Witam!
Bardzo dziękuję za wszystkie rady i uwagi, oczywiście skorzystałam ale sukces jest połowiczny. Moduł Mol WWW wyświetla mi komunikat, Niewłaściwa wersja bazy [Opac 2.00] [Baza 2.02]. Wcześniej instalowałam nową wersję MOL 7.02 z płyty, teraz nie mogę znaleźć odpowiedniej wersji Opaca. Zastanawiam się czy nie wrócić do starszej wersji Mola. Pozdrawiam

Kamma

środa 22 paź 2008, 08:50

Anonymous pisze:Witam!
Bardzo dziękuję za wszystkie rady i uwagi, oczywiście skorzystałam ale sukces jest połowiczny. Moduł Mol WWW wyświetla mi komunikat, Niewłaściwa wersja bazy [Opac 2.00] [Baza 2.02]. Wcześniej instalowałam nową wersję MOL 7.02 z płyty, teraz nie mogę znaleźć odpowiedniej wersji Opaca. Zastanawiam się czy nie wrócić do starszej wersji Mola. Pozdrawiam
Przepraszam, zapomiałam się podpisać :lol:

Maria

środa 22 paź 2008, 13:00

Anonymous pisze:Witam!
Wystarczy tylko skopiować z płyty z nowej wersji, nowe pliki, czyli zawartość folderu MOL www, tak trzeba robic za każdym razem, kiedy instaluje sie nowa wersję.

halszka31

środa 22 paź 2008, 14:52

Ja mam bardziej skomplikowaną sytuację. Szkola mieszcząca się w trzech budynkach nie ma jednolitej sieci komputerowej.Biblioteczna pracownia internetowa jako, że stosunkowo niedawno instalowana, połączona jest z trzema innymi szkolnymi pracowniami obsługującymi klasy ekonomiczne i handlowe.
Komputer biblioteczny z MOL-em jest samodzielną jednostką, którą raczej trudno (ze względu na odległości) połączyć w system.
Informatyk prowadzi prace nad stroną WWW biblioteki w internecie.Wszystko byłoby cacy, gdyby nie informacja, że aby wejść na stronę biblioteki, zachodzi konieczność stałego czuwania komputera, bez możliwości jego wyłączenia.
Trochę się boję przegrzania i innych niespodziewanych okoliczności (wyładowania atmosferyczne itp.)Warto ryzykować?
Pozdrawiam
halszka

Maria

środa 22 paź 2008, 20:10

Podejrzewam, że w bibliotece jest Internet, czyli na stronę można wejść, tylko komputer nie jest w sieci czyli nie można korzystać z katalogu. Faktycznie w takim układzie przydałby się serwer o odpowiednich parametrach, który byłby stworzony do tego aby cały czas chodził a w takim układzie miałabyś katalog w nie w sieci tylko w Internecie. Ja właśnie namawiam dyrektora aby się zdecydował inaczej mówiąc zainwestował w serwer.

kamma

czwartek 23 paź 2008, 12:47

Niestety na nowej płycie nie ma folderu MOL www albo ja już całkiem zgłupiałam i nie umiem tego znaleźć :cry:

Maria

czwartek 23 paź 2008, 15:10

Folder :Instalacje a w nim folder MOL www.

Basia

piątek 24 paź 2008, 13:55

Kamma, miałam ten sam problem. Otwórz płytę nie automatycznie a np. przez Mój komputer i szukaj w folderze Instalacje

Maria

piątek 24 paź 2008, 14:40

Maria pisze:Folder :Instalacje a w nim folder MOL www.
Sprawdziłam jest :otwórz płytę przez eksploruj/ instalacje/molwww, zawartość przekopiuj do folderu cgi-bin w Apache. Musi działać.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”