Simon. Wsparcie ICIM
Kontakt: Strona WWW

DYSKIETKA 3,5" NA PULPICIE

wtorek 26 wrz 2006, 11:32

Witam.
Stworzyłem nowy temat z mysla o tych wszystkich z panstwa, ktorzy narzekaja na brak mozliwosci zapisu przez uczniow plikow na dyskietki, rowniez tych stworzonych w wordzie.
Siedzialem dzisiaj chwile przy moim komputerze wzorcowym i oto co udalo mi sie wymyslic:
Jest to skrot do stacji dyskow 3,5" na pulpitach WSZYSTKICH uzytkownikow. Tzn. ze na kazdym wybranym poziomie uczen bedzie mial mozliwosc zapisania dokumentu word czy innego pliku sciagnietego z internetu.
Procedura jst nastepujaca:

Klikamy PRAWYM przyciskiem myszki na przycisk START, z rozwinietego menu wybieramy EXPLORUJ, nastepnie klikamy na "+" przy pozycji Dysk lokalny (C: ).Kilkamy na Documents and Settings i w okienku po prawej stronie klikamy 2x na folder ALL USERS i potem na PULPIT.
Na liscie po lewej stronie okna znajdujemy ikonke STACJA DYSKIETEK 3,5 (A: ) (jest jako pierwsza pod ikonka Mój Komputer). Klikamy na nia PRAWYM przyciskiem myszki i NIE PUSZCZAJAC GO przeciagamy ta ikonke na prawa strone (do folderu PULPIT). Puszczamy prawy przycisk myszki i z rozwinietego menu wybieramy UTWORZ SKROT TUTAJ.
Zamykamy okno, klikamy na przycisk Open Windows Disk Protection (na dole ekranu po prawej stronie nad paskiem zadan), czekamy az program odswiezy opcje i w ramce RESTART OPTION zaznaczamy kropka pozycje SAVE CHANGES WITH NEXT RESTART. Klikamy na OK i ponownie na OK. RESTARTUJEMY komputer. Po ponownym uruchomieniu i zalogowaniu sie na dowolne konto powinna byc widoczna na pulpicie ikonka stacji dyskietek (zaznaczona jako skrot).

OPCJE ZAPISYWANIA DOKUMENTOW - istotna informacja
Uczen ma mozliwosc otwarcia programu word lub excel i utworzenia w nim dokumentu. Moze go rowniez zapisac np. na pulpicie, lecz przy ponownym restarcie komputera (wylogowaniu), dokument ten przestanie istniec. Dlatego bardzo wazne jest zapisanie go OD RAZU na dyskietce (opcja w wordzie lub excelu "zapisz jako" i wybieramy naped FDD). Jesli zostal zapisany na pulpicie, klikamy prawym przyciskiem myszki, nie puszczajac go przeciagamy dokument na ikonke stacji dyskietek i z rowinietego menu wybieramy KOPIUJ TUTAJ. Plik zostaje zapisany na dyskietke.

Analogicznie mozna postapic z udostepnieniem napedu dvd (poprzez skrot na pulpitach).
=======================================================
UWAGA - istotna informacja (dziękuję pani Urszuli Grzgorczyk za dociekliwość i spostrzegawczość :) )

Zanim zatwierdzimy zmiany w programie Windows Disk Protection, nalezy otworzyc program "USER RESTRICTIONS", ktorego skrót znajduje sie na pulpicie.
1. W oknie programu klikamy na przycisk SELECT PROFILE, wybieramy uzytkownika, np czytelnik01c
2. Naciskamy na przycisk po prawej stronie "SELECT DRIVES TO RESTRICT".
3. W otwartym oknie w kolumnie RESTRICTED zaznaczamy A: i naciskamy na przycisk oznaczony"<--".
Nie modyfikujemy juz nic wiecej, naciskamy OK, ponownie potwierdzamy zmiany i dopiero teraz otwieramy W.D.P. i zaznaczamy opcje SAVE CHANGES WITH NEXT RESTART.

Moze sie zdarzyc tak, ze po skopiowaniu skrotu do stacji dyskietek, nie bedzie on widoczny na pulpitach czytelnikow. Nalezy wtedy (dziekuje Pani Urszulo) kliknac na dysk D: (prawym przyciskiem na START -> eksploruj -> dysk lokalny D: ), nastepnie na Documents and Settings i tam sa wszystkie konta uzytkownikow. Wybieramy uzytkownika, ktoremu chcemy zezwolic na kopiowanie danych na dyskietke (np. czytelnik01c), klikamy na PULPIT i wklejamy do niego skrot w taki sam sposob jak opisany powyzej.
Nie zalecam kopiowania tego skrotu na konta wszystkich uzytkownikow. Prosze wybrac jednego lub max. dwoch czytelnikow, ktorzy beda mieli dostep do zapisu na dyskietce (sugeruje udostepnic tylko czytelnikowi01c).
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 paź 2006, 14:08 przez Simon. Wsparcie ICIM, łącznie zmieniany 5 razy.

Anna

wtorek 26 wrz 2006, 21:06

Dzięki, będę próbować, a właściwie nasz admin bo jak rozumiem operacja jest możliwa z tego poziomu. Jedna tylko uwaga - czytelnik nie ma możliwości zapisać z Wordu na pulpicie. Pojawia się informacja, że system na to nie pozwala. Przynajmniej u mnie tak jest. Exella nie sprawdzałam ale pewnie podobnie.

Maria

wtorek 26 wrz 2006, 21:32

I ja od rana będę próbowała z dyskietką zobaczymy. Dzięki za wskazówki.

Maria

środa 27 wrz 2006, 08:22

:( niestety nici z dyskietki, tzn skrót jest ale na dyskietce nie mozna nic zapisac ani z niej odczytać. Buuuu...
Aha oczywiscie nie mam Windows Disk Protection

Simon. Wsparcie ICIM

środa 27 wrz 2006, 08:37

Maria pisze::( niestety nici z dyskietki, tzn skrót jest ale na dyskietce nie mozna nic zapisac ani z niej odczytać. Buuuu...
Aha oczywiscie nie mam Windows Disk Protection
Prosze zapoznac sie z moja odpowiedzia na podobne pytanie TUTAJ.

Maria

środa 27 wrz 2006, 09:42

Oczywiście zapoznałam się i równiez b/z ponieważ szablony nie sa skonfigurowane ani właczone ani wyłaczone. Tak jak wczesniej pisałam mam wrażenie, że moje komputery sa jakos inaczej ustawione.

Urszula Grzegorczyk

niedziela 01 paź 2006, 13:35

W sprawie dyskietek na pulpicie - wszystko wykonałam jak polecił Simon i dyskietki sa dostepne tylko dla kont bibliotekarzy - co więc dalej??????

Simon. Wsparcie ICIM

niedziela 01 paź 2006, 15:13

Urszula Grzegorczyk pisze:W sprawie dyskietek na pulpicie - wszystko wykonałam jak polecił Simon i dyskietki sa dostepne tylko dla kont bibliotekarzy - co więc dalej??????
Cos poszlo nie tak, skoro skroty sa widoczne tylko dla bibliotekarzy.
Sparwdz prosze, czy na pewno skopiowalas skrot do folderu ALL USERS -> PULPIT. Na moim komputerze wszystko dziala tak jak powinno.

EDIT

Info z rozwiązaniem problemu zostało dołączone do pierwszego postu u góry strony.
Szymon "Simon" Przybyszewski, Wsparcie software'owe dla ICIM - MEN Wszelkie zgłoszenia wysyłamy faksem na numer podany w gwarancji.

Piccolo

czwartek 04 paź 2007, 17:18

Simon napisałeś w Swoim poście tak:
Uczen ma mozliwosc otwarcia programu word lub excel i utworzenia w nim dokumentu. Moze go rowniez zapisac np. na pulpicie, lecz przy ponownym restarcie komputera (wylogowaniu), dokument ten przestanie istniec.
To interesujące. W pracowni, którą ja czasami doglądam na wszystkich kontach nie ma żadnego problemu z zapisywaniem plików na pulpicie. Myślę, że wynika to z faktu, iż profile użytkowników są przechowywane na partycji D, zaś Windows Disk Protection działa dla partycji C. Nie wiem, czy istnieją różnice w predefiniowanych ustawieniach, ale sądzę, że we wszystkich pracowniach tylko partycja C jest przywracana do tego samego stanu. Dowodem na to jest choćby cash przeglądarki internetowej.

Simon. Wsparcie ICIM

czwartek 18 paź 2007, 09:20

Zgadza sie :-)
WDP chroni tylko partycje C i czytelnicy maja mozliwosc zapisania na pulpicie dokumentow lub obrazkow bez obaw o ich znikniecie po ponownych uruchomieniu.
Tekst, na ktory zwrociles slusznie uwage, byl pisany w momencie, kiedy ICIM w edycji 2006 bylo calkiem swiezym tematem i wtedy wszyscy staralismy sie go rozpracowac.
Czasami udawalo sie to lepiej, a czasami gorzej :D
Szymon "Simon" Przybyszewski, Wsparcie software'owe dla ICIM - MEN Wszelkie zgłoszenia wysyłamy faksem na numer podany w gwarancji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”