madan
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Spotkanie w sprawie bibliotek szkolnych w ZG ZNP

środa 03 mar 2010, 23:31

2 marca w siedzibie ZG ZNP w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej ZG ZNP oraz kierownictw Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych przy ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i przedstawicieli Wojewódzkich Bibliotek Pedagogicznych. Dyskusji przysłuchiwali się dziennikarze "Biblioteki w Szkole", "Poradnika Bibliotekarza", "Głosu Nauczycielskiego".

Celem spotkania było wypracowanie zasad współpracy i współdziałania w zakresie przeciwstawiania się likwidacji bibliotek szkolnych i przekształcania ich w biblioteki publiczne. Podczas spotkania wypracowano propozycję zmian w ustawie o systemie oświaty, a także powołano zespół do opracowania standardów funkcjonowania biblioteki szkolnej. Przyjęte ustalenia w zakresie zarówno zmian legislacyjnych, jak i strategii wspólnych działań staną się podstawą do zorganizowania na przełomie maja i czerwca br. wspólnej konferencji z udziałem przedstawicieli Sejmu, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem konferencji będzie omówienie koniecznych zmian w prawie oświatowym, które zagwarantują funkcjonowanie w szkole bibliotek szkolnych w godzinach pracy szkoły.

gosc

biblioteka dla bibliotekarzy

piątek 12 mar 2010, 10:29

Bardzo prosze pamietac jeszcze o bibliotekarzach (z pełnymi kwalifikacjami), którzy ukonczyli studia 5 letnie magisterskie.
Niestety ostatni nagminnne staje sie w szkolach, ze etat bibliotekarza jest dzielony pomiedzy pania dyrektor i uzupelnienie etatu dla innych nauczycieli. a dla bibliotekarza po studiach 5 letnich nie mam miejsca.
W szkole biblioteke i ICIM prowadzi pani dyrektor, nauczyciel W-F ...
i wykwalifikowany bibliotekarz na 1/2 etetu, ktory za wszystkich pracuje.

Mozna by duzo pisac ....
Prosze pamietajcie

BIBLIOTEKA dla BIBLIOTEKARZY

madan
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

wtorek 04 maja 2010, 23:38

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz organizacje zrzeszające nauczycieli-bibliotekarzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich porozumiały się dziś w sprawie i co do kształtu wspólnej inicjatywy zmierzającej do zapewnienia bytu szkolnym bibliotekom.
Więcej w aktualnościach "Głosu Nauczycielskiego"
http://www.glos.pl/news.php?action=show&id=7377
Szczegóły podamy wkrótce. Projekty były tworzone przez bibliotekarzy dla bibliotekarzy, ale nie tylko bibliotekarze zdecydują o ich losie :?

madan
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

czwartek 06 maja 2010, 13:25

W dniu 4 maja 2010 roku w siedzibie ZNP w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie zespołu opracowującego propozycje zmian do Ustawy o systemie oświaty (art.67).
Naszym celem jest zagwarantowanie istnienia bibliotek szkolnych w placówkach oświatowych (obowiązkowo w każdej placówce zamiast "możliwości korzystania") oraz zatrudniania w nich nauczycieli bibliotekarzy. Proponowane zapisy obejmują ogólne zasady działania szkolnych bibliotek oraz stanowią delegację (zapisaną w ustawie) do wydania szczegółowego rozporządzenia zawierającego standardy pracy przewidziane dla tych interdyscyplinarnych pracowni.
Przygotowane opracowania były poprzedzone szeroką konsultacją społeczną prowadzoną przez organizacje zrzeszające nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy. Efekty tych prac zebraliśmy podczas pierwszego posiedzenia zespołu w dniu 2 marca (o czym pisał red. Wasilewski w nr 4/2010 "Biblioteki w Szkole"). Wypracowane dokumenty zostały następnie przedstawione do kolejnych konsultacji środowiskowych. Zwróciliśmy się też do pracowników naukowych - teoretyków bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz prawa oświatowego, z prośbą o zaopiniowanie naszych propozycji.
Uzgodnione w dniu 4 maja zapisy zmian w Ustawie o systemie oświaty zostaną w najbliższym czasie zgłoszone do sejmu, jako inicjatywa poselska.
Natomiast propozycje standardów pracy bibliotek szkolnych będą skierowane do rządu oraz zaprezentowane na konferencji w dniu 14 czerwca. Konferencja adresowana jest do przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sejmowych i senackich Komisji Edukacji i Kultury oraz Krajowej Rady Bibliotecznej. Udział w niej wezmą przewodniczący organizacji i wytypowani członkowie: Związku Nauczycielstwa Polskiego - Sekcji Ogólnokształcącej i Bibliotekarskiej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Sekcji Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
Wyrażamy podziękowanie Zarządowi Głównemu ZNP, a w szczególności wiceprezesowi Krzysztofowi Baszczyńskiemu, za zaangażowanie w tworzenie podstaw dla efektywnej pracy nauczycieli bibliotekarzy i pełnej realizacji funkcji współczesnej biblioteki szkolnej w systemie edukacji.

Danuta Brzezińska
zastępca prezesa Rady Głównej TNBSP

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

sobota 24 lip 2010, 13:41

Pani Danuto ogromne podziękowania.Za całość pracy, za stalowe nerwy, za wytrwałość.W standardach znalazł się bardzo dla nas ważny zapis - o ustalaniu standardów zatrudnienia przez MEN, a nie samorządy.W tym roku obcięto etaty wszystkim nauczycielom w naszej gminie.Punktem wyjścia miał być przelicznik 1 godzina na 30 uczniów.W żadnej bibliotece szkolnej w całej gminie nie ma pełnego etatu bibliotekarza.Skończyło się na przeliczniku 1:25.Ale myslę, że to nie koniec.Myslę, że plany gminy to biblioteka prowadzona przez dydaktyka jako uzupełnienie brakujących godzin.Za parę lat taka biblioteka to będzie skansen z makulaturą.By się tak nie stało ważne jest jeszcze jedno ; zamknięcie łatwego dostępu do zawodu biliotekarza.Moim zdaniem na rynku jest wystarczająca liczba ludzi mających wykształcenie bibliotekarskie, by potrzebne były kursy kwalifikacyjne.Był to wymóg starej epoki, kiedy nie było specjalistów.Poznikały wszystkie kursy kwalifikacyjne dające mozliwośc uczenia przedmiotów.Czas by zniknął również ten przeżytek.Skończyłam 5 letnie studia bibliotekoznawcze, ciągle podnosze kwalifikacje.I jestem oburzona faktem, ze moje miejsce w każdej chwili moze zając każdy dydaktyk po skończonym kursie.Często byle jakim i nie dającym przygotowania do pracy.Moim zdaniem to bardzo deprecjonuje i studia bibliotekoznawcze i nasz zawodowy prestiż.Nie ukrywajmy, typowo bibliotekarskie przedmioty i masa historii literatury to nie 200 godzin nauki.Przepis o kursie daje wolną rękę dyrektorom by zwolnić bibliotekarza i zatrudnić jednego lub kilku nauczycieli jako uzupełnienie etatów.W szkole zaczynają się poważne problemy kadrowe.Nie skazujmy się na rolę najsłabszego ogniwa, które pierwsze pójdzie do odstrzału.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości