Strona 1 z 1

płyty CD jako dodatek do książek

: wtorek 25 kwie 2006, 11:35
autor: dankat
Witajcie ! Mam problem z płytkami CD dołączonymi do książek. Co mam z nimi zrobić? inwentaryzować, wyceniać dodatkowo, nadawać im numer inwentarzowy inny niż mam książka? I czy wreszcie podnoszą one wartość zbiorów biblioteki czy nie? Nie mam dodatkowego wpływu są one takie "mimo chodem", a niektóre się przydają. Proszę o pomoc, może jakieś wskazówki gdzie są przepisy dotyczące tego prblemu. Serdecznie pozdrawiam

: wtorek 25 kwie 2006, 12:56
autor: Gość
Witam!
Przepisu nie spotkałam, ale z księgową ustaliłam, że CD tzw dodatki do gazet i czasopism wyceniam - 5 zł/ płytka , doliczam do wartości ksiegozbioru i traktuje jako dar. Opracowuje jako dok. elektroniczne - nadaje nr inwentarz.i wpisuję w księdze zbiorów specjalnych( mam taką do wszystkich elektronicznych, filmów i dźwiękowych. CD dołączane do książek traktuję jako dok. towarzyszący i wpisuje cenę z rachunku( książka +CD ROM).

: wtorek 25 kwie 2006, 12:59
autor: Maria
Przepraszam, zapomniałam sie zalogować :)

ja zaś innaczej

: wtorek 25 kwie 2006, 13:21
autor: danazk
otóż jeśli książka + cd kosztuje np 25,50, to tę kwotę rozbijam wyceniając płytę na 1 zł i o tyle pomniejszam wartość ksiązki. Moja koleżanka z podobnej biblioteki tak robi, po ustaleniu z ksiągową. Dzięki temu nie muszę sporządzać kolejnej listy darów.
Faktycznie brak przepisu i brak jednoznacznego postępowania w tej sprawie nieco utrudnia nam życie.
Pozdrawiam

: środa 26 kwie 2006, 10:03
autor: dankat
Dzięki za rady. Mario, czy inwentaryzując płyty wpisujesz wartość książki i płyty i inwentaryzując książki wpisujesz tą samą wartość ? Tak zrozumiałam, ale czy to nie podnosi sztucznie wartości zbiorów? Przecież to się dubluje i nie zgadza się z wartością rachunku. :( Proszę wytłumacz mi to jeszcze raz, bo dzisiaj mnie coś muli :cry:

: środa 26 kwie 2006, 11:53
autor: Maria
Jeżeli dołączona płyta jest uzupełnieniem książki to wpisuję tylko książkę i jako dok. towarzyszący płytę, cenę płytki( na rachunku jest osobno) doliczm do ceny książki( w uwagach można dopisać : cena zawiera cenę płyty CD), a na płycie piszę plus podręcznik i jego nr inwetarzowy).
Jeżeli płyta jest kopią książki ( np. słowniki) to opracowuje je osobno jako dwa odrębne dokumenty, zapisane w odrębnych księgach ze swoimi wartościami.
Tylko płytki dołączane do czasopism i gazet wyceniam i jako dar wpisuje do inwentarza.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :)

: środa 26 kwie 2006, 12:36
autor: dankat
Mam słowniki pol-niem z płytą w prezencie :) i nie mają one osobnej ceny. Nie mogę przecież wpisać tej samej ceny w dwie księgi :(

: środa 26 kwie 2006, 13:04
autor: Gość
Rozumiem, że płyty sa kopią słowników i dostałas takie komplety w prezencie.
Jeżeli chcesz to potraktować jako komplet to wyceniasz słownik z płytą jako komplet i taką cenę wpisujesz, opracowujesz i inwentaryzujesz razem.
Ewentualnie przyjmujesz osobno jako słownik i słownik na CD, każde wyceniasz i zapisujesz osobno.
Możesz oczywiście wycenić komisyjnie, ja to robię sama.

: środa 26 kwie 2006, 13:06
autor: Maria
Znów zapomnialam o logowaniu - przepraszam :oops:

: środa 26 kwie 2006, 13:50
autor: dankat
Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc . Nareszcie mi się rozjasniło w głowie. jedynym usprawiedliwieniem jest okropne zimno panujące w mojej bibliotece, gsdy na dworze jest tak wiosennie. Serdecznie pozdrawiam