alan

skontrum w molu

czwartek 30 paź 2008, 13:33

Po raz pierwszy robię skontrum w molu. Jak ma wyglądać protokół po skontrum ? Wystarczy wydruk raportu czy jeszcze coś mam pisać dla księgowości ?

Buba

skontrum

czwartek 30 paź 2008, 15:31

Wydruk raportu może być załącznikiem, ale wystarczy napisać w protokole kilka zdań: kto był w komisji, w jakim terminie odbyło się i jaki jest stan po skontrum. Ewentualnie jakieś wnioski np na temat zabezpieczeń zbiorów, jeżeli jest dużo ubytków.

Kate
Kontakt: Strona WWW

niedziela 02 lis 2008, 21:16

Od jutra zaczynam skontrum w swojej bibliotece :roll: i również będę robiła to pierwszy raz z programem Mol Optivum. Chcąc się dobrze przygotować zainstalowałam sobie program w domu i zobaczyłam na czym to polega. I powiem szczerze bardzo się zawiodłam i rozczarowałam :shock:

Generalnie program tworzy listę książek które powinny być w bibliotece na stanie - ubytki i materiały wypożyczone przez czytelników nam nie pokaże. Cała inwentaryzacja polega na tym żeby odnależć na półkach to co jest na tej liście. Ewentualnie to co zostanie (na liście) - to braki względne. I tą listę braków możemy wydrukować sobie jako załącznik do skontrum.

Program nie podliczy ile jest ubytków, ile jest materiałów wypożyczonych przez czytelników, nie stworzy protokołu kontroli zbiorów (najważniejszy dokument!) gdzie również podajemy wartość księgozbioru, nie stworzy i nie wydrukuje arkuszy kontrolnych (a przy kontroli dokumentacji wymagają takowych), nie stworzy również pokontrolnych zaleceń komisji...
To wszystko będziemy musieli stworzyć sami! Nie wspomnę o innych dokumentach (regulamin komisji skontrowej, zarządzenie dyrektora).

Jedyne co dostaniemy to wykaz braków względnych..... czyli w sumie niewiele. :(

Ten program miał usprawnić i ułatwić nam pracę :?

Pojawiła się nowa wersja programu 7.03... czy naprawdę ważne było wprowadzenie: obsługi identyfikatorów elektronicznych RFID zamiast tego co wyżej opisałam? Odpowiedź pozostawiam Wam....
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

alan

czwartek 27 lis 2008, 17:00

Ja zakończyłam już inwentaryzację w Molu i z przykrościa muszę stwierdzić, źe jest to program bardzo niedoskonały. Ale za to odkryłam dlaczego nie mogę się doprosić o monitoring w bibliotece. Jedną z osób podbierających mi książki okazała się główna księgowa :evil:

Kate

piątek 28 lis 2008, 09:24

:shock: nie źle! Przykład idzie z "góry" :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

R.Knurowski

wtorek 24 lis 2009, 14:39

Po roku chciałbym powrócić do tematu.
Otóż powoli przymierzam się do przeprowadzenia mojego pierwszego skontrum, a ponieważ bibliotekę mam w pełni skomputeryzowaną, chciałbym to zrobić przy pomocy MOL-a. Sądząc z powyższych wypowiedzi nie jest to raczej ułatwienie, bo i tak większość rzeczy trzeba zrobić metodą tradycyjną.
Wie ktoś może czy od czasu ubiegłorocznej dyskusji na ten temat twórcy MOL-a coś udoskonalili. Wolałbym to wiedzieć wcześniej, bo chciałbym się jakoś do tego skontrum przygotować.
Pozdrawiam
Rysiek

Gość

wtorek 24 lis 2009, 16:08

Nie przesadzajcie. MOL ma wiele drobnych wad, ale jednak przeprowadzenie skontrum z programem i tradycyjnie, to niebo a ziemia - ja jestem po skontrum - 15 tys. książek w dwa tygodnie. Zrobienie protokołów to naprawdę już szczegół

Tonks

środa 25 lis 2009, 12:09

Czytam wasze wypowiedzi i stwierdzam, że moje odczucia są zupełnie inne! Skontrum robiłyśmy w Molu, też po raz pierwszy, i pracowało nam się bardzo dobrze. Raport generowany na początku skontrum przez program faktycznie nie zawiera ubytków - ale po co je inwentaryzować, skoro już ich nie ma w bibliotece? Zadbałyśmy za to o ściągnięcie wszystkich wypożyczonych pozycji od czytelników, żeby uniknąć niejasności. Bardzo szybko udało się za pomocą czytnika zaznaczyć wszystkie obecne na półkach zbiory.
Dokumentem obowiązkowym po zakończeniu skontrum jest 1. protokół kontroli zbiorów bibliotecznych oraz 2. wydruk raportu książek nieodnalezionych (co nam sporządza Mol).
Protokół kontroli zrobiłyśmy na podstawie wzoru, zaczerpniętego z płyty, którą kiedyś dołączono do Biblioteki w Szkole (zresztą wzór znaleźć można także w różnych poradnikach bibliotekarskich). Dane do protokołu - stan księgowy, wartość ubytków itd. wydrukowałyśmy sobie z Mola (zakładka: Gromadzenie - Wartość zbiorów - dobrze jest to zrobić przed rozpoczęciem skontrum, warto uzgodnić z księgowoscią, czy jest to stan zgodny z rzeczywistością, bo to jest nasz punkt wyjścia do przeprowadzenia kontroli zbiorów), z wydruku raportu skontrum nam wynikło, czego brakuje, wystarczyło odjąć jedno od drugiego i wyszedł nam stan faktyczny.
Żadnych arkuszy (mam na myśli te wielkie tabelki) nikt od nas nie będzie wymagał, bo to są tylko dokumenty pomocnicze (równie dobrze można z nich zrezygnować np. na rzecz zaznaczania danych w excellu, były kiedyś na ten temat artykuły, nawet w Bibliotece w Szkole), tylko na protokole końcowym zmieniłyśmy adnotację: "skontrum przeprowadzono na podstawie arkuszy" na: "skontrum przeprowadzono za pomocą programu komputerowego Mol-Optivum".
Naprawdę robiąc to z Molem oszczędza się czas, jest to przejrzyste i logiczne. Polecamy!

bomila

czwartek 26 lis 2009, 10:29

Zgadzam się z Tonks. MOL bardzo pomaga. Przede wszystkim oszczędza czas. Nie trzeba robić wielkich przygotowań. Przy księgozbiorze powyżej 30 tysięcy i ponad 6 tysiącach ubytków samo skreślenie ubytków w arkuszach zajmowało ze 2 tygodnie. A potem jeszcze wykreślanie... Przy tej ilości arkuszy zawsze wiele błędów było. A w MOL-u od razu wychodzi, jaka książka, więc pomyłek się unika. Protokół i tak trzeba było przecież napisać. Duuuuuuuuża różnica na plus!

Gość

czwartek 26 lis 2009, 15:45

Bardzo dziękuję, zwłaszcza koleżance Tonks za osobiste porady. Dla początkujących bibliotekarzy doświadczenia starszych koleżanek i kolegów są niezastąpioną "szkołą przetrwania w bibliotece" :D

R.Knurowski

czwartek 26 lis 2009, 15:47

Ups!
Przepraszam, zapomniałem się zalogować :oops: . Ten poprzedni post to mój.
Pozdrawiam
Rysiek

alan

piątek 27 lis 2009, 14:23

Ja robiłam skontrum w Mol-u i wszystko byłoby pięknie gdyby nie moja księgowa. Do protokołu skontrum musiała mieć arkusze skontrowe i musiałam je później produkować. :evil:

Maria

piątek 27 lis 2009, 22:34

[quote="alan"]Ja robiłam skontrum w Mol-u i wszystko byłoby pięknie gdyby nie moja księgowa. Do protokołu skontrum musiała mieć arkusze skontrowe i musiałam je później produkować. :evil:[/quote]
Bez komentarza, na Twoim miejscu nie produkowałabym arkuszy, poniewaz arkusze są pomocą dla komisji w spisywaniu książek i sporządzaniu protokołu końcowego,oraz ewentualnych braków. Księgowa musi mieć protokół końcowy czyli stan wartościowy zbiorów bibliotecznych, ilość ja nie interesuje. Myli skontrum zbiorów książkowych z inwentaryzacją.

Gość

sobota 28 lis 2009, 19:16

Mam małe pytanko dotyczące MOL-a. Czy jest możliwośc wydrukowania posiadanych książek na poszczególnych kontach czytelników? U mnie skontrum powoli się kończy i osobiście nie wyobrażam sobie przeprowadzenia go metodą tradycyjną. Mol jednak wiele ułatwił.

Maria

niedziela 29 lis 2009, 12:51

[quote="Anonymous"]Mam małe pytanko dotyczące MOL-a. Czy jest możliwośc wydrukowania posiadanych książek na poszczególnych kontach czytelników? U mnie skontrum powoli się kończy i osobiście nie wyobrażam sobie przeprowadzenia go metodą tradycyjną. Mol jednak wiele ułatwił.[/quote]
Tak, udostępnianie/raport wypożyczeń lub raport zaległości tam jest opcja drukuj.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”