ania

przeniesienie księgozbioru do innej księgi inwentarzowej

poniedziałek 26 mar 2007, 11:15

Witam wszystkich. Pracuję w bibliotece zespołu szkół (gimnazjum i liceum) Przed reformą była to podstawówka. Wiekszość księgozbioru mam w księgach inwentarzowych szkoły podstawowej. Jednak nie istnieje ona już kilka lat. Chciałabym przenieść księgozbiór do nowych ksiąg. Jak to robić? Chciałam przekreślać w książkach pieczątki z numerami, a nadać nowe. Czy może są jakieś przepisy, które to dokładnie określają?

Kamk

poniedziałek 26 mar 2007, 11:29

Jak dla mnie, to powinnaś zrobić wykaz książek przejętych z
(z)likwidowanej szkoły, tym samym księgozbiór tamtej przestaje istnieć, ksiażki tracą swoje stare nry. Ty przejmujesz książki, sporządzasz protokół przejęcia, wyceniasz, nadajesz nowe nry, własnej biblioteki.

Bianka

poniedziałek 26 mar 2007, 13:38

Wg mnie , żeby numery książek nie dublowały Ci się z Twoimi numerami książek zrób dokładny przegląd , które chciałabyś przenieść z księgozbioru szkoły podstawowej do swojej ( być może gro książek będzie Ci niepotrzebnych , być może niektóre z nich są już i zniszczone i na dodatek zdezaktualizowane ). Myślę , ze powinnaś sporządzić protokół ubytków dla książek z podstawówki , a następnie sporządzić protokół przyjęcia dla nich ( w tym przypadku będą to już darowizny ) , wycenić książki i w następnej kolejności nadać im nowe numery własnej biblioteki . Oczywiście szkoda książek , ale nie pozostaje Ci nic innego jak przekreślić stary numer i pieczątkę i nadać książkom nowe numery i opieczętować swoja.

Możesz tez zrobić zupełnie coś innego . Jeśli nie przeszkadza Ci fakt , że książki , które pozyskałaś po szkole podstawowej będą miały swoje stare numery i stara pieczątkę , pozostaw je tak jak je otrzymałaś. Na karcie książki możesz jedynie odznaczyć sobie jakiś dodatkowy znaczek , by nie dublowały Ci się numerki . I te karty książek musisz układać już w innych skrzyneczkach . Będziesz mieć mniej roboty- to raz , nie ucierpią na tym książki – bez przekreśleń starych numerów i pieczęci , a podać możesz tez wartość otrzymanych książek – bo przecież na jakiejś podstawie i jakimś protokołem przekazu te książki otrzymałaś- prawda ?

ania

dzieki

piątek 30 mar 2007, 13:24

Bardzo dziękuję za informacje. Miłego dnia dla wszystkich.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”