martooha

dowód wpływu darów

czwartek 07 sty 2010, 23:15

Witam.
Przeglądałam zarchiwizowane wątki, ale nie mogę znaleźć jasnej i ostatecznej informacji, jak powinien wyglądac dowód wpływu darów.

Pracuję w bibliotece od niedawna, w zeszłym roku z panią, która przeszła na emeryturę, od tego roku jestem już sama.
Nowa jest też księgowa, z którą miałam ostatnio rozmowę nt. dowodow wpływu darów. Wg niej powinna być spisywana umowa między biblioteką a darczyńcą, jakie książki zostały przekazane, z wyceną itd.

Natomiast z lektury tego forum wynika, że wystarczy dowód spisany przez bibliotekarza a podpisany przez komisję, która ustala wartość darów. Jeszcze inne osoby twierdzą, że musi być podpis darczyńcy. Jedni sporządzają hurtem dowód kilku - kilkunastu darowanych książek przez różne osoby, a jeszcze inni osobny dowód dla każdego darczyńcy.

W mojej bibliotece moja poprzedniczka robiła wykaz jak się uzbierało więcej darów, sama wyceniała, sama podpisywała i to też wystarczyło. Tutaj na forum w jednym z wątków też spotkałam się z taki sposobem.
No i głupia już jestem zupełnie, bo naprawdę nie wiem jak to powinno być prawidłowo.

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 08 sty 2010, 01:44

Wystarczy, ze będziesz robiła tak jak twoja poprzedniczka.

Aqa

piątek 08 sty 2010, 11:39

Jak mówi Maria, dokładnie.
- Jeśli masz konkretnego darczyńcę- sporządzasz protokół: lp., autor tytuł, cena, ilość egz. Uwaga- zawsze wyceny powinna dokonać komisja. To żaden problem- zgłaszasz dyrektorowi sprawę, on powołuje komisję. /praktycznie często sama wyceniasz, ale komisja jest/
- jeśli gromadzisz zbiory od pojedynczych darczynców, np. z racji święta szkoły, festynu itp., czyli: ludzie dają nauczycielom, dyrekcji zbiory- te trafiają do ciebie, komisyjnie spisujesz i wyceniasz, j.w.
- bywają indywidualnie darczyncy, z cennym darem/ mniej cenny też trzeba spisywać, jeśli jest przydatny w bibl./ - sporządzasz protokół dla tego daru: komisja, wycena.
To w sumie proste jest.

R.Knurowski

Re: dowód wpływu darów

piątek 08 sty 2010, 12:03

martooha pisze: W mojej bibliotece moja poprzedniczka robiła wykaz jak się uzbierało więcej darów, sama wyceniała, sama podpisywała i to też wystarczyło.
Ja właśnie tak robię, ale tak naprawdę do końca to nie jestem pewny, czy to jest dobrze. Wyceniam w ten sposób, że wpisuję ustaloną wartość w dowodzie wpływu, bo tak robiła moja poprzedniczka. Nie robię osobnego dokumentu z wyceną. Doradźcie, czy jestem w zgodzie z przepisami, czy jednak nie?
Pozdrawiam
Rysiek

Basia

piątek 08 sty 2010, 12:21

Ja robię podobnie. Dodaję tylko: "Ksiązki wyceniono komisyjnie" i dodaję podpisy komisji.

R.Knurowski

piątek 08 sty 2010, 12:49

Basia pisze:Ja robię podobnie. Dodaję tylko: "Ksiązki wyceniono komisyjnie" i dodaję podpisy komisji.
No właśnie... Ja nawet tego nie robię - sam się podpisuję. Tak jak już mówiłem, bazuję na tym, co robiła moja poprzedniczka.
Pozdrawiam
Rysiek

Maria

piątek 08 sty 2010, 14:50

Dyskusji na temat przepisów konkretnych dot. bibliotek szkolnych było już wiele. W jednych bibliotekach obowiązuje rozporządzenie dot. ewidencji mat. w innych nie, więc nie ma się za bardzo czym przejmować. Ja raczej opieram się o rozporządzenie, wszak odrębnego dla szkół nie ma, a lubię wiedzieć na czym stoję. Mój dyr. i księgowa uważają, że to ja odpowiadam za księgozbiór w szkole, dlatego jeżeli wpływają jakiekolwiek dary to sama decyduję, czy i na ile są potrzebne w bibliotece, w związku z tym jak się uzbiera kilka, sama sporządzam dowodów wpływu darów, sama wyceniam, podpisuje i opisuje skąd owe dary przybywają. Podpisuje z datą i jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktoś się czepiał.
Ostatnio zmieniony niedziela 10 sty 2010, 22:30 przez Maria, łącznie zmieniany 1 raz.

bogna3

piątek 08 sty 2010, 15:13

Ja robię dokładnie tak jak Maria i też nikt się nie przyczepił, żeby to było niewłaściwe.

martooha

piątek 08 sty 2010, 17:48

Dziękuję za odpowiedzi.

Moja poprzedniczka (i ja też) postępowała tak jak to opisuje Maria. Na protokół podpisywany przez komisję zgodziłabym się bez oporu, ale żądać umowy z darczyńcą, który w dodatku sam określa wartośc darowanych przez siebie książek to już kompletna bzdura. Zwłaszcza że często dostajemy lektury od uczniów, to jak ja mam podpisywac umowę z dzieciakiem??? Albo tak jak w wakacje: przyszedł jakiś człowiek, zostawił u wożnego torbę pełną książek w darze dla biblioteki, i jak go teraz ścigać.
Wytoczyłam dziś te argumenty, to księgowa zaczęła namawiać mne, żebym sama spreparowała te umowy za ubiegły rok, bo ona chce mieć "porządek w papierach" i "podkładki" pod wszystkie dowody wpływów. Powiedziała, że jak ja nie chcę to ona sama się popodpisuje pod tymi umowami. Była na jakimś szkoleniu dla księgowych i tak podobno tak ją przeszkolono i nawet straszono, że były w stosunku do szkół wyciągane konsekwencje.
Czy to rozporządzenie o którym mówi Maria to rozporządzenie z 99 roku?

Maria

niedziela 10 sty 2010, 22:29

Aktualne jest z 2008 roku tu: http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... osobu.html
Poprzednie było z 1999 roku.

gosc

wycena darów

czwartek 21 sty 2010, 14:13

Mam pytanie, czy w protokole komisji muszę napisać na jakiej podstawie wyceniłam dary tj. czy jest to cena rynkowy, czy jakaś inny dokument, na którym się oparłam?

Marianna

czwartek 21 sty 2010, 14:50

Witam, a ja mam taki zgryz- dzieci pogubiły ksiązki, wzamian przyniosły nowe. Nazbierałam parę takich i teraz chciałabym je wciągnąc do ewidencji. Czyli sporządzam protokół ubyktów dla materiałów zagubionych i protokół przyjęcia materiałów za zagubione. ale czy muszę dla kazdej pozycji wykonywac osobny protokół czy mogę to hurtem na jednym? Tzn jeden wpływów, jeden ubytków? I co z wartością księgozbioru, jak to policzyć, skoro poprzynosili inne ksiazki w zamian za zagubione?

Maria

Re: wycena darów

czwartek 21 sty 2010, 17:30

gosc pisze:Mam pytanie, czy w protokole komisji muszę napisać na jakiej podstawie wyceniłam dary tj. czy jest to cena rynkowy, czy jakaś inny dokument, na którym się oparłam?
Nie musisz wyceniasz sama albo komisyjnie, jeżeli jest jakiś kwit, który informuje, że jest to darowizna to go dołączasz, moze byc faktura z informacją, że przekazano w darze itp.

Maria

czwartek 21 sty 2010, 17:40

Marianna pisze:Witam, a ja mam taki zgryz- dzieci pogubiły ksiązki, wzamian przyniosły nowe. Nazbierałam parę takich i teraz chciałabym je wciągnąc do ewidencji. Czyli sporządzam protokół ubyktów dla materiałów zagubionych i protokół przyjęcia materiałów za zagubione. ale czy muszę dla kazdej pozycji wykonywac osobny protokół czy mogę to hurtem na jednym? Tzn jeden wpływów, jeden ubytków? I co z wartością księgozbioru, jak to policzyć, skoro poprzynosili inne ksiazki w zamian za zagubione?
Książki zagubione wpisuje do protokołu ubytków, a nowe wpisuje do inwentarza. Sporządzam zawsze hurtem protokół książek otrzymanych za zagubione. Ja robię tabelkę, z jednej strony wpisuję autora, tytuł cenę i nr inwentarz. książki zagubionej oraz dane czytelnika, oraz nr ubytku a z drugiej to samo dot. książki przyniesionej w zamian., zamiast nr ubytku nowy nr inwentarzowy, na koniec podpis czytelnika. Protokół za zagubione mam pod ręka i wpisuje na bieżąco przy czytelniku, który przynosi książkę zamiennie, nr ubytku i inwentarzowy uzupełniam później.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”