Aktualizacja forum Biblioteki w Szkole. Więcej informacji
jupio69
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 06:38

Wykorzystanie komputerów

czwartek 15 lis 2007, 18:28

Witam! Nie mam jeszcze ICIM w bibliotece, a przyznano mi w 2005 roku. Mam na razie 4 komputery z pracowni komputerowej. Mam pytanie odnośnie wykorzystania. Jak radzicie sobie z porządkiem podczas korzystania w czasie przerw. U mnie zaczyna robić się kocioł. Za sekundę po dzwonku wbiegają uczniowie do biblioteki, czasami nie mogę ich ogarnąć. Przede wszystkim grają w gry. Przy jednym komputerze siadają 2,3 osoby. robi się bałagan i hałas. Są problemy z obsługą uczniów korzystających z biblioteki i czytelni. Proszę o wskazówki jak najlepiej rozwiązać ten problem. Myślałam już o wprowadzeniu zakazu uzywania komputera do gier. Jak jest u Was ?

tatsu
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 12:54

poniedziałek 19 lis 2007, 10:04

U mnie też na przerwie jest młyn przy komputerach, ale jakoś udaje mi się jeszcze ogarnąć ten chaos i obsłużyć jeszcze tych, którzy przychodzą po poradę, czy po książki.
Niekiedy jest naprawdę głośno, ale wystarczy "moim" uczniom zwrócić uwagę i już jest nieco ciszej. Na szczęście b-ka (dzięki mojej inicjatywie), to nie klitka, a duża sala, więc jest w stanie pomieścić dość interesantów.
Zakaz używania komputerów do gier na pewno wyeliminuje większość z korzystających z nich do tej pory.

alin
Posty: 270
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

poniedziałek 19 lis 2007, 13:10

u mnie tez są komputery z projektu ale absolutnie nie pozwalam absolutnie grac na przerwach tylko na lekcje sie zapisuja i w ogóle nie grają. kompy służa im do nauki

jupio69
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 06:38

czwartek 27 gru 2007, 16:31

Świetnie, tylko jak to wyegzekwować? Próbowałam wiele razy, wystarczy, że na chwilę odwrócę wzrok i już gry są na tapecie. czy możesz mi udostepnić regulamin ICIM. Może ja mam niedokładnie ustalony? Mój adres: [email protected]
. Z góry dziekuję

Gość

czwartek 27 gru 2007, 20:22

Ja delikwentów grających poprostu wyrzucam.Karzę opuścić bibliotekę i koniec.Wszyscy znają reguły, więc nie ma problemu.Taki uczeń dostaje jeszcze szlaban na korzystanie z komputera na tydzień, albo i dłużej.Wyjątkowo oporni uwagę w dzienniku.Zrobiłam lekcje we wszystkich klasach i jasno powiedziałam "żadnego blogowania, gier, komunikatorów".W razie "nie wchodziłem" posiłkuję się historią i wpisem z zeszytu użytkowników komputera.Tam wpisują godziny w których korzystają z komputera.I w ten sposób wiem z czego kto korzystał.

ponczek
Posty: 84
Rejestracja: środa 26 wrz 2007, 12:42

czwartek 03 sty 2008, 02:08

Robię to samo co gość. Nie pozwalam grać i wypraszam jeśli ktoś się nie dostosowuje. Nie wyrzucam z biblioteki tylko z ICIM - i to im tłumaczę, żeby było jasne - zapraszam do czytelni. 8)
Nad każdym stanowiskiem powiesiłam dodatkowo mały "wyciąg" z regulaminu: nie graj, nie korzystaj z komunikatorów, nie przeszkadzaj swoim zachowaniem innym. Pozwala to uniknąć zdziwionych pytań typu: "nie można grać? nie wiedziałem?". Napisy są dość duże i nie da się ich nie zauważyć :twisted:
I oczywiście szlaban (uczniowie teraz nazywają to banem, z amerykańska) dla tych, którzy nie chcą się dostosować.
Na początku pozwalałam korzystać ze wszystkich dostępnych stron i miałam to co u Ciebie Jupio69 - małe zamieszanie :roll: .

P.s. A osobiście szkoda mi tych, którzy grają w gry np. na ogame i po powrocie do domu okazuje się, że ktoś wymordował im całą wioskę podczas ich niobecności. Ale o tym, że sama lubię pograć już moi uczniowie nie muszą wiedzieć... (Oczywiście nie w pracy! :lol: )

lalalala

środa 23 sty 2008, 23:10

Witam! Cieszę się, że znalazłam ten wątek, miałam bowiem ten sam problem. Dzwonek - szturm na bibliotekę, komputery 4 , klitka mała, służąca za pracownię komputerową i czytelnię jednocześnie, a tu 20 osób się przekrzykuje, każdy chce pograć.. na każdej przerwie to samo. Skutek - pod koniec zeszłego roku szkolnego, po całorocznym użytkowaniu nowiutkie komputery wyglądały gorzej niż te z innych pracowni w szkole, z 10 letnim stażem np. Teraz jestem mądrzejsza i zabraniam im grania, wywiesiłam nawet dużą kartką na której napisałam KOMPUTERY W BIBLIOTECE SŁUŻĄ WYŁĄCZNIE DO CELÓW EDUKACYJNYCH i już nie przychodzą na przerwach, nauczyli się. Choć trochę to trwało i muszę przyznać, że mogłam to załatwić szybciej i bardziej konkwentnie. Problemu nie wyeliminowałam do końca, gdyż zostały jeszcze sytuacje, kiedy uczniowie z różnych powodów przychodzą wcześniej do szkoły, po lekcjach czekają na odwóz gimbusem, lub mają okienko w ciągu zajęć (uczniowie nie uczęszczający na religię), i często są to uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej, świetlica akurat zamknięta i nie mają się gdzie podziać, więc zgodnie ze statutem szkoły przychodzą do biblioteki. Ja sobię spokojnie pracuję, a oni pod moim okiem grają. Obecnie wertuję strony www "Biblioteki w szkole" i inne szukając inspiracji do pracy z takimi dziećmi. Chciałabym wykorzystać jakoś ich obecność w bibliotece na coś pożytecznego, czymś ich zainteresować. Bo niestety uczniowie nauczyli się, że gdy im jakaś lekcja wypadnie, i poleceniem pani dyrektor mam się nimi zaopiekować, dla nich to jednoznaczne, że będą sobie mogli pograć :? Już nawet nie pytają czy biblioteka będzie czynna za 2 godz., bo wtedy np. mają okienko, tylko czy komputery będą czynne, to przyjdą :!: :?: :? Muszę się zabrać za zmianę wizerunku biblioteki, i uświadomienie dzieciakom i n-lom, że wolny czas w bibliotece to nie tylko komputery

Wróć do „ICIM - Internetowe centra informacji multimedialnej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości