Lucy

Uczeń niewidomy

sobota 28 paź 2006, 16:50

Od początku tego roku w mojej bibliotece, częstym gościem jest uczeń niewidomy. Siedzi i czeka na swoich rodziców, aż go odbiorą. Jest bardzo skrytny i niechętnie nawiązuje kontakt z innymi osobami. Mam CIM, więc aby uprzyjemnić mu czas, znalazłam czytane bajki na stornie "Cała Polska czyta dzieciom" (ale on jest gimnazjalistom) i taki program, do zapoznania się z klawiaturą (po naciśnięciu dowolego klawisza lektor czyta literę lub cyfrę), czasami też słucha muzyki.
Mam prośbę, czy ktoś zna jakąś srtonę z której mógłby korzystać ten uczeń. Bardzo lubi grać na akordeonie, czy może zna ktoś taką stronę na której klawiatura zamienia się w pianino? (kiedyś przypadkiem wpadłam na taką, ale nie wiem gdzie to było).
Pozdrawiam

KAT

Re: Uczeń niewidomy

czwartek 02 lis 2006, 18:02

Rozumiem, że komputer w żaden sposób nie jest przystosowany do obsługi przez osobę niewidomą.
Spróbuj zainteresować ucznia grami dźwiękowymi dostępnymi na stronie www.klangogames.com (wymagają instalacji na dysku). Jeśli zna klawiaturę i ma dobry słuch, powinno mu się spodobać.

Możesz też pobrać ze strony www.ivo.pl demonstracyjną wersję Expressivo. Dzięki programowi z doskonałym syntezatorem mowy, uczeń będzie mógł słuchać plików z tekstem w różnch formatach (txt, doc, pdf, html) przygotowanych przez Ciebie, nauczycieli poszczególnych przedmiotów, czy dostępnych w Internecie (w ogromnych już ilościach) e-book'ów.
W wersji demo "u" i "ó" czytane jast jako "o", co trochę denerwuje, ale poza tym jest super (jak na "sztuczną" mowę). Może po przetestowaniu namówisz dyrekcję na kupno pełnej wersji. Program może być również pomocny dla uczniów z dysleksją.

Pozdrawiam
KAT

Lucy

poniedziałek 06 lis 2006, 21:42

Dziękuję bardzo KAT. Twoje podpowiedzi są naprawdę przydatne.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”