Aktualizacja forum Biblioteki w Szkole. Więcej informacji
stokrotka

Potrzeba ustawy...

wtorek 25 mar 2008, 20:32

Witam wszystkich nauczycieli bibliotekarzy!Dlaczego nie ma jeszcze ustawy mówiącej o tym,że jeśli w szkole jest centrum multimedialne to w bibliotece powinno być zatrudnionych 2nauczycieli bibliotekarzy?Jeden nauczyciel bibliotekarz do biblioteki szkolnej,a drugi do obsługi centrum multimedialnego.Zawsze trzeba mieć na względzie dobro uczniów.Uważam,że przy jednoosobowej obsadzie zawsze coś jest zaniedbywane.Szkoda,że tej potrzeby nie dostrzegają władze oświatowe.Pozdrawiam wszystkich-Stokrotka

Malkontent

wtorek 25 mar 2008, 23:09

Ustawy dotyczącej bibliotek szkolnych, norm zatrudnienia, zasad funkcjonowania nie ma i pewnie nie będzie.Zasady naszej przcy mają regulować OP, innych nauczycieli Karta Nauczyciela, choć i ta pewnie niedługo pójdzie do lamusa./

Aqa

środa 26 mar 2008, 23:45

W jednym z ostatnich numerów Biblioteki w Szkole/nie wiem czy nie 1/08 czasem/ był art. na temat zagrożeń w ogóle dla bibliotek, obniżenia wymagań co do ich istnienia i obaw o masowe łączenie z publicznymi. A to wszystko związane z proponowanymi zapisami w nowo tworzonej ustawie, które nie zabezpieczają przeciwko takim decyzjom. Jesteśmy bardzo rozdrobnieni jako bibliotekarze, zwykle w szkołach: pojedyncze etaty, dwa, jak są 3- to już niesamowite. Trudno walczyć o nasze prawa.Związki nauczycielskie uprzejmie mogą posłuchać o problemach bibliotekarzy-sama zgłaszam w swoim- ale zajmują się, jeśli w ogóle /!/ dydaktykami. Ja nie liczę na dodatkowe etaty na ICIM, słucham, czytam o zwiększeniu wymagań wobec nauczycieli, zanim ktoś na górze zrozumie, że ICIM to co najmniej 1/3 pracy więcej- będę na emeryturze za kilkanaście lat. /ale niech zrozumie -dla innych/. Chciałabym kilka dodatkowych godzin tygodniowo- nie ma płatnego wychowawstwa- bo nie ma klasy, dodatku za ICIM- chociaż jest. Niech będą godziny, płatne. Nie mam siły już wyjasniac po co, po 6 godzinach, przy 1 etacie, nie chce mi się nawet nad tym skupiać:(

wp

czwartek 27 mar 2008, 09:29

czy jest jakiś dodatek za ICIM ??

Aqa

czwartek 27 mar 2008, 15:07

:x nie ma. Ktoś ma? Żadna moja koleżanka/kolega nie ma, a znam z paru województw.Mam wrazenie, że dyrekcje i OP nie uważaja, że to znaaacznie zwiększa obowiązki. Raczej powszechne jest mniemanie, że "stoi a dzieci same sobie radzą". Dziś przed pracą ja- 2 godziny szukałam ustawień do netu-wyłączył się. Ile spędziłam po pracy- nie liczę. Osobiście- ja mam zmniejszony dodatek!! motywacyjny po przyjęciu ICIM /przestawianiu mebli, szukaniu miejsca w ciasnocie/, połowa tego, co mają niektórzy, mimo podejmowanych wielu akcji w szkole jak nigdy /w tym akcji tygodniowych, z animacjami-elfy/, po 3 godz dziennie lekcji; 2 konkursy literackie, MDBS trwał 6 godz. z zajęciami dla klas 0-3, akcji czytania dla zerówek +rodziceitp/. Ale dyr sprawia wrazenie, że jest "zadowolony". Nie przekłada sie to na dodatek, dydaktykom owszem.

Malkontent

czwartek 27 mar 2008, 22:35

Niestety Aquo u mnie też się nie prekłada, choć zarabiam dla szkoły realne pieniądze na kiermaszach.W tym roku mam darów z tego tytułu na 1100 zł.Jeśli ktoś robi kiermasze to wie ile ksiązek musiałam sprzedać i jak się przy tym narobiłam.Bez słowa sprzeciwu chodzę na nieliczne bezpłatne zastępstwa i tych się też yuzbierało ok.50.Ile szkoła na mnie zaoszczędziła?A dydaktyk, zorganizuje jakiś konkurs, ma olimpijczyka i już peany pod niebiosa.I ta ciągła zawiść, ze sobie siedzę, kawkę piję, aże popijam ją wpisując ksiązki do komputera to już nikt nie widzi.Nie wiem skąd w ludziach taka zawiść.Tylko nikt nie pomysli, że sam idzie do domu o 13, a ja siedzę jeszcze 2 godziny i pracuję.

Aqa

piątek 28 mar 2008, 13:46

Taa... wracając do Stokrotki i jej apelu - ustawa nam potrzebna, natychmiast, regulująca wiele spraw, w tym ICIM. Ale-ja mam obawy, jeśli ktoś w MEN sie tym zajmuje, żebyśmy sie nie zdziwili bardziej. Zobaczcie- jak planowane jest "podniesienie płac nauczycielom"- nie ma tu nic o bibliotekarzach, ponieważ MEN używa określeń: " 18 godzin dydaktycznych". Planowana jest reforma zwiększająca czas pracy do 27 godzin /my już mamy 30 zegarowych/, a podwyżka rzędu 20-30%. Nam potrzebna podwyżka 100 % od już. Idąc tokiem myślenia MEN odnośnie dydaktyków- ciekawa jestem /z obawą/ w jaki sposób nam proponuje się w owej reformie "zwiększyć płace, o ile w ogóle jesteśmy ujęci jako nauczyciele :D . Malkontencie, ech, jak to kobieta-człowiek sie zezłości, pomarudzi i dalej normalnie pracuje.

Wróć do „ICIM - Internetowe centra informacji multimedialnej”