wa - mo

regulamin biblioteki szkolnej

poniedziałek 19 mar 2007, 10:28

Kochani! Nauczyciel w naszej szkole kwestionuje zapis regulaminu na temat konieczności odkupienia zagubionej książki, proszę powiedzieć, na jakiej podstawie taki zapis jest umieszczony w regulaminie. Zastałam go juz zaczynając pracę w bibliotece.

madam

poniedziałek 19 mar 2007, 11:36

Regulamin biblioteki jest zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną, umieszczony w Statucie Szkoły. To są wewnętrzne przepisy i nie można ich kwestionować, a żeby zmienić to trzeba by przegłosować na plenarce. :P

Jacko

poniedziałek 19 mar 2007, 12:08

madam pisze:Regulamin biblioteki jest zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną, umieszczony w Statucie Szkoły. To są wewnętrzne przepisy i nie można ich kwestionować, a żeby zmienić to trzeba by przegłosować na plenarce.
no nie tak.. Regulaminy np. pracowni, sali gimnastycznej czy biblioteki wprowadza dyrektor zarządzeniem i RP w tym przypadku nie ma nic do gadania..
A w statucie regulaminiów nie ma a może być jedynie zapis np. "Organizację pracy biblioteki określa regulamin" i na tej podstawie dyrektor taki regulamin wprowadza.

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 19 mar 2007, 12:16

Jacko, miło Cie widzieć :D
Może tak przy okazji pomożesz rozwikłać problem KARTY OBIEGOWEJ?
Co post, to inna wersja :?

madam

poniedziałek 19 mar 2007, 12:32

Chodziło mi o to, że w statucie jest właśnie taki zapis, który mówi o przepisach w bibliotece danej szkoły. W naszej szkole ja pisałam regulamin biblioteki i SCIM, oba przedstawiałam RP i po zatwierdzeniu wprowadzałam w życie.

Jacko

poniedziałek 19 mar 2007, 13:28

fiori pisze:Jacko, miło Cie widzieć
a to mnie jest miło gościć na Waszym forum

a do karty obiegowej zaraz zerknę :-)
Pozdrowionka
madam pisze:W naszej szkole ja pisałam regulamin biblioteki i SCIM, oba przedstawiałam RP i po zatwierdzeniu wprowadzałam w życie.
no wszystko pięknie tyle, że w kwesti formalnej to tego regulaminu nie trzeba wcale zatwierdzać na RP wystarczy, że dyrektor wprowadzi ten regulamin zarzadzeniem jak napisałem

wa - mo

poniedziałek 19 mar 2007, 14:29

Dziękuję za wyjaśnienia! U nas chodzi o to, że nauczyciel nie powinien odkupować książki, płyty, kasety itp. , która została zniszczona z jego winy. Są dążenia do zmiany regulaminu. Jeśli ten zapis zostałby usunięty, to jak wygląda odpowiedzialność bibliotekarza? Zadano mi pytanie pełnym oburzenia tonem:"Na jakiej podstawie coś takiego zostało zapisane?" Że niby ja sobie wymysliłam jakiś restrykcyjny punkt regulaminu biblioteki i czepiam się. Jak wytłumaczyć, że nie ja wymysliłam sobie, tylko tak jest we wszystkich bibliotekach? Bo może szkolnych to nie dotyczy?

Jacko

poniedziałek 19 mar 2007, 14:39

A niby kto ma odpowiadać i zwracać pieniądze za zniszczenie? Standardowo jest tak w wielu regulaminach, że jak zniszczy to ma odkupic to samo albo cos innego o podobnej wartości lub też zwraca kasę.. Ty nie jestes od tłumaczenia dlaczego, jest zapis w regulaminie to należy go egzekwować a jak sie komuś nie podoba to niech idzie rozmawiać z dyrkiem i sie tłumaczyc dlaczego zniszczył

Maria

poniedziałek 19 mar 2007, 18:21

Jacko - witam na naszym Forum :) . Dobrze, że wyjaśniłeś kwestie regulaminu, ponieważ ja mam zatwierdzony uchwałą RP i z podpisem dyra. Ściślej sama nowelizowałam regulaminy i przedstawiałam na radzie. Ale żadnego zarządzenia w tym względzie nie było.

Jacko

poniedziałek 19 mar 2007, 22:14

I ja witam serdecznie... ale dalej z uporem maniaka upieram się, że RP nie ma w tej kwesti nic do zatwierdzania bo katalog uchwał i podejmowanych decyzji prze RP jest zamkniety i określa to ustawa o systemie oświaty i jeszcze pare innych aktów prawnych. Polecam zatem pozycje http://www.ibo.edu.pl/wydawnictwa/ksiazka.asp?id=13 bo wyczerpuje ona moim zdaniem kwestie kompetencji RP i każda biblioteka winna ją posiadać.. Od razu biję sie w piersi jesli naruszam regulamin forum podając powyższy link..

Maria

wtorek 20 mar 2007, 09:42

Dziękuję za informację i namiary na książki :). A propos regulaminu: moim zdaniem, wszystko to co dotyczy wskazówek i informacji o książkach czy też ich recenzji, na tym Forum nie jest naruszeniem regulaminu, szczególnie gdy owe informacje są w sieci a nie wszyscy o nich wiemy.

madam

wtorek 20 mar 2007, 14:42

Być może nie trzeba zatwierdzać regulaminów głosowaniem RP, ale właśnie w przypadku wątpliwości niektórych nauczycieli (np. zniszczenia książki) zawsze można powiedzieć, że regulamin jest nauczycielom znany i akceptowany.

Jacko

wtorek 20 mar 2007, 15:26

ależ madam to nie jest Twój problem, jesli regulamin został wprowadzony to obowiązkiem nauczyciela jest zapozananie sie z nim a nawet jeśli tego nie zrobi to nie zwalnia go z odpowiedzialności za jego nieprzestrzeganie. Regulamin przeciez winien być ogólniedostępny i wywieszony w widocznym miejscu a szczególnie nauczyciel winien go przeczytac ze zrozumieniem i nie tłumaczyć sie później durnowato, ze on nie wiedział albo kto go wymyślił. Tak to sie uczeń tłumaczyć może a nie nauczyciel bo to jest dziecinada.

madam

środa 21 mar 2007, 12:26

Ok Jacko, ale już zatwierdziła RP i przepadło.. (ha, ha). :roll: Ja lubię informować o różnych ważnych sprawach podczas posiedzeń szanownego ciała. Mam fajnych nauczycieli w szkole i większość jest zainteresowana tym co się dzieje w bibliotece.

Bianka

środa 21 mar 2007, 20:46

U nas też ten problem rozwiazano jednoznacznie . Na posiedzeniu RP poruszylam problem zgubionych ksiazek i istotną sprawę jaka jest odkupienie książki za zagubioną zarówno przez uczniów,jaki nauczycieli . Sprawę poddano glosowaniu , ktore przebiegło pomyslnie i na korzysc biblioteki . Zapis ten zamieszczony zostal w statucie szkoly , w regulaminie pracy biblioteki , w wszyscy nauczyciele przed podpisaniem protokolu z posiedzenia RP mieli raz jeszcze obowiązek zapoznania się z pkt dotyczących zwrotow za ksiazki zagubione i jak do tej pory nie mam i nie mialam z tym problemu .

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”