myszka

Komputeryzacja

wtorek 06 mar 2007, 16:27

Czy może mi ktoś pomóc? Jak powinnam zabrać się do opracowania planu komputeryzacji biblioteki. Dyrektor zarzyczył sobie abym taki paln przedstawiła na radzie pedagogicznej :(
życie cudem jest

Gość

Re: Komputeryzacja

wtorek 06 mar 2007, 20:05

myszka pisze:Czy może mi ktoś pomóc? Jak powinnam zabrać się do opracowania planu komputeryzacji biblioteki. Dyrektor zarzyczył sobie abym taki paln przedstawiła na radzie pedagogicznej :(
Plan?

Komputer - ok 2 tys zl.
LCD - ok. 1 tys zl.
Czytnik - od ok. 230zl do 800zl - zaleznie czy diodowy czy laserowy
Drukarka - 350zl - 1400zl - zaleznie czy prosty laser czy lepszy laser

program biblioteczny
Linux + program = bezplatny
Windows (XP Home) + program = ok. 320 zl + (500zl - 3000zl) za program

--
Biblioteka Główna US
Oddział ds. Komputeryzacji Biblioteki
http://bg.univ.szczecin.pl

Jorka

wtorek 06 mar 2007, 22:47

Myszko, zależy z jakiego etapu startujesz, co masz, a co masz..mieć :) Ja, uzgadniając z dyrektorem komputeryzację miałam 1 komputer. Wspólnie ustaliliśmy jaki kupujemy program- wtedy był to dosowski MOL /teraz jest MOL Optivum/. Pisałam plan komputeryzacji, ale dla dyrektora i swojego rozwoju. W planie napisałam : wybór formy komputeryzacji i dlaczego /wybrałam rektrospektywną/, przetestowałam ile czasu zajmuje wprowadzanie pewnej ilości opisów /miesiąc komputeryzacji/, ustaliłam przybliżony czas łącznej komputeryzacji. Przedstawiłam ilość ksiąg inwentarzowych, ubytków, uwzględniłam konieczność utworzenia kartoteki, postarałam sie wziąć pod uwagę czas jakim dysponuję realnie i ile mogę poświęcić /niestety, dodatkowego poza etatem, czasu nie miałam, 1 etat/. Uwzględniłam trochę większe ramy czasowe, biorąc pod uwagę nieprzewidziane zdarzenia, mogę ci podać ile mnie to zajęło czasu. Mniej więcej się zgodziło. Nie mam czytników /zabrakło funduszy/ więc to nie jest całkowita komputeryzacja. Zbudowanie całkowitej bazy danych, w tym kartoteki pozwalają wszystkim korzystać z katalogów komputerowych, prowadzic zajęcia w oparciu o komputerowe katalogi.
Mam dwa komputery, na komputerze uczniów - końcówkę www MOLa, czekam na ICIM.

myszka

wtorek 06 mar 2007, 23:12

Dzięki za rady Jorka. W tym roku właśnie zaczęłam od zera. Mam 1 komputer z MOLem i bałagan w księgozbiorze. Na razie uporałam się co gdzie się znajduje. I mam zamiar przystąpić do wprowadzania opisów. Czy lepiej brać książki tak jak są poukładane na półkach czy lepiej przyjąć jakiś plan (najpierw lektury i td.)? Muszę dodać że praktycznie poza książkami nie ma nic. (Nie ma katalogu, książki nie mają kart, książki poukładane bez żadnego podziału).
Mam jak na razie zapał do pracy więc powinnam go wykorzystać :D

Jorka

środa 07 mar 2007, 14:24

Radziłabym ci wziąć księgi inwentarzowe. Nie wiem którą masz wersję MOLa. Idąc od pierwszej księgi inwentarzowej - głownej /zwykle są i inne, księga zbiorów specjalnych, książka broszur/ powoli wprowadzasz retrospektywnie pozycje wpisane, w ten sposób masz uporządkowany sposób wprowadzania danych, masz możliwość podliczania /zobacz uwagi w książkach dołączanych do programu komputerowego/ stanu księgozbioru całości. A w wolnym czasie możesz uzupełniać opisy w oparciu o fizyczne voluminy.
Jeśli masz nową wersje MOLa- sprawa jest łatwiejsza, np. Optivum- z księgi inw. bierzesz kolejną pozycję, łączysz sie z Biblioteką Narodową-jeśli jest taka pozycja /zwykle jest/ to masz gotowy opis. Problem jeśli w księgach nie ma dat /mam taką jedną księgę/. To szybka metoda. MOL DOSowski tego nie dawał. Wprowadzałam ręcznie ok 10 tys pozycji w oparciu o księgi inwentarzowe, potem dostałam Optivum- reszta z pomocą BN. Pierwszy miesiąc był ciężki deko :) potem opanowałam metodę. Teraz uzupełniam opisy, chociaż to co wtedy zrobiłam- zajęło mi to 4 lata- pozwalało na normalne użytkowanie katalogów.
Zostając po pracy, czasem pod koniec pracy /mam 1 etat, 450 uczniów, rodzice, absolwenci / wprowadzałam dane 4 lata /18 tys woluminów w księgach głownych, 2 tys broszur, 200 zbiory spec., kartoteka/Powodzenia. Jakby co, pytaj :)

Marianna

piątek 31 sie 2007, 09:26

Jorka piszesz,ze wprowadzałaś dane z ksiąg inwentarzowych- a co, jeżeli dana książka jest ubytkiem?

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 31 sie 2007, 21:03

U mnie praca przebiegała podobnie jak to opisała Jorka, podobne warunki pracy i sposób komputeryzowania zbiorów też. Tylko, że jeszcze pare tys. mam do wklepania :( . Ubytków nie wprowadzam. Jak wprowadze wszystko to wpiszę ostatni nr ub. papierowego i będe kontynuowała dalej już w MOL-u.

Aqa

piątek 31 sie 2007, 22:10

Wszystkie woluminy zostału u mnie wpisane z ksiąg, obojętnie czy były ubytkami czy na stanie. Po tym procesie- nanosiłam ubytki- to jest już błyskawiczny proces. Ubytki zajęły mi niecały miesiąc.
Wszystko działa.

jupio69

sobota 01 wrz 2007, 10:44

Witam! Ja również zaczynam komputeryzację zbiorów na programie z Librusa. Jak na razie mam mnóstwo pytań i wątpliwości. Tak naprawdę to nie wiem od czego trzeba zacząć. Pomoc w tym programie jest bardzo zagmatwana. Chciałam zapytać o rozróżnienie ksią inwentarzowych. czy program sam zaznacza pozycje wpisane np. do księgi broszur i podręczników lub zbiorów specjalnych. W papierowych księgach ja sama zaznaczam np. 12 CD lub 10Br. Czy najlepiej najpierw wspisywać wszystkie książki z Księgi ogólnej, a potem z innych. I jeszcze jedno pytanie: czy w księdze komputorowej należy uwzględniać daty wpisów z papierowych ksią np. 10.04.2002, czy tak jak wpisuję na bieżąco?

Maria

sobota 01 wrz 2007, 18:15

Niestety nie znam Librusa więc trudno pomóc. Warto sprawdzić w ustawieniach programu gdzie definiuje się rodzaje ksiąg, a data zalezy od tego czy program sam denominuje wartości książek czy nie, bo od tego zalezy z jaką datą wpisujesz książki

jupio69

niedziela 02 wrz 2007, 15:16

Nie ma dla mnie znaczenia denominacja, bo biblioteka zaczęła istnieć dopiero w 2000 roku.

Maria

niedziela 02 wrz 2007, 19:02

jupio69 pisze:Nie ma dla mnie znaczenia denominacja, bo biblioteka zaczęła istnieć dopiero w 2000 roku.
W takim razie data teoretycznie nie ma znaczenia, ewentualnie dla porównania i sprawdzenia z papierową księgą i sprawozdaniami finansowymi końcoworocznymi.

jupio69

niedziela 02 wrz 2007, 21:29

Czyli może być w komputerowej księdze data aktualna wpisu? najważniejszy będzie numer dokumentu wpływu np. 13/2001 ? Muszę przyznać, że program Librusa jest bardzo zawiły i boję się, że będę miała problemy z ogarnięciem wszystkich możliwości. Czy program oznacza w specjalny sposób książki z księgozbioru głównego, a inaczej ze zbiorów specjalnych? czy numery nie będą się dublować np. 23 z księgi odólnej i 23 ze zbiorów specjalnych. ja w papierowej oznaczam je CD.

Maria

poniedziałek 03 wrz 2007, 22:32

jupio69 pisze:Czyli może być w komputerowej księdze data aktualna wpisu? najważniejszy będzie numer dokumentu wpływu np. 13/2001 ? Muszę przyznać, że program Librusa jest bardzo zawiły i boję się, że będę miała problemy z ogarnięciem wszystkich możliwości. Czy program oznacza w specjalny sposób książki z księgozbioru głównego, a inaczej ze zbiorów specjalnych? czy numery nie będą się dublować np. 23 z księgi odólnej i 23 ze zbiorów specjalnych. ja w papierowej oznaczam je CD.
Musi być jakiś wyróżnik, numery nie mogą się dublować. Sadzę, że trzeba przypisac ów wyróżnik literowy do odpowiedniej księgi w ustawieniach programu, a potem to już program sam bedzie dodawał do kolejnego numeru inwentarzowego.

jupio69

niedziela 16 wrz 2007, 19:00

Zabieram się powoli do komputeryzacji zbiorów. chciałam zapytać jak metoda będzie najlepsza. Czy najlepiej wpisywać książki według księgi inwentarzowej ? Jaki jest jeszcze sposób? Proszę o wskazówki od doświadczonych koleżanek...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”