kasia1971

zmiana warunków zatrudnienia

wtorek 19 kwie 2011, 14:39

Pracuję na pełen etat w bibliotece szkolnej od 14 lat. W tejże bibliotece pracuje również koleżanka na pół etatu, drugie pół ma jako nauczyciel WOK-u. Podobno Starostwo planuje zabrać jej pół etatu. Dyrektor zaproponował mi, żebym oddała jej moje pół etatu i sama uzupełniała etat jako nauczyciel TI (mam studia podyplomowe z informatyki i do tej pory miałam kilka nadgodzin z TI). Wiąże się to ze zmianą warunków zatrudnienia. Trochę się tego boję, bo nie wiem czy w przyszłym roku po wejściu nowej podstawy programowej do szkół ponadgimnazjalnych- będę miała cały etat..Co robić? Dyrektor sugeruje, ze to tylko na rok..Ale jak oddam dobrowolnie to pół etatu-to czy koleżanka mi je odda w przyszłym roku? Proszę o jakaś odpowiedź prawną..

Bedo

Re: zmiana warunków zatrudnienia

czwartek 21 kwie 2011, 08:17

A widzisz Kasiu! Porady prawnej to ty tu nie znajdziesz... :? Przeczytało "cię" ponad 100 osób i dalej nic nie wiesz...
Powiem ci tylko z doświadczenia 21 lat pracy w szkolnictwie. Możesz zmienić warunki pracy z zaznaczeniem na rok - to ważne! I skoro zabierają 1/2 etatu biblioteki w starostrwie to nie licz na to, że w parę najbliższych lat wróci, bo idzie niż, Tak? A za 3-4 lata to w ogóle mogą nas wszystkich inaczej zatrudniać, np. poza Karta Nauczyciela. Po 40 godzin za tą samą albo niższą cenę.. :x Właściwie to nie masz za bardzo wyjścia, bo zabierają 1/2 etatu bibliot. ze szkoły a nie tobie, czy koleżance więc musisz się podzielić. Inaczej ona zostaje tylko na 1/2 WOK. ...? Chyba, że może innym przedmiotem uzupełnić.
I tak jeszcza masz perspektywy na jakąś nadgodzinę??? to jesteś w luksusowej sytuacji. Poczytaj: "Porady prawnej- potrzebuję" .Pa

kasia1971

zmiana warunków zatrudnienia

środa 27 kwie 2011, 22:51

To nie tak. Choć dziękuję, że sie odezwałes.. Fakt! porady prawnej nie otrzymałam. Tylko ja martwie sie o to, że za rok bedę miała tylko pół etatu i nic wiecej.. To że mam nadgodziny teraz - to sprawa chwilowa.. A jak dyrektor wymusi na mnie oddanie tego pół etaty.. to czy zwróci mi je??? Ale to chyba jednak sprawa dla prawnika.. Bo reszta to gdybanie..

Aqa

czwartek 28 kwie 2011, 09:30

My nie jesteśmy prawnikami, niestety /żylibyśmy wiele lepiej/.
To forum wymiany informacji, doświadczeń, podpowiedzi, nie opinii prawnych.

W twojej sytuacji przemyślałabym wiele:
- jakie są twoje relacje z dyrektorem /nie jest to najistotniejsze, nie ważniejsze niż twoje bezpieczeństwo/
czy dyrektor usiłuje pomóc ludziom, czy da radę za rok oddać tobie połówkę, tak jak ratuje inną osobę? Nawet w takiej sytuacji NIE ma pewności, że OP mu na to pozwoli /nic nie wymusi,a może/
- jak wygląda przyszłość uczenia tego przedmiotu w szkole? Ilu jest uczniów, ile klas będzie

Jednak raczej bym odmówiła oddania połówki etatu. Życie jest bardzo brutalne.
Jeśli stracisz pół pensji, ludzie z pracy tylko wyrażą /lub nie ci swoje wyrazy współczucia, z brakiem finansowym na życie zostaniesz sama.
A my to nie Europa Zachodnia, gdzie ma się uskładane złotówki "jakby co".
Nie wiem, czy decyzje juz nie zostały podjęte w twojej szkole.

Maria
Kontakt: Strona WWW

czwartek 28 kwie 2011, 09:54

To forum raczej dla bibliotekarzy a nie dla prawników stąd nie ma się co dziwić, ze o poradę prawną trudno, ale można napisać mail do prawnika, który odpowiada na łamach BwSzk - chętnie odpowie.
Moim skromnym nieprawniczym zdaniem tu nie tyle o prawo chodzi, ale o decyzję, którą trzeba podjąć biorąc pod uwage różniste aspekty( kolezeński, etyczny itp)
Tak jak napisała Bedo zabierają Wam 1/2 et bibliotecznego i z pewnością on nie wróci - nie ma co się oszukiwać. Nie wiadomo jaką zmianę warunków zatrudnienia proponuje dyrektor trzeba go zapytać, z tego co piszesz to może być w Twoim przypadku ( jeżeli oddasz kol. 1/2 etatu) 15/30 plus godziny TI/18. u niej podobnie czyli 15/30 plus godziny WOK/18. Trudno powiedzieć ile jest i ile będzie godzin TI i WOKu w Waszej szkole, bo nie wiadomo ilu uczniów będzie.
Inna zmiana formy zatrudnienia ma miejsce wtedy kiedy nauczyciel nie zgadza się na taką formę zatrudnienia i w takim przypadku dyr rozwiązuje umowę o prace na dotychczasowych warunkach i proponuje inną, ale już nie na zasadach mianowania, czyli KN, ale np umowy o prace na zasadach ogólnych wg KP , w takim wypadku traci sie przywileje związane z KN.

Gość

czwartek 28 kwie 2011, 11:10

Podobnie jak poprzednicy zachęcę do kierowania sie zdrowym egoizmem.Etat biblioteczny zabrany przez OP nie wróci.TI masz na rok, za rok może mieć tylko pół etatu.Wytłumacz dyrektorowi, że lepiej jeśli bibliotekę prowadzi 1 bibliotekarz, niż dwóch dochodzacych przedmiotowców.Możesz się nie zgodzić na etat TI , a wziąć tylko nadgodziny.Koleżanka bedzie się gniewac , ale trudno.Live is brutal, a kazdy odpowiada za siebie.

wichrowe wzgórze

piątek 29 kwie 2011, 09:33

A ja na stronie oeiizku przeczytałam wczoraj coś takiego:
"Wspomniane ju+ Rozporzadzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w
sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół Paragraf 6.1
mówi o tym, +e: „Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza
sie prowadzenie zajec edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowujac ogólny
tygodniowy czas zajec ustalony w tygodniowym rozkładzie zajec, o którym mowa w § 10 ust.
3”. Władze oswiatowe zlikwidowały dotychczasowy zapis, +e nauczycieli bibliotekarzy
obowiazuje godzina zegarowa w pracy.

Opracowała: Hanna Sokołowska – Przewodniczaca Sekcji
Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych w Krajowej Radzie
Bibliotecznej we współpracy z Prof. dr hab. Marcinem Drzewieckim z
Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Wiesława Papierska i Barbara
Tomkiewicz z Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

hm nie wiem co o tym myśleć .... może ktos zna podstawę prawną do tej zmiany ?
Wklejam link do artykułu
http://tnbsp.oeiizk.waw.pl/dokumenty/bi ... zkolne.pdf

wichrowe wzgórze

piątek 29 kwie 2011, 13:10

Boguniu wiekie dzięki :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”