bomila

poniedziałek 30 lis 2009, 19:43

Jak zdążyłam zauważyć - trzeba wydrukować jedno i drugie. Wtedy będzie pełny wykaz książek, znajdujących się u czytelników. Z tego powodu tęskni mi się do starego MOL-a. Tam w opcji książek wypożyczonych było wszystko - niezależnie od terminu... :cry:

Biblus

wtorek 08 cze 2010, 10:59

Znalazłem ten temat na forum, a ponieważ w tym roku muszę zrobić skontrum (pierwszy raz w życiu) więc chciałbym się trochę poradzić. Większość wiedzy już zgromadziłem m.in. przeglądając to forum. Teraz jestem po gruntownej kontroli porównawczej ksiąg inwentarzowych z MOL-em, przygotowuję powoli potrzebną dokumentację (ściągam gotowe dokumenty), ale miejscami nie wiem, o co chodzi. Np. w Protokole Kontroli Zbiorów Bibliotecznych na końcu dokumentu jest zapis "Decyzja dyrektora szkoły" - co tam powinno być zapisane?
Z góry dziękuję za pomoc

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 08 cze 2010, 13:12

Biblus pisze:Znalazłem ten temat na forum, a ponieważ w tym roku muszę zrobić skontrum (pierwszy raz w życiu) więc chciałbym się trochę poradzić. Większość wiedzy już zgromadziłem m.in. przeglądając to forum. Teraz jestem po gruntownej kontroli porównawczej ksiąg inwentarzowych z MOL-em, przygotowuję powoli potrzebną dokumentację (ściągam gotowe dokumenty), ale miejscami nie wiem, o co chodzi. Np. w Protokole Kontroli Zbiorów Bibliotecznych na końcu dokumentu jest zapis "Decyzja dyrektora szkoły" - co tam powinno być zapisane?
Z góry dziękuję za pomoc
U mnie dyrektor zawsze wpisywał, że zgadza się z wnioskami i decyzją komisji, ale może oczywiście zadecydować inaczej.

Biblus

wtorek 22 cze 2010, 13:56

Chciałbym jeszcze ponudzić w sprawie skontrum (zaczynam w przyszłym tygodniu). Czy w protokole skontrum ujmuję także zbiory specjalne łącznie z broszurami i głównym, czy robię dla tych zbiorów osobny protokół?
Co się pisze w rubryce "Wnioski komisji".
Z góry dziękuję za rady

Maria

wtorek 22 cze 2010, 22:06

Sporządza się jeden protokół dla wszystkich zbiorów, z podziałem na księgi, podobnie jak sprawozdanie na koniec roku, przynajmniej u mnie tak było. Wnioski komisji dot. braków. Braki względne z poprzedniego skontrum ( jeżeli się nie znajdą) staja się bezwzględnymi i komisja proponuje je odpisać jako ubytki, a braki z bieżącego skontrum względnymi i komisja proponuje pozostawić do wyjaśnienia do następnego skontrum.
Życzę szybkiego skontrum :)

Biblus

środa 23 cze 2010, 09:01

Dzięki bardzo. Może uda mi się nic nie zepsuć :D
Pozdrawiam i życzę miłych wakacji.

Biblus

środa 30 cze 2010, 23:06

No i stało się :D . Moje pierwsze w życiu skontrum zacząłem w poniedziałek, z pomocą trzech koleżanek. We wtorek skończyliśmy inwentaryzować. Dzisiaj przyszliśmy właściwie tylko po to, żeby spisać protokół. Niestety, prócz wskazania braków względnych (ewentualnie bezwzględnych) MOL nic więcej nie potrafi. Szkoda, bo praca byłaby jeszcze przyjemniejsza. Ale i tak uważam to za sukces - prawie 5 tys. woluminów w dwa dni. MOL jest fajny, choć mógłby być fajniejszy 8)
Pozdrawiam wszystkich, dzięki którym mogłem się do tego dobrze przygotować.
Życzę miłych wakacji

Nika1

Skontrum

poniedziałek 07 maja 2012, 18:35

W czerwcu czeka mnie skontrum, w Molu brakuje mi ok.2000vol nie wpisanych, nie zdążę ich wpisać. Czy mimo tego przeprowadzać skontrum w Molu czy lepiej w Excelu? proszę o poradę

bomila

poniedziałek 07 maja 2012, 23:11

A tych 2 tys. to do ilu Ci brakuje? Bo to podstawowa kwestia...

Nika1

Skontrum

czwartek 10 maja 2012, 15:44

Dziękuje że ktos mi odpisał. Biblioteka liczy 8400vol, w MOLu brakuje mi ok.2000. Gmina wymusiła skontrum, ma być zrobione do końca września, wiec P.Dyr zadecydowała że odbędzie sie w czerwcu. Mam pół etatu, wiec malutko. Poradźcie jak lepiej w tej sytuacji w MOLu czy w Excelu? w MOlu nigdy nie robiłam, jestem na etapie wprowadzania książek.

Maria

piątek 11 maja 2012, 21:14

Możesz zrobić w MOLu, ale te niewprowadzone będziesz miała wykazane jako braki, więc to musisz wziąć pod uwagę.

bomila

sobota 12 maja 2012, 03:26

Ważne też, ile masz ubytków. Jeśli niedużo, możesz zrobić na piechotę. Albo też spróbować przekonać dyrekcję, żeby zrobić we wrześniu, a do wakacji jakoś wprowadzić resztę - z ksiąg, ze skróconym opisem. Obie opcje mają wady i zalety...

LUCIUS1982

poniedziałek 14 maja 2012, 10:41

Ja będę robił skontrum za tydzień i zastanawiam się jakiej metody w molu użyć i czy jest podgląd, które pozycje nie zostały jeszcze "odklepane"

Gość

poniedziałek 14 maja 2012, 10:59

Mam pytanie odnośnie zmian przepisów przeprowadzania skontrum w bibliotekach szkolnych. Moja księgowa poinformowała mnie, że od niedawna nastąpiła zmiana i nie możemy przeprowadzać skontrum na dawnych zasadach tylko, że jest to obecnie spis z natury , który musi odbywać się co 4 lata. Ja przy ilości moich zbiorów mogłam przeprowadzać skontrum co 10 lat, więc to przyspieszenie jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Bardzo proszę o jakieś wytyczne w tej sprawie.

Betka2

poniedziałek 14 maja 2012, 11:03

No właśnie, mnie też poinformowano, że skontrum ma być co cztery lata, ale że może być robione na arkuszach skontrowych, a nie na arkuszach spisu z natury. Czy ktoś ma dostęp do tych przepisów?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”