aksinia

opiekun ICIM a etat

wtorek 20 lis 2007, 19:57

Witam. Po raz pierwszy jestem na tym forum. Chciałabym zadać pytanie dotyczące pracy opiekuna centrum multimedialnego. Czy są jakieś przepisy prawne mówiące na ile godzin ( 1/2 etatu, a może na cały) można zatrudnić (albo powinno) osobę opiekującą się centrum przy bibliotece szkolnej???

fiori
Kontakt: Strona WWW

wtorek 20 lis 2007, 20:51

Nie słyszałam, aby jakakolwiek szkoła płaciła dodatkowo za opiekę nad ICIM, lub przyznawała dodatkowe godziny.
Opieka nad ICIM wchodzi w zakres obowiązków osoby po kursie - najczęsciej bibliotekarza.
ZNP czyniło jakieś starania w tym kierunku, mam nadzieję, że na ankietach się nie skończy :wink:
Ostatnio zmieniony wtorek 20 lis 2007, 22:25 przez fiori, łącznie zmieniany 1 raz.

Gość

wtorek 20 lis 2007, 21:50

Dnia 23 października 2007 roku w Częstochowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa na temat "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach". Tam własnie Pan Andrzej Kubrak, przedstawiciel sekcji Bibliotekarskiej ZG ZNP przekazał informację, że w bibliotekach szkolnych, gdzie znajduje się ICIM należy się dodatkowe pół etatu. Nie podał niestety żadnego przepisu. Myślę, że z uwagi na pojawienie sie ICIM stosunkowo niedawno, przepisy jeszcze nie zostały sformułowane. I tu właśnie nasza rola dopominać się o dodatkowe pół etatu na wykonywanie zadać opiekuna ICIM. Myślmy wszyscy, do kogo jeszcze "uderzać" z tym tematem. Jeśli będziemy wytrwali i namolni, myslę, że przepisy w końcu się pojawią.

fiori
Kontakt: Strona WWW

wtorek 20 lis 2007, 22:28

Pan Andrzej Kubrak, przedstawiciel sekcji Bibliotekarskiej ZG ZNP przekazał informację, że w bibliotekach szkolnych, gdzie znajduje się ICIM należy się dodatkowe pół etatu. Nie podał niestety żadnego przepisu.
Bo takiego przepisu nie ma. To, co podał pan Kubrak, wynika właśnie z tych ankiet - klik TUTAJ na dole strony.
Myślmy wszyscy, do kogo jeszcze "uderzać" z tym tematem.
Do ZNP i TNBSP. W końcu po to są...
Niestety jestem pesymistką. Żaden z naszych zawodowych problemów (zastępstwa, zasady dot. etatów itd.) nie został do tej pory jasno określony. Jeżeli komuś udało się coś wywalczyć, to zawdzięcza to wyłącznie swojemu uporowi, popartemu oczywiście Biblioteką w Szkole :)
Jeśli będziemy wytrwali i namolni, myslę, że przepisy w końcu się pojawią.
Smutne to. Takie przepisy powinny pojawić sie na początku, wraz z całym pomysłem tworzenia ICIM w szkołach. A tak, po raz kolejny czujemy się ofiarami eksperymentu pt. "Ile zniesie bibliotekarz"...

P.S.
Też byłam na tej konferencji. Wystąpienie pana Kubraka było wg mnie jednym z bardziej wartościowych. Mam nadzieję, że coś "ruszy" w temacie, bo straszenia komisjami sprawdzającymi naklejki mamy chyba trochę dość :wink:
Pozdrawiam!
Fiori

Anija

Opiekun ICiM a etat

sobota 15 gru 2007, 09:25

Etaty nigdy nie szły w parze z przybywaniem obowiązków bibliotekarzowi. W szkole, w której pracuję było przydzoelone 2,5 etatu, Czytelników mamy 800. W ramach oszczędności zlikwidowano 0,5 etatu ale stworzono ICiM i oprogramowanie MOL. Wykonujemy podwójną "robotę", gdyż zbiory opracowujemy elektronicznie i tradycyjnie. Organizujemy konkursy. Mimo to opłaca nas się najniżej (najniższy w szkole dodatek motywacyjny) w szkole. Pracujemy niemal bez przerwy 30 godzin. Na wykonanie wszystkich prac brakuje czasu. Marzę o tym, aby wreszcze ktoś wziął nas w obronę, gdyż rozmowy z dyrekcją, przynoszą tylko odwrotny skutek.
mam jeszcze jeden problem - zabezpieczenie pomieszczenia ICiM. Kto materialnie odpowiada za sprzęt i pomieszczenie, skoro dostęp do niego ma z 10 osób po skończeniu pracy bibliotekarza?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”