jupio69

Co z podręcznikami do I klasy gimnazjum

piątek 26 maja 2017, 21:14

Czy ktoś orientuje się, co mamy zrobić z podręcznikami, które oddadzą nam uczniowie klas I gimnazjum? Nie mamy przecież komu ich przekazać. Mój dyrektor miał pomysł żeby je zostawić uczniom i tylko odpisać. Macie jakieś już pomysły?

manana

Re: Co z podręcznikami do I klasy gimnazjum

środa 31 maja 2017, 09:11

Czy uczniowie I klasy gimnazjum za zagubiony podręcznik również mają wpłacać pieniądze na konto organu prowadzącego? W informacji pisze tylko o szkole podstawowej, a podręczników dla I gimnazjum już nikomu nie przekazujemy.

marlena23

środa 31 maja 2017, 17:38

Witam . Pofatygowałm się napisać do MEN w tej sprawie. Pani specjalistka odpisała mi, źe podręczniki są własnością szkoły i to szkoła decyduje o ich przeznaczeniu. Nasza dyrekcja zadecydowała, że podręczniki trafią na makulaturę. Nie rozliczamy tez uczniów za zagubienia i zniszczenia.

KASIA

czwartek 01 cze 2017, 09:11

Czy mogłabyś dołączyć pismo z MEN?

KASIA

czwartek 01 cze 2017, 13:02

Podobnie rzecz się ma z klasami 4 SP, można je wycofać?

xandre

piątek 02 cze 2017, 19:10

KASIA pisze:Podobnie rzecz się ma z klasami 4 SP, można je wycofać?
Przypuszczam, że dotyczy to również klas 4. Sama czekam na dezycję. Dowiemy się pewnie lada chwila. Osobiście, nie mam zamiaru "ścigać" za zniszczone podręczniki, bo po co, skoro trzeba je wycofać?

KaJu

piątek 09 cze 2017, 06:13

Marlene23, ponawiam prośbę Kasi. Czy mogłabyś zacytować dokładnie to pismo, a najlepiej zeskanować? Miałybyśmy podkładkę dla dyrekcji. Moja boi się podjąć jakąkolwiek decyzję.
A ja na domiar złego przenoszę bibliotekę i miałabym jeszcze nieaktualne podręczniki z klasy pierwszej i czwartej przeładowywać...? :cry: Ratunku!
POZDR:) Kaja

bogna3

piątek 09 cze 2017, 16:52

Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolne. Wszystkie podręczniki są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.
Z poważaniem
Iwona Kurzępa

IWONA KURZĘPA
główny specjalista

DEPARTAMENT PODRĘCZNIKÓW, PROGRAMÓW I INNOWACJI

al. J.Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa
tel. 22 34-74-459, fax 22 34 74 160
e-mail: [email protected]

Iwona Kurzępa, Chief expert
Ministry of National Education
al. J. Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa
tel. +48 22 34-74-459, fax +48 22 34 74 160

From: bogda3 [mailto:[email protected]]
Sent: Tuesday, June 06, 2017 9:38 PM
To: informacja
Subject: Podręczniki

Dzień dobry
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i jak większość mich koleżanek (kolegów) mam pytanie odnośnie ,,darmowych" podręczników. Otóż kończy się rok szkolny i uczniowie mają obowiązek zadać podręczniki do biblioteki.
W naszej szkole na poziomie klas IV będzie to ok, 1000 egz. Proszę o jakieś wytyczne co zrobić z tymi podręcznikami, czy można ubytkować i zdać na makulaturę, bo obecne klasy III (od września już IV) otrzymają nowe podręczniki zgodne z nowa podstawa programową. W bibliotekach fizycznie zaczyna brakować regałów i miejsca na składowanie nieprzydatnych książek. Podobnie ma się rzecz ze starymi podręcznikami do klas I. Uczniowie Ci również otrzymają nowe, a stare (tzw. MENowskie) mają już za sobą 3-letni okres użytkowania. Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie i jakieś wytyczne dla szkół.
Z poważaniem

KaJu

niedziela 11 cze 2017, 15:27

Wielkie dzięki, Bogna, mam nadzieję, że to wystarczy.
POZDR:) Kaja

EMT

środa 28 cze 2017, 15:10

U nas uczniowie z drugiej gimnazjalnej odkupują podręczniki, bo musimy mieć dla "następnego pokolenia". Odpuszczenie zupełne pierwszakom - i to przez trzy lata - uważam za niewychowawcze. Nie muszą ani szanować, ani pilnować? A jak zechcą, to ognisko z nich zrobić? Zaproponowałam dyrekcji (i się zgodziła), żeby za zniszczone lub zagubione podręczniki kupowali wskazane przez nas lektury. Oni mają taniej, ale jednocześnie wiedzą, że w następnym roku też będą jakieś "konsekwencje".

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”