Mari

Nowe wieści w sprawie bibliotek z GN

wtorek 04 maja 2010, 18:00

(4.05) Fundamenty pod biblioteki
Szkolne biblioteki powinny otrzymać gwarancje funkcjonowania. W zamian otworzą się na lokalne społeczności - Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz organizacje zrzeszające nauczycieli-bibliotekarzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich porozumiały się w sprawie wspólnej inicjatywy zmierzającej do zapewnienia bytu szkolnym bibliotekom.

Bibliotekarze połączyli siły w obronie szkolnych bibliotek, które w niektórych samorządach są likwidowane i przekształcane w placówki publiczne. Odbija się to zarówno na ograniczonym dostępie dzieci do informacji, jak i na sytuacji zatrudnionych w bibliotekach szkolnych nauczycielach.

ZNP, SBP i TNBSP opracowały projekt nowelizacji ustawy oświatowej, w efekcie której szkoły będą musiały prowadzić biblioteki czynne w godzinach pracy szkoły, nie krócej niż czas trwania zajęć lekcyjnych.

W zamian po godzinach pracy szkoły biblioteki będą mogły pełnić funkcję placówek publicznych w przypadku, gdy na terenie gminy taka biblioteka nie funkcjonuje. Pracować w niej jednak będą nauczyciele-bibliotekarze.

Projekt ustawy zobowiąże ponadto ministra edukacji do wydania rozporządzenia na temat organizacji i funkcjonowania bibliotek szkolnych,

ZNP, SBP i TNBSP chcą, aby projekt wniosła w ich imieniu grupa co najmniej 15 posłów. Dzięki temu jest szansa, by sprawa rozstrzygnęła się w ciągu kilku miesięcy.

JA

wtorek 04 maja 2010, 19:28

Czy ktoś z TNBSP, SBP, ZNP mógłby nam powiedzieć coś więcej o projekcie nowelizacji ustawy oświatowej? Ja już się boję zmian, bo czuję że tam nic dobrego dla nas nie będzie. Szkoda że przedstawiciele TNBSP, SBP, ZNP nie informują nas o niczym, nie podają żadnych szczegółów. Czy tylko aby nie zapeszyć, czy " co was to obchodzi"?

madan

wtorek 04 maja 2010, 23:42

Więcej wiary i cierpliwości, proszę :?

gosc

środa 05 maja 2010, 11:48

ZNP, SBP i TNBSP opracowały projekt nowelizacji ustawy oświatowej, w efekcie której szkoły będą musiały prowadzić biblioteki czynne w godzinach pracy szkoły, nie krócej niż czas trwania zajęć lekcyjnych.

Jak to się ma do jednego etatu w bibliotece, a czasem nawet tylko połowy??
Jeśli w mojej szkole lekcje są do 16.15 tzn., że codziennie mam być do tej właśnie godziny?A co z poranną zmianą???
Dlaczego to znowu my mamy zamykać szkołę jako ostatni?Dostajemy pracę, ale w zamian mamy siedzieć do końca. Z doświadczenia wiem, że dzieci w szkole podstawowej najwiecej wypożyczają rano do godz. 12. Później dzieciaków już nie ma. Dzieci z drugiej zmiany (kl. I - III) są raczej w swoich salach a do biblioteki przychodzą przed lekcjami.

berta

nowe wiadomości

środa 05 maja 2010, 12:11

Po prostu dołożą nam do etatu. Będziemy nauczycielami bibliotekarzami ale z etatem publicznych, a po likwidacji KN lepiej nie myśleć! :x

Zuzza

środa 05 maja 2010, 12:18

Myślę, że chodzi tu raczej o szkoły jednociągowe, w których dzięki "uprzejmości" wójtów jest np 7 czy 9 godzin na CAŁE funkcjonowanie biblioteki w CAŁEJ szkole, często - zespole z klasą 0, sp i gimnazjum.
Niestety, w naszej sytuacji brak wiadomości, to zła wiadomość - stąd te nerwówki i "głupawki" :shock:
A przecież wystarczy, by ktoś zamieścił jakiś projekt, czy coś w tym rodzaju :cry:

Mari

środa 05 maja 2010, 15:29

Madan Ty coś wiesz. Zdradź choć trochę.

Aqa

środa 05 maja 2010, 16:17

Od dawna pytam o ten projekt, który wiadomo- jest tylko/aż propozycją dla MEN. MEN nie jest skłonne do słuchania kogokolwiek.
Co jest w tym projekcie??

Sytuacja naszych etatów:
- 1 etat- 30 godzin, ok. 500 uczniów z zerówkami. które liczone nie są do ogólnej ilości uczniów.
- praca od 8 do 16 ej???
- praca 8 godzin dziennie /zniknie KN/ w ferie i wakacje??
- urlop 26 dni??
- w tym samym etacie- cała para na dotychczasowe działania szkolne- konkursy, inscenizacje, akcje, współpraca z dydaktykami, gazetki szkolne, strony www... i dodatkowo do owej 16ej praca /PO TYCH TRUDNYCH GODZINACH SZKOLNYCH W HAŁASIE/ praca "dla społeczeństwa?
- praca od 8 - 18-20- czyli dodanie etatu??? - to gdzie oszczędność?? Owa, pani minister??

W każdej z tych wersji po niedługim czasie:
a) albo padniemy na ..
b) albo zlekceważymy obowiązki, w samoobronie

Gość

środa 05 maja 2010, 17:53

Przecież kierunek proponowanych zmian w ustawie o systemie oświaty był bardzo szczegółowo omówiony w numerze 4/2010 "Biblioteki w Szkole"

Gość

czwartek 06 maja 2010, 11:31

Gościu a możesz coś przybliżyć? nie moge dotrzeć do tego numeru...

berta

czwartek 06 maja 2010, 12:03

Też przez pomyłkę wpisałam informację z 4/2010 w temacie "likwidacja".

Aqa

czwartek 06 maja 2010, 16:29

W wymienianym numerze - nie ma projektu, ani szczegółowych propozycji dla MEN.
Są tylko informacje o tym, że TNBSP, Biblioteka w Szkole, ZNP wypracowały propozycję dla MEN w sprawie bibliotek... z ujęciem "wyjścia do srodowiska lokalnego".
Nie ma blizszych informacji.
- na jakiej zasadzie byśmy pracowali wg propozycji- bierzmy pod uwagę fakt, ze to aż/ tylko propozycje
- jak byśmy byli wynagradzani
- czy nadal byśmy byli nauczycielami z wakacjami i feriami... /"biblioteka czynna w wakacje , ferie i po lekcjach.."- MEN owskie żądania

bomila

piątek 07 maja 2010, 08:33

Z tego, co Madan napisała tutaj:
http://sukurs.edu.pl/forum/viewtopic.php?t=3937
wynika raczej, że wciąż o nauczycielach bibliotekarzach jest mowa...

Aqa

piątek 07 maja 2010, 16:04

Wszyscy, począwszy od TNBSP, ZNP, Biblioteki w Szkole po posła, który zastopował destrukcję bibliotek w czasie pracy komisji Przyjazne Państwo /nazwa mnie bulwersuje/, podjęli wiele starań w walce o normalność w bibliotekach szkolnych. Przeciwstawiają się niedobrym poczynaniom MEN, ZGW i Samorządów niektórych. Dużo pracy wkładają w pracę na rzecz standardów bibliotek szkolnych i uratowania ich dla uczniów i dla nas /nie pracujemy społecznie/
Chciałabym poznać ten projekt, jeśli to możliwe. Wiem, że projekt to walka naszych przedstawicieli z wizją MEN- a MEN jest zdeterminowany do przeprowadzenia swoich wizji- są "oszczędnosciowe", jest się czym popisać przed premierem? ze znalezienia "oszczędności i wyjścia do społeczeństwa"- co nieodmiennie powtarza p. Hall i jej zast. Szumilas co chwila.
Jak wszyscy, zastanawiam się, co dla nas ma znaczyć otwarcie na środowisko - j.w.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

piątek 07 maja 2010, 19:19

Ale przecież sprawa była omawiana już kilkakrotnie (opisałem to też we wspomnianym tekście z nr 4/2010 "Biblioteki w Szkole". Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Chodzi o zmiany w art. 67 ustawy o systemie oświaty.
Nie wiem, jaki konkretny zapis propozycji ustalono, ale chodzi o:

- w art 67 . zamiast dotychczasowego stwierdzenia mówiącego, że „szkoła powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z m.in. biblioteki" proponuje się dać zapis, że szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom możliwość korzystania z biblioteki – szkolnego centrum informacji.

Ponadto proponuje się dodać zapisy mówiące o:
- konieczności prowadzenia przez szkołę (w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań edukacyjnych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów) biblioteki – szkolnego centrum informacji;
- godzinach pracy biblioteki szkolnej – biblioteka powinna być czynna dla uczniów w godzinach pracy szkoły, jednak nie krócej niż czas trwania zajęć lekcyjnych;
- możliwości otwarcia biblioteki szkolnej po zakończeniu zajęć lekcyjnych na potrzeby lokalnej społeczności, gdy na terenie gminy nie funkcjonuje biblioteka publiczna, ale pod warunkiem zatrudnienia w niej nauczycieli bibliotekarzy lub osób spełniających wymogi określone w ustawie oświatowej.
- zobowiązania ministra do wydania rozporządzenie w sprawie działania bibliotek szkolnych

Oczywiście ostateczna redakcja może się nieco różnić od powyższej.
To wszystko. Zapisy takie powinny wzmocnić sytuację prawną bibliotek szkolnych.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”