Jola66
Kontakt: Strona WWW

o bibliotekach w Sejmie

środa 06 paź 2010, 10:19

to z http://glos.pl/node/1423

Dzisiaj po południu odbędzie się podczas posiedzenia sejmowej komisji edukacji pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, który utrudnia łączenie szkolnych bibliotek z publicznymi placówkami.

Zgodnie z poselskim projektem każda szkoła publiczna będzie musiała zapewnić uczniom pomieszczenia do nauki z niezbędnym wyposażeniem oraz bibliotekę szkolną - centrum informacji. Wyjątkiem mają być gminy, na terenie których nie funkcjonuje ani jedna biblioteka publiczna. Wtedy jej funkcje będzie mogła pełnić biblioteka szkolna. (kk,GN)

Gość

środa 06 paź 2010, 11:10

dobrze ,że trzymasz rękę na pulsie....

Gość

środa 06 paź 2010, 15:33

Ten zapis jest dziwny, zgodnie z ustawą o bibliotekach, musi w gminie działać przynajmniej jedna biblioteka publiczna.
Barbara

Zuzza

środa 06 paź 2010, 16:57

To teraz przepis zostanie zrealizowany tam, gdzie jeszcze nie "zdążyli" dopełnić jego realizacji
naszym kosztem
:oops:

Aqa

środa 06 paź 2010, 19:34

Z tego co czytałam, ten projekt usiłuje zatrzymać zapędy likwidatorskie ludzi typu tych z ZGW.
Mam nadzieję, że zatrzyma. Acz z przykrością /jak wielu z nas/ czytam o tych negatywnych dla nas tendencjach wielu środowisk, niezbyt rozumiejac, dlaczego akurat szkolne biblioteki- które są integralnymi częściami szkół, stały się płaszczyzną wojenek i pokazówek władz. Dlaczego władze /szkolne, samorządowe, ministerialne-edukacji, kultury/ zachowują się niepoważnie w tym co głoszą:
- dla dobra "społeczeństw lokalnych" /co by to nie było w ujęciu p. Hall/ powinny owe władze stworzyć świetlice środowiskowe, znacznie mniejszym kosztem /finansowym i edukacyjnym/ niż likwidacja bibliotek szkolnych. Skorzystać do tego z funduszy unijnych na takie projekty. W tej chwili jest ich kilka
- czy owe władze zamierzają się zabrać również /dla dobra "społeczeństw lokalnych" rzecz jasna/ za świetlice szkolne?? otwarte tylko dla dzieci szkolnych?? a zamknięte /wyposażone obecnie w wiele nowych zabawek ze specjalnych funduszy rządowych/ dla dzieci poza danej szkoły???
- w szkołach są pedagodzy i psycholodzy- czy oni też "wyjdą do społeczeństwa lokalnego"??
.. im jak nam władza powie, że protestując, dbają wyłacznie o swoje status quo?

Oczywiście, nie jestem za pacyfikacją świetlic, pedagoga,psychologa- są niezbędni w trudnym środowisku szkolnym.
Tylko nie rozumiem, czemu biblioteka szkolna nie jest NAJWAŻNIEJSZA DO PROCESU EDUKACJI - a ważniejsze są interesy pewnych grup /ZGW,samorządowe oszczędności/

Aqa

środa 06 paź 2010, 19:42

A..
nie rozbudowując poprzedniego postu- bo i tak za długi..
Przychodzi do mnie od poczatku roku szkolnego, podobnie jak rok i dwa i więcej temu, "środowisko lokalne" /czyli rodzice dzieci i dziadkowie/, dla którego postawiłam krzesełka, staram się o foteliki i nie potrzebuje do korzystania z biblioteki owo "środowisko..." mieszania szkolnej biblioteki z publiczną. "środowisko.." dziś wyraziło swoje zadowolenie z tego, ze przychodzą razem z wnuczkami do biblioteki i mogą sobie posiedzieć..
Mam 1 etat, środowisko trudne, mam 2 dni otwarte do 17ej, reszta do 14.15. "Środowisko.." ma kiedy przyjść. Bez robienia cyrku z naszej pracy.
Ja rodziców i dziadków dzieci zawsze miło witam, spotykam się z nimi już jak ich dzieci są w oddziałach przedszkolnych, zachęcam do korzystania ze zbiorów, zapisuję ich potrzeby w kajecie- kupuje w miarę możliwości.
Mam dobre z nimi relacje.
Bez istnienia tworu szkolno- publicznego.
/najlepiej się wszystko rozumie będąc samemu na danym miejscu- życzę p. Hall i jej podobnych obowiązkowego stażu w bibliotece/

franek19705

środa 06 paź 2010, 20:27

Mi te pomysły się za bardzo nie podobają...

Gość

czwartek 07 paź 2010, 11:23

poczytajcie w załączniku do tego artykułu projekt ustawy o bibliotekach i ! uzasadnienie
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... =914021460

Aqa

czwartek 07 paź 2010, 14:38

http://www.glos.pl/node/1427
Cyt:" Ministerstwo Edukacji Narodowej ostro skrytykowało projekt nowelizacji prawa oświatowego uważając, że biblioteki szkolne są dostatecznie umocowane prawnie."
TO jest niezwykle przykre. Posłowie dążą do prawnego uregulowania statusu bibliotek, a "własne" ministerstwo jest pzreciwko. Niezwykle smutne, wręcz niepoważne. MEN powinien dążyć do jak najlepszej edukacji, wzmacniać cykl szkolenia. A działa odwrotnie.
WIdać gołym okiem frustrację /i determinację/ MEN z powodu naszych działań w obronie bibliotek szkolnych.
Jak tu nauczać dzieciaki szanowania dorosłych???

Gość

czwartek 07 paź 2010, 14:46

Te obwarowania prawne widać w szczególności w bibliotekach szkolnych , gdzie obcięto etaty, czy 800 uczniów obsługuje 1 bibliotekarz.U nas przepisy muszą być konkretne, doprecyzowane, jeśli tak nie jest samorządy i inni prominenci robią tak jak jest im wygodniej.I taniej.

Gość

czwartek 07 paź 2010, 20:16

MEN niestety jest szalenie nie na rękę nowy projekt wzmacniający istnienie bibliotek szkolnych. Nie mogą dopuscić do tego, aby uchwalono nowe zapisy bo w planach mieli działania odwrotne. Jesli projekt przejdzie będzie trudno a wręcz niemożliwe przeforspować nagle coś co będzie otwierać furtkę dla likwidacji bibliotek szkolnych. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ale to przecież aż kłuje w oczy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”