Książniczka1

MOL - utracono połączenie

środa 22 gru 2010, 09:45

Proszę o pomoc: od wczoraj przy ściąganiu opisów MOL z Biblioteki Narodowej nic się nie ściąga, wyskakuje tylko informacja : utracono połączenie. Co i gdzie sprawdzić? Jak naprawić?

Aqa

środa 22 gru 2010, 09:58

Masz w ogóle w tej chwili Internet? Tzn.- czy nie padło łącze szkole?
Opisy wymagają neta czynnego.
Zastanawiam się, co jeszcze mogło paść- to mi się nasuwa na myśl na 1 miejscu

Książniczka1

środa 22 gru 2010, 10:44

Jasne, że mam połączenie z netem. Kiedy nie ma internetu po prostu nic się nie wyświetla w odpowiedzi na moje zapytanie. Teraz zaś jest informacja "utracono połączenie". Do tej pory się z tym nie spotkałam.

Gość

środa 22 gru 2010, 11:39

mi to samo wyskakuje może u nich jakaś awaria

Aqa

środa 22 gru 2010, 11:39

Spróbuj powtórnie wgrać aktualizację programu z płyty. Coś tam pewnie szwankuje ze składników progarmu. Trudno podpowiedzieć, nie mogąc zobaczyć.

Buba3

środa 22 gru 2010, 12:25

Mam ten sam problem! wyskakuje mi okienko z informacją, że "utracono połączenie" nie wiem co jest grane :/

Książniczka1

środa 22 gru 2010, 14:07

O nie, nie! Nie mam zamiaru wgrywać aktualizacji, bo robię cały czas inwentaryzację, program jest otwarty po 7-8 godzin, mam to przed oczami i nie chciałabym stracić wzroku z powodu zarąbiście żywych kolorystycznie ikonek w nowej aktualizacji.
Z rozmysłem nie aktualizowałam programu, żeby mieć te stonowane kolory w menu.

Kasia123

środa 22 gru 2010, 23:42

Biblioteka Narodowa zamknęła port służący do połączeń protokółem Z39.50
Na stronie BN wisi informacja, żeby zgłaszać się indywidualnie to może włączą konkretnym bibliotekom :cry:

Gość

czwartek 30 gru 2010, 22:21

Zgadza się. Przenieśli się na nowe serwery i teraz chcą kontrolować ruch. Oczekują podawania przez biblioteki ich IP. Krok ten jest bardzo nierozważny bo większość bibliotek podłączona jest do sieci poprzez Neostradę, więc IP jest zmieniane. Zakładam się, że zapewne nie przemyśleli tego posunięcia i odblokują to na nowo. Problem braku połączenia dotyczy także innych programów nie tylko mola. Puki co można sprawdzać swój IP wychodzący na jakiejś stronie do weryfikacji ip i podawać go do BN może zadziała.

Przykładowy:

http://www.mojnumerip.pl/

Książniczka1

piątek 31 gru 2010, 00:30

Nic po sprawdzeniu IP, nawet przez najlepszą stronę, skoro może okazać się, że placówka nie ma zewnętrznego stałego nr IP, a tylko IP dynamiczny. Wtedy przechlapane.
Ja właśnie bardzo potrzebowałam tego połączenia z BN i musiałam dzwonić do dostawcy netu, żeby przypisał mi IP zewnętrzny, niezmienny. Dopiero tą informację przesłałam do BN. Mają mi w ciągu 2 dni odblokować dostęp.
Bez bazy jak bez ręki. Praca posuwa się w żółwim tempie.

Kasia123

sobota 01 sty 2011, 16:19

Problem braku połączenia dotyczy także innych programów nie tylko mola.
i tak i nie, ale dla Mola to jedyne "okno na świat" :(

Paweł Górski

poniedziałek 03 sty 2011, 10:30

Witam wszystkich,

Prawdopodobnie Biblioteka Narodowa chce monitorować dostęp do swojego serwera, w związku z tym wymagają od bibliotek podawania numeru IP. Podstawowe informacje można znaleźć na stronie BN http://www.bn.org.pl/ogloszenia/78-pobi ... gu-bn.html. Stary sposób importu opisów bibliograficznych (zapis do pliku tekstowego) jest nadal aktywny. Dodatkowo zawsze możemy korzystać z olbrzymich zasobów, które dostępne są na stronie Katalogu Rozproszonego Bibliotek Polskich "KaRo".
http://karo.umk.pl/Karo/

Pozdrawiam
Paweł Górski

libia11

poniedziałek 03 sty 2011, 11:43

Znalazłam nr Ip i na stronie BN jest adres. Wysłałam i czekam na odpowiedz.

Gość

poniedziałek 03 sty 2011, 12:39

Witam, na jaki adres wysyłać Ip? :(

bibliotekareczka2

poniedziałek 03 sty 2011, 12:42

Też nie mam połączenia z Katalogiem BN.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”