xxx

ubytki

piątek 11 lut 2011, 11:55

czy mogę zubytkować całą księgę inwentarzową wpisane są tam same dary ceny wpisane ołówkiem przed dominacją czyli po przeliczniu wychodzi wartość 0 zł.

bogna3

piątek 11 lut 2011, 17:49

Jeżeli uważasz, że są zdezaktualizowane (nieprzydatne i w ogóle) to tak. Pamiętaj tylko o zasadzie, że nie możesz spisać ze stanu więcej niż zakupiłeś w ostatnim roku.

halinah

piątek 11 lut 2011, 23:28

Skąd taka zasada? Generalnie wiem, że to funkcjonuje, ale nie znam podstawy prawnej.
Ostatnio, przy okazji przeprowadzki biblioteki spisałam kilkaset książek nieaktualnych, zaczytanych i nieprzydatnych w zbiorach. Takich wpływów nie miałam przez ostatnich kilka lat. I co??? :(

bogna3

sobota 12 lut 2011, 12:27

W pracy opieram się na przepisach i poradnikach. Wszakże mądre głowy po coś je piszą.

cytat z "Vademecum nauczyciela bibliotekarza" D. Saniewska - Telecka

Selekcja .... powinna być przeprowadzona racjonalnie i systematycznie, nie rzadziej niż raz w roku. (...)Liczba książek wycofanych może dochodzić do 100% liczby nabytków z okresu , za jaki była prowadzona selekcja (np. w ciągu roku), a w uzasadnionych przypadkach nawet ją przekroczyć."

Od nas (poprawnie komisji) zależy jak to podciągniemy (uzasadnione przypadki).
Faktem jest , że oprócz nas tak naprawdę nikogo nie interesuje co my tam spiszemy ze stanu w rozsądnej ilości.

Dyskusja na temat ubytków:
http://www.bibliotekawszkole.pl/forum/v ... highlight=

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”