Jolla

Błędy w księgach papierowych a Mol.

poniedziałek 28 sty 2013, 20:37

Rozpoczynamy komputeryzację w Molu. Jest propozycja aby wprowadzić do systemu wszystkie "stare" woluminy. Nie wiem co zrobić w sytuacji kiedy istnieją w księgach papierowych pozycje otrzymane w formie daru, nie wycenione, przyjęte bez dowodu wpływu ?

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Błędy w księgach papierowych a Mol.

poniedziałek 28 sty 2013, 20:55

Jolla pisze: Jest propozycja aby wprowadzić do systemu wszystkie "stare" woluminy.
Nie bardzo rozumiem, czy to oznacza wybiórcze wprowadzanie do MOL-a tylko kompletnych wpisów czy wprowadzanie darów?
Generalnie komputeryzacja zbiorów polega na retrokonwersji zbiorów czy przeniesieniu ich z papieru do komputera w takiej formie jak są zapisane. Jeżeli nie ma cen, numerów dowodów wpływu to zostawiamy to w takiej samej formie. Warto pamiętać, że każda nowa wycena zbiorów już wcześniej wpisanych, zmienia wartość całkowitą księgozbioru. Oczywiście dary należy przyjmować na podstawie sporządzonego dowodu wpływu i wycenić, ale nie robimy tego retrospektywnie.

Jolla

wtorek 29 sty 2013, 20:39

Mam rozumieć, że Mol jako system przyjmie do księgi inwentarzowej pozycje o wartości 0,00 zł.

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 29 sty 2013, 22:41

Tak. Z darami bywało różnie, wiem to po swoich wpisach w księgach, raz były wyceniane innym razem nie i zgodnie z tym była podliczana wartość księgozbioru, dlatego moim zdaniem należy zostawić tak jak jest.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”