KAT

MOL Optivum - słownik haseł przedmiotowych

czwartek 17 maja 2007, 12:30

Witam,
około 10 lat temu trafiłam na informację o słowniku haseł przedmiotowych do programu MOL jeszcze na DOS. Wiem, że obecnie jest możliwość przejęcia słownika haseł formalnych, a co z hasłami przedmiotowymi? Czy istnieje możliwość przejęcia do MOL-a takiego słownika i skąd go pozyskać? Być może niedługo rozpocznę pracę z MOL-em i myślę, że wcześniejsze automatyczne przygotowanie słownika byłoby dużym ułatwieniem w opracowaniu zbiorów.
Proszę o informacje,
pozdrawiam
KAT

myszka

czwartek 17 maja 2007, 13:30

Można zamówić w:
"SUNTUS" - Firma Usługowo - Handlowa
80-215 Gdańsk, ul. Myczkowskiego 8/14.

Koszt ok 35 zł (tyle płaciłam ostatnio).
Podaję nazwę do zamówienia:
Janicka E.: Słownik haseł wzorcowych dla bibliotek szkolnych do wykorzystania w programie komputerowym Biblioteka Szkolna - Mol. - dyskietka
Moze być też stosowany przy MOL Optivum.[/i]
życie cudem jest

KAT

czwartek 17 maja 2007, 14:15

Dziękuję bardzo za informację. Jak oceniasz zawartość tego słownika, ilość haseł, szczegółowość, itp.?
KAT

Maria
Kontakt: Strona WWW

czwartek 17 maja 2007, 17:21

Korzystam z tego słownika od początku, jest prosty, ma UKD i zdecydowanie nadaje się do szkół. Można go potraktować jako bazę i dalej rozbudowywać i modyfikować. Obecnie korzystam z opisów gotowych z BN, ale hasła przedmiotowe modyfikuję i dostosowuję do swoich potrzeb.

Buba

hasła przedmiotowe

piątek 18 maja 2007, 13:02

Jestem zdania, że należy zakupić słownik haseł przedmotowych z BN (122 zł.) i przekonwertować wg instrukcji w podręczniku do MOL-a. Główny powód jest taki, że pobieramy gotowe opisy z BN z gotowymi hasłami przedmiotowymi i każdorazowe sprawdzanie tych haseł w drugim słowniku - to chyba strata czasu! Słowniki te bardzo sie różnią, poza tym ten Eli Janickiej nie był modyfikowany od wielu lat, brak w nim wielu haseł np związanych ze zmianami w szkolnictwie i programach, UKD również się zmieniło, więc zastanów się czy warto kupować nieaktualny słownik! Przez wiele lat korzystałam ze słownika do MOL-a ale 2 lata temu zakładałam od nowa bibliotekę i kupiłam z BN i nie żałuję!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”