Beatrycze

przepisane księgi

piątek 10 lut 2017, 23:09

Witam,
mam ogromny problem. Trafiłam do szkolnej biblioteki, w której mam zrobić porządek w dokumentach i księgozbiorze. Do lat 80-tych były 2 księgi inwentarzowe oraz tzw. zeszyt darów. Po znacznej selekcji ktoś wykonał skontrum, założył nowe księgi i nadał nowe numery książkom, co więcej od nr 1 zaczął też porządkować następne ubytki... W jednej z ksiąg wpisano znaczną część podręczników... Ciężko się połapać. Kiedy rozpoczęłam pracę okazało się, że moja poprzedniczka przyjmowała co popadnie na stan biblioteki i teraz ja to selekcjonuję... Efekt - zbiorów zostanie może ze 4000 a nr bieżący to 10050 około... Zostałam zobligowana, by po selekcji zrobić skontrum a następnie przystąpić do komputeryzacji... Bezsensem mi się wydaje wpisywać do komputera książki z nadanymi im obecnie numerami, skoro jest ich tylko te 3500-4000 tysiące a numery są takie wysokie... Jaką metodą zrobić skontrum w tej sytuacji i jak wyprowadzić ten bałagan, uporządkować dokumenty? I co z tą komputeryzacją? Jak to ma się zgadzać w księgowości? Jak myślicie? Mam też założyć nowe księgi i wpisać od nowa to co zostało według rachunków? Żeby był w księgach jakiś porządek??? Bo poza komputerem trzeba prowadzić księgi papierowe, żeby mieć jakiś porządek? I zabezpieczenie... Poradźcie, proszę.

EMT

Re: przepisane księgi

sobota 11 lut 2017, 00:34

Musiałabym to zobaczyć, przeanalizować, zastanowić się i dopiero zaproponować jakieś rozwiązanie dyrekcji. Komputeryzacja to w tym kontekście mały pikuś.

Julia65

sobota 11 lut 2017, 12:53

W takiej sytuacji sprawdzilabym jaki stan księgozbioru podano do księgowości. Potem zrobiłabym skontrum sprawdzając książki na półce z wpisem w księdze inwentarzowej, żeby wyeliminować błędy. Następnie zrobiłabym selekcję księgozbioru. Dopiero potem podjęłabym decyzję w jaki sposób przeprowadzić komputeryzację. Taka jest moja propozycja ale to Ty musisz przeanalizować wszystko I wybrać możliwie najlepszą opcję. Powodzenia.

Chmurka

sobota 11 lut 2017, 15:39

Przede wszystkim skontrum i selekcja,a potem sama zobaczysz czy warto przepisywać księgi i budować księgozbiór od podstaw.50% ubytków daje prawo do takiego działania. Wysokie numery właściwie w niczym nie przeszkadzają, gorzej jest jeśli są błędne wpisy (podwójne, pominięte lub źle zubytkowane numery). Z drugiej strony super jest jeśli od momentu komputeryzacji wszystko jest wyczyszczone. Zrobiłam tak 10 lat temu i jestem z tego bardzo zadowolona. Na 1 etacie oprac.5 tys książek zajęło mi 3 lata. Książki zakupione przed denominacją wyceniałam na 1zł. Ale najpierw musisz mieć na to wszystko na piśmie zgodę/decyzję dyrekcji i księgowej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”