Aktualizacja forum Biblioteki w Szkole. Więcej informacji
Joasia

czwartek 07 wrz 2006, 14:22

Osobiście nie mam w bibliotece centrum, ale za to byłam na szkoleniu administratorów pracowni bo taką mamy dostać i jestem bardzo zaskoczona, że kurs opiekunów centrum wam nic nie dał. Ten na którym ja byłam był bardzo profesjonalnie poprowadzony. Nauczyli nas zakładania i modyfikowania kont uzytkowników (I moduł). Mam nadzieję, że jak już otrzymamy pracownie będę potrafiła zdobytą wiedzę wcielić w życie. Dodatkowo dostaliśmy ponad 300-stronicowy segregator z dokładnymi opisami co i jak. A informatykom się nie dziwcie, że nie potrafią wam pomóc bo jak do tej pory nie mieli do czynienie z serwerem i domenami to wiedzą niewiele wiecej od was.
Nie wiem czy w multimedialnej jest tak samo, ale w komputerowej zarzadzanie kontami odbywa się tutaj:
Narzędzia administracyjne -> Użytkownicy i komputery usługi Activ Directory.
Natomiast uprawnienia można zmieniać w:
Narzędzia administracyjne -> Group Policy Managament -> GPO.
Ale lepiej nie zmieniac oryginalnych zasad, tylko sobie zrobić najpierw kopię, nadać jej swoja nazwę, a dopiero poptem modyfikować.

fiori
Kontakt: Strona WWW

czwartek 07 wrz 2006, 15:17

No widzisz Joasiu.. Dasz sobie rade na pewno.
U mnie w szkole nie było mowy o kursie dla administratorow, a kurs dla opiekunów faktycznie na niewiele sie przydał. Na kursie pojawiły sie osoby, które nie miały pojecia co to jest np. plik i jak porzadkowac "ulubione". Na kursie nikt nam nie pokazał sieci - tych wszystkich kont, poziomów itd. , ani nawet urządzenia wielofunkcyjnego. Nie pracowalismy na tym, bo widicznie tak przewidywał program kursu dla opiekunow. Mielismy zajęcia z grafiki, obrobki zdjęc, cos na temat stron www itd. O tym, ze istnieje jakis administrator dowiedziałam sie drogą okrężną dwa dni temu. I tak sie smiesznie składa, ze przetarg na administrtowanie naszej sieci wygrała firma z miasta oddalonego od nas o ponad 100km!!!! Dzisiaj od rana siedzialam przy telefonie bezskutecznie probujac sie dodzwonic do kompetentnej osoby. :evil:
A szkolni informatycy faktycznie nie wiedzą o co biega. To zupełnie inne zasady niz w pracowni. Przynajmniej u nas.
Dyrekcja nie miała pojęcia, ze mój zakres wiedzy na temat obsługi sieci jest zerowy, byla pewna, ze wszystko mam w małym palcu :shock:
Do wszystkiego krok po kroczku dochodze sama, dzięki temu forum i dzięki kolezankom, ktore czasem zerkną na icim swiezym okiem. Mam mnóstwo pytań, na razie jeszcze mi sie chce chciec, ale podejrzewam, ze niedługo skonczy mi sie zapał. Juz jestem lekko rozgoryczona.
Od poniedziałku zaczynam normalna prace biblioteczną...
Pozdrawiam wszystkich!
Fiori :lol:

Ania

czwartek 07 wrz 2006, 16:21

Dołączam się do p-sz. Też mi się zdarzyło (już na trzech komputerach), że nie pojawiły się nazwy kont po uruchomieniu. Na dwóch po ponownym uruchomieniu systemu wszystko wróciło do normy, ale na trzecim nie chce!!! Nie wiem co robić, na kurs nie mam co liczyć. Zmieniłam teraz pracę i w obecnej szkole jest już jedna osoba po kursie (na wiecej nie ma pieniędzy), lecz dziś była nieuchwytna. Straciłam cały dzień na rozgryzanie tych kont, a w poniedziałek rozpoczynam normalne wypożyczanie i udostępnianie komputerów. Nawet nie wiem, czy są gdzieś obrazy dysków, lecz w to wątpię.

anna

czwartek 07 wrz 2006, 17:39

Obawiam się, że w ICIM konta są ustawione na innej zasadzie niż w pracowniach. Przynajmniej tak twierdzi mój administrator. Na razie założył swoje hasło na konto administratora i stwierdził, że nic nie bedzie zmieniał aż załatwi program antywirusowy no i dojdzie o co w tym chodzi. Więc siedzę i czekam i się złoszczę na tego co tak wymyślił z tymi kontami. A na kursie o niczym takim nie było a prowadzacy nawet uprzedzali, żeby sobie zbyt wiele nie obiecywać.

Tara

czwartek 07 wrz 2006, 20:12

Ania pisze:Witam!
Mam pytanie, chciałabym na każdym komputerze mieć tylko kilka dostępnych kont, np. bibliotekarz01, uczeń01a, uczeń01b, uczeń01c, na innym bibliotekarz02, uczeń02a itd. Nie widzę opcji w administratorze, by te pozostałe konta były niewidoczne, mogę je tylko usunąć i trochę się boję to sprawdzić, czy nie wpłynie to na działanie pozostałych komputerów, tzn. czy te konta będą dalej dostępne na innych komputerach. Trochę trudno mi zrozumieć tę ideę dzielenia miejsca na dysku na poszczególne konta. Nie wiem, jak to jest rozwiązane w komputerach dla szkoły podstawowej, bo podobno w średniej (gdzie pracowałam jeszcze przed wakacjami) jest jeden wirtualny(?) dysk podzielony na wiele kont i z każdego komputera można zalogować się na dowolne konto.
Jeżeli ktoś zrozumiał, o co mi chodzi i wie, czy mogęte konta pousuwać, proszę o poradę.

Komputery w centrum działają każdy oddzielnie, nie ma jednego serwera, który nimi zarzadza, no chyba, że są dołączone do szkolnego serwera. Jeśli nie, to każdy jest niezależnym komputerem z z odpowiednimi. kontami. Można się zalogowaćna konto wyłącznie w danym, konkretnym komputerze. Każdy z nich ma po prostu te same poziomy, a wykasować konta zawsze można, po prostu ich nie będzie.

Pozdrawiam
Tara

Gość

czwartek 07 wrz 2006, 20:22

Jestem administratorem szkolnej pracowni. To jak ustawione są konta zależy czy wasze ICIM jest podłączone do domeny (czyli szkolnego serwera). Jeśli tak to każdy uczeń może logować się na swoje osobiste konto utworzone na serwerze. W takim wypadku do administrator (opiekun pracowni) ustala poziomy w GPO, a Wy macie święty spokój.
Z lektury waszych postów wnioskuję jednak, że wasze ICIM są podłączone bezpośrednio do internetu, logujecie się lokalnie, nie do domeny, czyli administrator pracowni nie ma dostępu do tych kont i to on ma święty spokój.
Nie wymagajcie od informatyka, że zna sie na wszystkim i musi Wam pomagać, samo administrowanie pracownią, zwłaszcza na początku roku szkolnego, gdy wszystkim nowym uczniom należy już utworzyć konta wymaga sporo czasu (oczywiście w ramach obowiązków, czyli bezpłatnie).
Konta lokalne można zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb, a to jak, może uda mi się zrobić jak uporam się z innymi obowiązkami. Moja bibliotekarka czeka cierpliwie, a uczniowie korzystają z kont które są. Wiem że jesteście niecierpliwe, ale może na razie zostawcie konta tak jak są, przynajmniej uczniowie póki co niczego nie narozrabiają. W ICIM w mojej szkole zainstalowany jest program recovery, który przywraca automatycznie codzienne o 13 system, w takim stanie jak został zainstalowany. To że mogą być różnice w ustawieniach, wynika stąd, że różne firmy realizowały ten projekt, są różne urządzenia wielofunkcyjne (u nas Lexmark). Po co zmieniać konta , gdy niektóre z Was nawet nie wiedzą jak one działają?
Zazdroszczę tym nauczycielom informatyki, których dyrekcja zatrudniła firmę do administrowania siecią!
Życzę bezawaryjnego ICIM i satysfakcji z samodzielnego opanowania tego "żywiołu"
Anka

KaJu

czwartek 07 wrz 2006, 20:39

Ja też nie chciałam kasować kont, a ewentualnie usunąć z pola widzenia. Poradziłam sobie na razie tak jakby pozornie... W kontach, z których nie będę korzystać, zmieniłam ikonę użytkownika na puste białe pole, zmieniłam nazwy oraz hasło na jedakowe i wszystkie te nieużywane konta przesunęłam niżej - wyglądają przez to na nieaktywne. Cztery u góry są do użytku, sprawia to wrażenie pewnego ładu.
W "Chipie" widziałam artykuł o ukrywaniu kont, nie ma ich wtedy na ekranie powitalnym. Widziałam, przeczytałam pobieżnie, ale nie powiem, że wszystko rozumiem... :lol: A potem moje dziecko coś poprzekładało i nie mam pojęcia, w którym to było numerze.
POZDR:) Kaja

Gość

czwartek 07 wrz 2006, 21:23

Wydaje mi sie rozsądne ponumerowanie komputerów (np. naklejki na kompach 1,2,3,4) i pozostawienie na komp1 kont czytelnik1a, czytalnik1b, czytelnik1c, pozostałe można wykasować lub wyłączyć, na komp2 pozostawić czytelnik2... itd, bo faktycznie taka ilość kont jest zbędna.
Anka

Tara

czwartek 07 wrz 2006, 21:29

Ale jeśli komputery nie są przyłączone do serwera szkolnego, to przecież przecież to nie ma znaczenia, jak to konto się nazywa. Na każdym może być tylko 1a, 1b, 1c , bo przecież te inne do niczego nie służą.

Pozdrawiam
Tara

fident

shared computer toolkit

czwartek 07 wrz 2006, 22:20

Jestem szkolnym adminem.
W wakacje do szkolej sieci dolączyly komputery ICIM. Niestety... program o którym wspominam w tytule (shared computer toolkit) nadzoruje i zabezpiecza konta lokalne. Niestety - obsługa programu i pomoc jest w języku angielskim.
Probuję parę rzeczy przestawić - tak by działały po mojej myśli... zgodnie z założeniami sieci szkolnej (wszystko po to by usprawnić pracę: nauczycielom, uczniom, bibliotekarzom). Przede wszystkim chce zmienić standardowe hasła poszczególnym kontom. Nie dołaczam kompów do domeny.

Czy ktoś zastanawiał sie nad działaniem "SCT"?
Czy ktoś może natknął się na artykuły opisujące działanie i zarządzenie komputerem poprzez Shared Computer Toolkit?
I jeszcze jedno pytanie: jakie są standardowe hasła programu "Opiekun Ucznia"?

Dzięki,
Pozdrawiam
Fident

Ania

czwartek 07 wrz 2006, 23:42

Dziękuję Tara za odpowiedź, właściwie też do tego doszłam. Martwi mnie to, że na jednym komputerze dalej konta sa niewidoczne, choć nikt z niego dłuzej jeszcze nie korzystał. Dopiero teraz też wiem (mniej więcej), jak zrobić kopię zapasową tego dziwnego systemu. Myślicie, że mogłabym wgrać na ten komputer obraz dysku innego komputera i ewentualnie coś pozmieniać, by działał w sieci prawidłowo?

Maria

piątek 08 wrz 2006, 01:16

Joasiu zazdroszczę, że mogłaś być na kursie dla administratorów( pewnie jesteś informatykiem) to przynajmniej poradzisz sobie.
Gdyby zwykły bibliotekarz mógł byc na takim kursie to pewnie nie byłoby tej całej dyskusji i zawracania głowy informatykom.
I ja od poniedziałku zaczynam pełna parą :D . Postanowiłam, że rano odpalam kompy i wszystkie sama loguję na poziomie c i tak ma być cały czas. :D Na tym poziomie jest wszystko to co potrzebuje uczeń i nauczyciel.
Mam jeszcze problem z obrazem dysku czy jest czy go zrobić i z antywirusem czy da sie zainstalować. Reszte bedę rozgryzała na bieżąco. Jestem za zatrudnieniem administratora sieci szkolnej np. w jednostce prowadzącej szkoły( starostwo, urząd miasta).

GaBa

hasło do Opiekuna Ucznia

piątek 08 wrz 2006, 05:55

Hasło do Opiekuna - to najprawdopodobniej men2006. U mnie zadziałało.
Gabrysia z Rybnika

Joasia

piątek 08 wrz 2006, 09:03

Masz rację Mario!
Zrobiłam podyplomówkę z informatyki i mam dzięki temu dodatkowe godziny.
A co do zazdroszczenia, to uważam, że wina leży po stronie organizatorów szkoleń, którzy powinni nas do prowadzenia centrum odpowiednio przygotować. Na kursie dla administratorów pracowni szkoliliśmy się na oprogramowaniu takim jakie będziemy mieć w szkole. Poznaliśmy i serwer i stacje klienckie. Nie twierdzę, że wiem wszystko, ale przynajmniej się ze wszystkim oswoiłam.
Centrum niestety nie posiadam. Dyrekcja chciała przystąpić do projektu w 2006 roku a tu kiszka, wyglada na to, że juz nie mozna składać wniosków o centrum

fident

s

piątek 08 wrz 2006, 10:58

Dzieki - hasło opiekuna dziala.
Pozdrawiam,

Wróć do „ICIM - Internetowe centra informacji multimedialnej”