dorka75

zmierzch

środa 20 sty 2010, 11:06

Witam! Mam pytanie o książkę, która od jakiegoś czasu jest bardzo modna wśród młodzieży - mianowicie "Zmierzch". Od początku roku szkolnego uczniowie pytają o nią w mojej bibliotece (szk. podst. i gimnazjum). Nie czytałam, ale wiem, że to coś o wampirach i wilkołakach. Czy warto to zamówić do szkoły? Nie zdemoralizuję młodzieży?

Matylda

Jest to powieść horror i romans

środa 20 sty 2010, 11:22

Witaj autor powieści: ,, Zmierzch'' to Meyer Stephenie to jest romans i horror.Pozdrowienia od bibliotekarki z podstawówki z Wejherowa

wichrowe wzgórze

środa 20 sty 2010, 11:33

recenzja pedagoga

http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=97487

nota wydawcy i recenzje czytelników

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=75215

Ja mam tę książke w swoich zbiorach, jednym się podoba, dla innych moich kochanych czytelników to " jogurt i papka" :)

No cóż, sa gusta i guściki, jak wiemy czytelnicze też!

Malkontent

środa 20 sty 2010, 12:21

Cóż, nie jest to napewno dobrze napisana literatura,.Tłumacz dodatkowo zawalił sprawę, tłumacząc tą książkę byle jak, używając czasem anachronicznych zwrotów, nieprzemyślanych konstrukcji gramatycznych, pogłębiając infantylizm i literackie niedoróbki autorki.Ja napewno tej książki nie kupię, choć wielu uczniów się o nią pyta.Ale pracuje w podstawówce i na wampiry i wilkołaki i straszną w pewnych momentach fabułę (historia rodziny Edwarda i wojny wampirów) dzieciakii mają czas.Jeśli zaś chodzi o inne "możliwości deprawacji", to książka napisana jest przez mormonkę i żadnych "momentów" nie zawiera.

Gość

środa 20 sty 2010, 13:23

W mojej szkole polonistka wybrała tą książkę jako obowiązkową lekturę do klasy I i to co ciekawe to jako powieść fantastyczną.

Gość

czwartek 21 sty 2010, 19:06

W mojej szkole było spore zainteresowanie więc wykorzystałam to i zorganizowałam konkurs czytelniczy.
Przeczyta łam wszystkie części i ułożyłam pytania - zgłosiło się 47 osób;)
Osobiście nie podobała mi się ta saga o wampirach. Zgadzam się z przedmówcą,że tłumaczenie słabe.
Ale..dzieciakizachwycone a ja skorzystałam i miałam co robić.

Marianna

piątek 22 sty 2010, 09:33

Ja przyznam że przeczytałam całą sagę z dużym zainteresowaniem - wg mnie nie jest wcale tak źle napisana. Co dzisiaj jest dobrze napisaną literaturą dla nstolatek??

GaBa
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 sty 2010, 11:50

Co jest dobre? Powieści Ewy Nowak, Małgorzaty Musierowicz.
O problemach doskonała seria Wydawnictwa Ossolineum: "Nasza Biblioteka."

Zmierzch zaledwie napoczęłam, więc się nie wypowiadam. (Nie czytałam dalej tylko z braku czasu).
Gabrysia z Rybnika

Tunia

piątek 22 sty 2010, 12:18

Nowak, Musierowicz - oczywiście , książki tych autorek nie podlegają dyskusji, ale trzeba byc otwartym na zmiany i potrzeby, nie ślepo ale z rozwagą. Mam córki w gimnazjum, przeczytałam tylko pierwsza część tej sagi i uważam,że nie jest taka" zła", szkody nie przyniesie. A co najważniejsze - młodzież czyta chętnie i zapartym tchem - aż miło popatrzeć! Moje córy i ich koleżanki uwielbiają te książki, rozmawiają o nich, dyskutują, wymieniają się spostrzeżeniami, zdjęciami itp....Czy to nie wspaniałe, że książka potrafi wzbudzić tyle emocji? Jak na razie same pozytywne. Tak myślę.
Tunia

dorka75

piątek 22 sty 2010, 12:26

Bardzo dziękuję za porady :) Cieszę się, że istnieje taka strona internetowa i takie pomocne bibliotekary (i bibliotekarze rzecz jasna:) Pozdrawiam wszystkich!

Marianna

piątek 22 sty 2010, 12:28

Własnie, a Musierowicz, Nowak odchodzi już w przeszłośc- niestety. Niestety, bo sama wychowałam się na tych książkach- być może dlatego dla dzisiejszego czytelnika nie są juz atrakcyjne :wink:
Patrzę czasami na to, co czytają, co chcą czytać moi uczniowie- Zmierzch na tle tego chłamu odnajduje się całkiem znośnie.

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 sty 2010, 12:32

Ja również mam w zbiorach cykl powieści S. Mayer. Cieszą się dużym zainteresowaniem już od początku. Czytałam tylko recenzje oraz wsłuchiwałam się w opinie moich czytelników. Jak to się mówi są gusta i guściki a o gustach się nie dyskutuje. To także dotyczy literatury, poza tym prócz gustów są też róże potrzeby, nastroje, emocje, poziom czytelniczy, moda itd... to między innymi decyduje, że sięgamy po taką a nie inną książkę w danej chwili. Ja nie oceniam wyborów czytelniczych moich uczniów, ciesze się, że czytają, że pytają o książki, jak pamiętam tak było z Harrym Potterem, tak jest teraz ze Zmierzchem, niektórzy czytają w oryginale potem porównują tłumaczenie, dyskutują, ogladają film porównują, przy okazji sięgają także po inne książki, wiem, że dla niektórych czytelników Harry Potter był początkiem czytania książek, to dzięki takim książkom polubili czytanie. Więc może warto mieć w zbiorach biblioteki literaturę nie koniecznie najwyższych lotów bo jak z moich obserwacji wynika uczniowie przychodzą do biblioteki i czytają, czyż nie o to nam chodzi?

Gość

wtorek 26 sty 2010, 18:39

Mam tanio (99,60 zł za 4 skiążki) do sprzedania całe komplety zmierzchu :) na www.bookinista.pl

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”