Jagoda1

Czy należy mieć opracowany program edukacyjny z biblioteki?

środa 19 wrz 2012, 10:23

Witam:)
Pytanie zadałam mało starannie bo więcej liter nie zmieściło mi się w rubryce:)
To mój drugi rok pracy i ciągle dowiaduję się czegoś nowego. Mam dylemat jak podejść do opracowania zajęć z edukacji czytelniczej? Moja poprzedniczka dawała jedynie harmonogram tematów zajęć na dany rok szkolny dla każdej klasy.
Ja mam pytanie czy obowiązuje nas jakiś program edukacyjny jak mają przedmiotowcy? Czy mogę napisać własny autorski, jak to podpatrzyłam w internecie? I czy nie jest już za późno? Bo takie rzeczy powinno się zrobić chyba z początkiem września?
Pomijam fakt, że u nas w szkole jest dziennik elektroniczny i zajęcia te widnieją w systemie jako "lekcja biblioteczna" i tak też mam je zapisywać.

pozdrawiam

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Czy należy mieć opracowany program edukacyjny z bibliote

środa 19 wrz 2012, 10:34

Zasadniczo nie ma obowiązkowych zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej. Zależy w jakiej szkole pracujesz, ile masz czasu no i czy dyrektor chce, abyś takie zajęcia prowadziła.

Aqa

środa 19 wrz 2012, 11:35

Ten program jest jeszcze realizowany w klasach: 5 i 6 jako treści scieżek międzyprzedmiotowych, czytelniczo-medialnych.
Od 4 klasy w dół już nie istnieje /zagadnienia są włączone do treści przedmiotów/
W zasadzie treśc ścieżki czytelniczo-medialnej powinni realizować rózni nauczyciele, w tym j. polskiego, bibliotekarz. Rozsądnie byłoby podzielić się zagadnieniami /polonista realizuje treści związane z mediami np., encyklopediami i słownikami- we współpracy z bibliotekarzem, bibliotekarz np. katalogi/
W tzw. programie ścieżek są tylko tematy do realizacji, samodzielnie musisz sobie opracować sposób przekazania wiedzy na dany temat. /scenariusz zajęć/

Radziłabym ci nie wkopywać się w za wiele lekcji. Masz dośc pracy w bibliotece, czego i tak inni nie są w stanie zrozumieć.

Jagoda1

środa 19 wrz 2012, 13:57

Dziękuje za odpowiedź:)
W tym roku zrobię test, czyli na zastępstwach zrealizuję tematy jakie uznam za stosowne i na jakie będzie w danej chwili zapotrzebowanie. Zobaczę co najbardziej trafia do uczniów i będę mogła na tej podstawie w przyszłym roku zrobić harmonogram zajęć.

Aqa

środa 19 wrz 2012, 18:16

OOO, jeżu!! /kolczasty/Za zastępstwo to sobie każ płacić. Podpierając się wykładnią MENiS. Albo wezwij PIP.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”