Gość

piątek 11 cze 2010, 19:26

Moim zdaniem ;-)

Od początku gwizdałabym na wymysły urzędasa. Chce spisu z natury? Proszę bardzo - niech robi. Niech dyrektor powoła komisję - tak jak zawsze przy spisie. Oj, szybko komisja zwróciłaby się do dyrektora o wstawiennictwo u urzędasa. A teraz wygląda to tak, jak by to był Twój problem i to na własne życzenie. Nadgorliwosc to ....

jadwiga_w

poniedziałek 14 cze 2010, 20:36

A ja robiłam w swojej bibliotece taki spis z natury na arkuszach inwentaryzacyjnych... Na szczęście miałam tylko 7 tys. woluminów, spis trwał jakieś 5 m-cy (mam pół etatu), oddałam do księgowości, gdzie zliczyli saldo, porównując do tego księgowego. I taki był jego sens - ustalenie rzeczywistej wartości księgozbioru i wyjaśnienie różnic. Narzekałam strasznie, ale teraz przynajmniej mam pełną świadomość wartości księgozbioru - bo saldo zliczane w księgach nieraz bardzo się różni, zwłaszcza, gdy bibliotekę prowadziło ostatnio kilku tzw. "bibliotekarzy". :lol:

Gość

wtorek 15 cze 2010, 12:14

Byłam dziś u mojej księgowej, poruszyłam problem bzdurności jej arkuszy inwentaryzacyjnych. Mam 22 tysiące książek, na moje protesty odpowiedziała,ze mogę sobie zacząc spisywać od września... wiecie co, jak oni się uprą, to ja rezygnuję z pracy w bibliotece. Bo mola nie mam i miec nie będę, brak funduszy.
niezalogowana Marianna

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 15 cze 2010, 13:11

Jakby zapytać prawnika jakie przepisy obowiązują biblioteki szkolne, kiedy te nie mają odrębnych przepisów dot. ewidencji materiałów bibliotecznych i skontrum? Niech pani księgowa odpowie jakie przepisy stosuje w przypadku kiedy w KN ich nie znajdzie?, podobnie w kadrach, jeżeli nie ma czegoś w KN to obowiązuje Kodeks Pracy. Jest zasada dot. wszelakich przepisów prawnych, jeżeli nie ma przepisów szczegółowych, stosuje się przepis ogólny, w tym przypadku rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 pażdziernika 2008 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 95, poz. 1283).

Gość

wtorek 15 cze 2010, 13:22

Zgadzam się z Marią. Przepisy masz po swojej stronie. Wzięłaś to na siebie i teraz Ty masz problem. Jeśli chcą inwentaryzacji z prawdziwego zdarzenia to dyr. musi powołać komisję i Tobie nic do tego. Warto przestać angażować się w tę sprawę.

Kontrolowana

Nadgorliwość

wtorek 15 cze 2010, 14:00

Nie ma możliwości nieangażowania się w tą sprawę, bo takie spisy robiliśmy już 4 lata temu na żądania urzędnika (wtedy jeszcze nie miałam MOLa),a dyrektor nie sprzeciwił się zaleceniom tego urzędnika, bo urząd to przecież placówka, której podlega. Nie ma mowy, żeby dyrektor zatrudnił dodatkową komisję, bo nie ma na to funduszy- w szkole robi się to po najmniejszych kosztach. Sami wiecie, jak to wygląda. No i trzeba to robić co 4 lata - inwentaryzację majątku. Tak mają wszystkie szkoły w Polsce. Jeżeli chodzi o przepisy: w tym momencie, czy wezmę pod uwagę przepisy urzędnicze (żeby robić spisy z natury) czy biblioteczne (żeby robić skontrum) - to i tak efekt będzie taki sam: skontrum za pomocą MOla, bo na to ten urzędnik się godzi i łaskawie DAROWUJE ;-) wtedy arkusze spisu z natury. A skoro skontrum molowskie, to muszę być przy tym obecna, bo - jak pisałam wcześniej - nikt z osób, które będą tu oddelegowane (inni nauczyciele) nie umie posługiwać się tym programem, tylko ja. Więc to nie nadgorliwość - jak wspomniał wyżej jakiś przedmówca, ale konieczność. Poza tym widzę już ten sajgon, który robią mi panie przeprowadzające inwentaryzację przy braku kontroli z mojej strony. Nie po to dbam przez tyle lat o bibliotekę, żeby teraz dać sobie przewrócić wszystko do góry nogami, bo ja się odprężam, bo wg przepisów nie powinnam w tym uczestniczyć. Taaaa...

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 15 cze 2010, 19:05

Skoro będziesz miała skontrum w MOL-u to OK, moje rady kierowałam tez do Gościa czyli niezalogowanej Marianny :), która ma 22 tys. spisać z natury :roll: , nie ma MOl-a, a co gorsze chce rezygnować z pracy.
Na marginesie byłam dziś u mojej księgowej i opowiadałam o tych spisach z natury, była w szoku i nie mogła uwierzyć, że ktoś przy zdrowych zmysłach każe spisywać z natury 22 tysiące książek, tym bardziej, że raczej przy tym sposobie wątpliwe będzie właściwe ustalenie stanu ilościowo-wartościowego księgozbioru.

Gość

wtorek 15 cze 2010, 23:41

To w mojej szkole coś jest nie tak - spisu książek nie miałam od lat ... ośmiu? :shock: Nikt niczego nie żąda więc się nie pcham przed szereg. Do księgowości zwrócę się jak wklepię wszystko do Mola i przedstawię stan faktyczny. Współczuję Wam.

Zuzza

środa 16 cze 2010, 09:11

A mieliśmy zadbać o standarty. Chyba normalne skontrum jest standartem :?

Marianna

środa 16 cze 2010, 13:26

Dzisiaj odbyłam długą telefoniczną rozmowę z księgową, tłumacząc jej dlaczego skontrum jest lepsze od inwentaryzacji metodą spisu z natury. Odesłała mnie do dyrekcji, żeby oficjalną drogą negować jej przepisy. Tak tez uczyniłam, a dyrektora mam mądrego, poparł moje sprzeciwy. Polecił mi poszukac przepisów, według których funcjonują biblioteki szkolne i wspomniał,że jest gdzieś prawna wzmianka,że biblioteki szkolne podlegają pod te same procedury co publiczne. Tak więc ruszam do poszukiwań odpowiednich przepisów, i jeśli ktoś coś wie, proszę o wsparcie :)
Aa, i obiecał mi MoL-a! Nie ma tego złego okazuje się :wink:
Edit: znalazłam coś takiego:
Zasady ewidencji, inwentaryzacji i odpisywania ubytków w zbiorach bibliotecznych reguluje Rozporzadzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych.2 Rozporzadzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 listopada 1999 r. utraciło moc z dniem 2 stycznia 2008 r. na podstawie
art. 44 ustawy z dnia 18 pazdziernika 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upowa+nien do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 220, poz. 1600). Nowe Rozporzadzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ww sprawie sposobu ewidencji materiałów
bibliotecznych jest projektem w fazie konsultacji.
Czyli naprawdę byle urzędas może wymyślić co chce, bo de facto nie obowiązuja nas oficjalnie żadne przepisy??

halinah

środa 16 cze 2010, 16:24

Zasady pracy biblioteki szkolnej reguluje Statut Szkoły i zarządzenia dyrektora szkoły.

W Statucie powinny być określone m.in. zasady i sposób przeprowadzania kontroli zbiorów biblioteki i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były one opisane podobnie, jak to miało miejsce w nieobowiązującym już rozporządzeniu MKiDN, przywołanym powyżej przez Mariannę.

A dyrektor szkoły może zarządzeniem ustalić regulamin pracy komisji skontrowej i powołać ją do pracy. To dyrektor jest naszym przełożonym, a nie księgowa czy OP.

anja

poniedziałek 27 gru 2010, 13:38

Witam!

Borykam się z ta bzdurą od roku, opisalam na innym wątku, pozwolę sobie przekleić:

Prowadzę małą szkolną bibliotekę. Mam pod opieką ok.1000 woluminów. W tym roku szkoła przechodzi kompleksową inwentaryzację, pod którą podciągnięto równiez zbiory biblioteczne. Zrobiłam skontrum według ogólnie przyjętych zasad i co się okazało?

1. skontrum zostało źle przeprowadzone, bo wykazano braki -- te powinno się do konca roku kalendarzowego zlikwidowac---czyt. odkupić (nie ma mowy o liscie braków względnych czekających do następnego skontrum),

2.skontrum nie na arkuszach, tylko na drukach inwentarzowych (takich jak do krzeseł, biurek etc.), gdzie wpisuje się tytuł, autora, numer, wartośc...

protokól pokontrolny mnie wypr. z równowagi, robię coś zgodnie z przepisami i jeszcze mnie za to karzą...Nie mowiac juz o tym,ze czesc braków faktycznie musiałam odkupić....

Wariactwo, ja niestety musze zrobić zgodnie z zaleceniami urzędu, bo dyrektor niby rozumie, niby popiera, ale w rezultacie...Tylko czy to mam robic ja? Powinna byc, jak piszecie powyzej, specjalnie do tego powolana komisja?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”