magdalos

wprowadzanie czasopism do inwentarza

poniedziałek 08 wrz 2014, 17:42

Witam. Zwracam się z prośbą o udzielenie mi odpowiedzi gdzie mam wprowadzić nowo zaprenumerowane czasopismo. W bibliotece nie ma mola ani żadnego innego programu, nie ma księgi podręczników i broszur- tej pory moja poprzedniczka wprowadzała wszystko do głównego inwentarza. Nie wiem co zrobić- założyć księgę podręczników i broszur i tam wprowadzać od tej pory wszystkie podręczniki i czasopisma (tak sugeruje księgowa i wtedy wszystko co w księdze broszur i podręczników nie wliczać do wartości zbiorów biblioteki))czy założyć oddzielną księgę na czasopisma (dodam, że nie bardzo widzę sens bo innych czasopism raczej nie będzie), czy założyć zeszyt i tam wprowadzić. Drugie pyt. brzmi-czy czekać na wszystkie 12 numerów (jest to miesięcznik) i dopiero po skompletowaniu wszystkich numerów wprowadzić, czy wprowadzać każdy nr oddzielnie. Na razie mam skserowaną fakturę za wszystkie 12 numerów w kwocie 180 zł więc doszłam do wniosku że podzielę tę kwotę na 12 i wyjdzie cena pojedyńczego numeru. Będę wdzięczna za odpowiedź

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: wprowadzanie czasopism do inwentarza

poniedziałek 08 wrz 2014, 19:35

Dla gazet i czasopism zakłada się karty akcesji, jeżeli takowych nie masz można prowadzić w zeszycie. Jednostką katalogową najczęściej jest rocznik, który powinien być oprawiony i jeżeli już wpisany do osobnej księgi inwentarzowej, podobnie jak inne wydawnictwa ciągłe. Jako, że w praktyce szkolnej nie ma pieniędzy na oprawianie, nie spotkałam się z katalogowaniem czasopism w szkole. Najczęściej prowadzi się tylko akcesję czasopism, ale nie wpisuje się do inwentarza. Koszty prenumeraty księgowa księguje na osobny paragraf, , wszak tychże i tak nie wlicza do wartości księgozbioru, daj sobie spokój z fakturą. Księga podręczników i broszur może się przydać do podręczników i broszur - jak sama nazwa wskazuje, wszak prasa to nie podręcznik ani broszura.

magdalos

wtorek 09 wrz 2014, 08:24

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. W bibliotece w której pracuję faktycznie zawsze brakuje środków finansowych (podobnie zresztą jak w większości bibliotek szkolnych) więc będę prowadzić w zeszycie. Mam jeszcze jedno pytanie. Tak jak wspomniałam do tej pory w bibliotece nie było oddzielnej księgi podręczników i broszur. Wszystko wpisywano do jednego inwentarza w związku z tym mam pytanie czy nadal prowadzić tak jak było, to znaczy czy dużym błędem jest wprowadzanie podręczników do głównego inwentarza (broszur nie posiadamy) czy od tej pory założyć oddzielną księgę podręczników i broszur i tam wprowadzać. Dodam, że na podręczniki do klasy I kazano założyć oddzielną księgę inwentarzową (czy traktować ją jako księgę podręczników i broszur???) Kolejne pyt.-czy to co widnieje w księdze podręczników i broszur wlicza się do wartości zbiorów bibliotecznych czy nie wlicza i jak robię ubytek tychże zbiorów to wystarczy podpis dyr pod protokołem i nie muszę tychże ubytków zgłaszać do księgowej? Będę bardzo wdzięczna za odp. Pozdrawiam

Maria

wtorek 09 wrz 2014, 19:27

Sprawa ewidencji nie jest taka oczywista, ze względu na to jakie panują zwyczaje w OP daną szkołę czy w samej szkole czytaj księgowości. Sprawa związana z rozporządzeniem dot. ewidencji zbiorów..., które nie zawsze jest respektowane. Długo by pisać na ten temat. Odpowiem po staremu czyli zgodnie z dawnymi zwyczajami, kiedy to rozporządzenie obowiązywało we wszystkich bibliotekach w Polsce.
Prowadzenie księgi podręczników i broszur ma sens, jeżeli tego typu wydawnictwa są w dużej ilości gromadzone przez bibliotekę, wtedy stosuje się ewidencję uproszczoną i a wartości nie musimy doliczać do ogólnej wartości księgozbioru, jeżeli podręczników gromadzi się mało to można zostać przy jednej księdze. Warto to uzgodnić z księgową. Jeżeli nie dodajesz czegoś do wartości zbiorów to tez nie odejmujesz w przypadku ubytków.

Aqa

wtorek 09 wrz 2014, 21:41

Uzupełniłabym tylko wypowiedź Marii-
Przy zakupie nowości, jeśli decydujesz na wpisanie pewnej grupy woluminów właśnie do broszur /podręczniki m.in. /, opisujesz to na fakturze: wpisano do .. księgi inwentarzowej.. xy woluminów o numerach..., do książki broszur i podręczników pozycje z faktury o numerach...
Księgowość wtedy od razu nadaje inną formę księgową tym zbiorom: nalicza do stanu finansowego tylko to, co skierowałaś /byle mądrze/ do głównego inwentarza, a to, co do broszur- spisuje z innych paragrafów, mnie wyjasniała, że to są tzw. "koszta"- co by to nie było /nie znam się na księgowości/, nie włącza się do stanu zbiorów.
Przy ubytkowaniu- spisujesz broszury oddzielnie /bo tak jest przejrzyście/, tylko dyrektor decyduje o odpisach. Jednak niektóre OP /jak mój/ życzą sobie obejrzeć wszelkie zbiory kierowane do odpisów- wtedy spisane woluminy leżakują, aż ktoś je "obejrzy".

Księgę inwentarzową broszur i podręczników można założyć w każdej chwili, wprowadzając bieżące woluminy. Przy elementarzach raczej konieczność, jak się jej nie miało, będzie tego sporo.

Dorota79

czwartek 11 wrz 2014, 09:03

Powiedzcie mi, jak długo przetrzymujecie czasopisma? Mam takie dziesięcioletnie "Victory" i powiem szczerze, że nie bardzo wiem, czy dalej je trzymać, czy przekazać na makulaturę? A może dać jakiejś nauczycielce, żeby wzięła sobie do sali lekcyjnej?

Maria

czwartek 11 wrz 2014, 16:21

Kiedys trzymałam 5 lat, teraz nie mam miejsca, ale też nie ma zainteresowania dla papierowych nr archiwalnych, dlatego niektóre czasopisma trzymam 5 lat, a inne rok.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”