Kaniusza

emerytury

piątek 05 gru 2008, 10:10

Szanowne TNBSP!
Co na ten temat sądzicie? Ostatnie doniesienia o emeryturach nauczycielskich są bardzo bulwersujące środowisko biliotekarskie. Czy można Na Was liczyć?. czy podobnie, jak związki wypniecie się na nas?
Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAM NA SŁÓW KILKA w tym temacie. Przy okazji - zapis "nauczyciel z redą przy tablicy" to kto? Proszę o rozwinięcie wątku. Dziękuję.

Gość

piątek 05 gru 2008, 14:52

TNBSP to organizacja fachowa a nie związek zawodowy. Nie sądzę, by mogło mieć jakikolwiek wpływ na ustawę o emeryturach

Jolka1

piątek 05 gru 2008, 22:13

Raczej bym spytała, gdzie byli nasi przedstawiciele w ZNP. Przecież jest jakaś sekcja bibliotek szkolnych przy ZG ZNP, są bibliotekarskie sekcje regionalne ZNP. To są bogate instytucje, bo czlonkowie związków zawodowych mają potrącane pieniądze z każdej pensji. Gdzie i jakie stanowiska w imieniu nauczycieli bibliotekarzy te sekcje zajmowały? Czy i w jaki sposób próbowano włączyć interesy nauczycieli bibliotekarzy do stanowiska negocjacyjnego ZNP? Halo, halo, państwo wybitni dzialacze ZNP - w centrali i w tzw. terenie - gdzie byliście, gdy trzeba było sopełnić swój podstawowy statutowy obowiązek. Dlaczego bez szemrania pozwoliliście na to, że przedmiotowcy sprzedali nas bez żadnych skrupułów?! Przyjemnie robi sie spotkania w grupkach wzajemnej adoracji, ale gdy trzeba się postawić, gdy trzeba coś zrobić, to odważnych nie widać :( Nie zobaczycie mnie juz w tym związku.

madan
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Emerutyry

poniedziałek 08 gru 2008, 11:37

Niestety, TNBSP nie jest związkiem zawodowym, nie ma wpływu na ustawę o emeryturach. Naszą troską jest zapewnienie jak najlepszych możliwości pracy nauczycieli bibliotekarzy i funkcjonowania bibliotek szkolnych w określonych przez MEN warunkach.
Nie znaczy to, że nie próbujemy wpływać na kształt tych warunków! Jesteśmy, jak całe środowisko, zdeterminowani i zorganizowani. Staramy się bywać wszędzie tam, gdzie ważą się nasze losy. Przedstawiciele Rady Głównej uczestniczą w programach, inicjatywach i konferencjach o zasięgu ogólnokrajowym (m.in. zespół ekspertów MEN-u d.s. reformy programowej, zespół roboczy odpowiedzialny za przygotowania do Roku Kreatywności 2009, pilotowany przez MEN, opracowanie i przedstawienie informacji o bibliotekach szkolnych w Krajowej Radzie Bibliotecznej, apelujemy i podsuwamy propozycje jednolitych uregulowań prawnych funkcjonowania bibliotek szkolnych, wyrażamy swoje opinie we wszelkich możliwych konsultacjach). Współpracujemy z innymi organizacjami rządowymi i pozarządowymi, bibliotekarskimi i kulturalnymi.
Jednocześnie nasi przedstawiciele w Oddziałach (jest ich 20) dbają o pozycję nauczycieli bibliotekarzy w środowisku edukacyjnym i kulturalnym swojego regionu, docierają do władz samorządowych - Wydziałów Edukacji, Rad Miasta, posłów i senatorów. W wyniku spychoterapii stosowanej przez MEN, to samorządy finansujące funkcjonowanie szkół często są bardziej zainteresowane oszczędnością, niż dbałością o warunki pracy nauczycieli, szczególnie "nie liniowych".
Dlatego to też ważny dla nas front działań. Kontaktujemy się z władzami, wpisujemy w strategię rozwoju miast, priorytety kuratoriów, wskazujemy możliwości wykorzystania bazy bibliotek szkolnych i umiejętności nauczycieli bibliotekarzy.
Zapisy w nowej podstawie programowej, wprawdzie nie stawiają nas przy tablicy, ale nie przydzielając nam konkretnych zadań, dają nowe możliwości, są otwartym polem dla naszej inwencji i aktywności. Mamy gwarancję istnienia w szkole. Możemy samodzielnie lub we współpracy proponować bliskie nam treści. Nie musimy, a możemy, jeśli chcemy (czy chcemy?). To od nas zależy co, ile i jakie działania zaproponujemy uczniom, nauczycielom i dyrektorom szkół.

To nie jest strajk ani rewolucja, to konsekwentna ewolucja. To działania, jakie obiecuje nasz statut.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości