Gość

poniedziałek 12 paź 2009, 11:45

Ze strony GN
" (12.10) Ministerstwo kultury: połączmy biblioteki
Resort kultury proponuje uchylenie przepisów zakazujących łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury – informuje Serwis Samorządowy PAP. - Rozwiązanie polegające na funkcjonowaniu biblioteki np. w ramach ośrodka kultury może być rozwiązaniem bardziej efektywnym i tańszym dla organizatora – uważa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Propozycja znalazła się w projekcie założeń do projektu nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw.

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno, podczas oficjalnych spotkań z ZNP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury sprzeciwiali się łączeniu bibliotek i zapewniali, że resort Bogdana Zdrojewskiego nie planuje tu żadnych zmian w prawie."

joanka44

likwidacja bibliotek szkolnych?

poniedziałek 12 paź 2009, 12:32

Witam!
Właśnie to przeczytałam na stronie głosu! Nie wiem co powiedzieć! A jak usłyszałam, że ZNP szykuje nam kolejny stopień awansu zawodowego(bo nie mamy mozliwości otrzymania większej kasy), to wyć mi się zachciało. Przecież dyplomowani mieli mieć tak dobrze. pozdrawiam

Aqa

poniedziałek 12 paź 2009, 13:25

Ręce opadają i odechciewa się pracować. Chyba jesteśmy, jako grupa zawodowa, wrogami "swojego" MEN i Ministerstwa Kultury. Wiceminister MEN przecież popiera likwidację bibliotek szkolnych.
Rozłożą całe szkolnictwo w ramach "reformy", a świetlice? a pedagog? Długo jeszcze "są potrzebni" w szkołach? Z rezygnacją pytam retorycznie, czytając te bzdury w GN- co jeszcze da się ... w szkolnictwie?
Gimnazja przecież wyszły "świetnie", jako rzekome wyrównywanie szans. Ktoś za to wziął fundusze.
Trudno pracować z sensem, co chwila odbijając się od sciany /walki o normalnośc w szkole, o własne stanowiska pracy/.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 12 paź 2009, 13:42

Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej nie ma nic wspólnego z bibliotekami szkolnymi, więc niech sobie minister ją zmienia do woli. Bibliotekarze publiczni chcieli być koniecznie z kimś połączeni, no to ich chcą połączyć z domami kultury.
Gorzej gdyby minister kultury dobrał się do ustawy o bibliotekach, a zwłaszcza do paragrafu mówiącego o tym, że nie wolno łączyć bibliotek publicznych i szkolnych, co oczywiście w ferworze zmian jest całkiem możliwe - wszak w Krajowej Radzie Bibliotecznej (organie przy ministrze kultury) urzęduje od niedawna nie kto inny jak dyrektor Ociepa z Wrocławia - jeden z czołowych, najbardziej zasłużonych likwidatorów bibliotek szkolnych

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 12 paź 2009, 14:19

Na razie w projekcie mówi się TYLKO o umożliwieniu łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami upowszechniania kultury

http://cml.kpp.org.pl/upload/binaries/a ... 0ustaw.pdf

Ale lepiej dmuchać na zimne

Aqa

poniedziałek 12 paź 2009, 15:20

Dzięki, Redaktorze, za wyjaśnienie, ważne i rzeczowe. Chyba wszyscy jesteśmy poirytowani tym cyklem działań niepożądanych wobec nas. Ja już się "jeżę" jak coś widzę na ten temat. /podobnie jak na zastępstwa nielegalne/.
Wyszłam ze szkoły zmęczona, zwłaszcza po zajęciach z dziećmi "trudnymi"/które niemal mieszkają w szkole/, gdybym po latach kształcenia, zdobywania awansów, przed emeryturą kiedyś tam- wylądowała na połowie swojej pensji /na najniższy szczebel w publ./ - raczej nie byłabym w normalnym stanie psychicznym. Ja i wszyscy mnie podobni.

Malkontent

wtorek 13 paź 2009, 08:58

Z jednej strony wypada nam się cieszyć , bo z tworem biblioteczno-domokulturowym może nas nie połączą, z drugiej szkoda mi bibliotek publicznych, które na tym połączeniu mogą wyjść jak Zabłocki na mydle.Znając życie, potrzeby bibliotek będą zaspakajane na szarym końcu, a same zasady funkcjonowania biblioteki jako takiej będą troszeczku uwierać.A jeśli już, dana instytucja połaczona ma być również dochodową i przynoszącą wymierne korzyści to współczuję kolegom bibliotekarzom.

Gość

czwartek 15 paź 2009, 08:21

poczytajcie sobie wątek na Ebibie.....my na razie się obroniliśmy....ale czy na długo?

http://ebib.oss.wroc.pl/phpBB/viewtopic ... c4e4f478f0

beaa

piątek 16 paź 2009, 18:30

Zapowiadane wspaniałe szkolne filie biblioteki publicznej we Wrocławiu nie wytrzymały kilkumiesięcznej próby czasu:
http://ww6.tvp.pl/234,20091015936606.strona

A może koleżanki z Wrocławia lub Jarocina opiszą, co się zmieniło w ich bibliotekach szkolnych, jakieś plusy i minusy rewolucji.
beaa

Aqa

sobota 17 paź 2009, 09:29

I gołym okiem widać o co chodzi z łączeniem. O L I K W I D A C J Ę etatów, placówek. To nie tylko wzrost bezrobocia, ale i połozenie na łopatki wszelkich starań o kulturalną stronę życia młodego pokolenia, które ma elektronikę pod ręką.
We wszelkich testach do wszystkich typów szkół, a nawet na uczelnie wychodzi obniżenie poziomu wiedzy i umiejętności młodzieży. W prasie ostatnio wypowiadało się wielu naukowców z uczelni polskich na temat potencjału intelektualnego studentów. /Wystarczy zajrzeć do archiwum Gazety W./ To z kolei przecież przyszłe pokolenia kadr wielu instytucji.
Wszyscy na dole wiedzą, że najważniejsze jest ukształtowanie nawyków w okresie szkolnym. Nie do odrobienia. Nie wiedza tego tylko ci, którzy są decydentami - Wrocław/ co mówię z wielką przykrością/ i Jarocin.
Czysta hipokryzja owych władz, gdy mówią o "dobru środowiska". Poziom zirytowania obłudą tych ludzi podnosi mi ciśnienie.

Gość

poniedziałek 19 paź 2009, 10:27

Cytat :"A gdyby te ankiety (dot. standardów naszej pracy) umieścić na forum lub w Bibliotece w Szkole?"

wrócę do tematu....tyle się niedawno rozpisaliśmy na ten temat i co...? nikt za nas przecież tego nie zrobi...w Głosie Naucz. nasz ulubiony Zw.Gmin Wiejskich bierze się za pensje nauczycielskie...

gość55

poniedziałek 19 paź 2009, 10:33

Szkoda, że nie wezmą się za KRUS :twisted:
pozdrawiam

Aqa

poniedziałek 19 paź 2009, 16:52

Takie ankiety mogłoby samo MEN zbierać, wysłać 1 osobę do opracowania zestawienia wyników ankiet, skoro tak "się przejmuje" i "stara" o edukację wzorową. Powinna zasięgać języka. Ale chyba nie o to chodzi MEN.
MEN wie najlepiej.

Gość

środa 21 paź 2009, 08:17

Nasza kochana minister zagościła na X Kongresie Gmin Wiejskich RP, który koniecznie chce naszej likwidacji...popatrzcie co wysmażyli...szczególnie że wracają do naszych spraw :

http://www.zgwrp.org.pl/zalacznik/453_314.pdf

a jak Wam podoba się sformułowanie "archaiczna"KN ?

bibliofilka

środa 21 paź 2009, 09:00

jak nie pospieszymy się z tymi naszymi standardami i konsolidacją środowiska to zlikwidują nas po cichu i bezboleśnie , zwłaszcza że minister nam nie sprzyja, dobrze,że cały czas ktoś monitoruje działania wymierzone w biblioteki

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”