Gość

Jak nadawać sygnatury?

poniedziałek 09 lis 2009, 17:51

Witam,
mam problem, ponieważ nie wiem, jakie sygnatury nadawać poszczególnym książkom np. z działu 37. Czy moglibyście podpowiedzieć jakiś wzorzec, jakie macie u siebie sygnatury. Zastałam w bibliotece taką sytuację, że literatura piękna dla dzieci i młodzieży ma sygnatury B, Bw, Op, Ob, P itd., a wszystkie pozostałe książki (lit. pedagogiczna, naukowa i popularnonaukowa, księgozbiór podręczny) opatrzone są sygnaturą Podr. Chciałabym te pozostałe opatrzyć sygnaturami, ale brak mi jakiegoś wzoru. Proszę o wskazówki.

Aqa

poniedziałek 09 lis 2009, 18:01

W szkolnej bibliotece tworzysz je wg potrzeb danej biblioteki. Nie wiem w jakiej pracujesz. Czy masz wolny dostęp do zbiorów- wtedy trzeba dbac o zrozumienie twoich sygnatur dla innych.
Dzielisz zbiory też na rodzaje, grupy wg potrzeb.
Mam dział dla nauczycieli, w nim podział na dziedziny wiedzy, takie, jakie sa potrzebne nauczycielom. Tam uczniowie nie wchodzą. /historia, język polski, regionalia, ekologia, itp./ Tu są symbole wg UKD.
Mam też wydzieloną część z wolnym dostępem- tu mam podział na 2 działy
- dla najmłodszych- opisy: literatura piękna, półki: bajki /całe słowo/, baśnie, opowiadania, przygoda, legendy
- dla klas 4-6- tu są działy: fantastyka, przygoda, opowiadania, przyrodnicze, .. itp. Też całe słowa. Jest oznaczenie wg UKD- by się oswajali wzrokowo, ale z wyjaśnieniem słownym.
Dzieci nie przyswajają cyfr w opisie, a to ma byc czytelnie.

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 10 lis 2009, 09:27

Zgadzam się z przedmówczynią, ja tworzę sygnatury zależnie od ilości książek jakie mam z danej dziedziny, jeżeli mam mało to łącze je w jeden dział wspólny, ale czasami tworzę kilka działów szczegółowych.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”