iwon

korekta wartości księgozbioru -Mol a księga inwentarzowa

środa 19 lut 2014, 13:01

Nie zgodziła mi się ilość i wartość księgozbioru po wprowadzeniu do mola mimo ponownego sprawdzenia poprawności danych (prawdopodobnie z powodu błędów w księgach). Respektujemy więc tylko dane "papierowe". Czytałam tu gdzieś, że można dokonać wtedy pisemnej korekty podpisanej przez księgową i dyrekcję. Może coś takiego robiliście i jak to wygląda?

Aqa

Re: korekta wartości księgozbioru -Mol a księga inwentarzowa

środa 19 lut 2014, 13:51

Protokół korekty jest raczej normą po skończonej komputeryzacji. Proponuję ci najpierw rozmowę z dyrekcją i księgowością, z podaniem przygotowanych argumentów: m.in. program komputerowy porządkuje stan finansowo- księgowy, w starszych księgach są błędy w podliczaniu stron- co trudno korygować 'papierowo' po latach i bezsensownie, błędy we wprowadzaniu danych, w ubytkowaniu niejednokrotnie /nie wiem jak u ciebie, u mnie były wykreślone pozycje bez wpisanego numeru ubytku: traktowac jako ubytek/ czy jako pomyłkowe wykreślenie? Nie sposób dociec, czy to nie było wzięte pod uwagę w podawaniu stanu finansowo-księgowego co rok/

Później przygotowuje się Protokół korekty, z sugestią przyjęcia stanu wskazanego przez system komputerowy za obowiazujacy z racji uporządkowania ... j.w.
Dyrekcja to podpisuje jako akceptację, księgowość dostaje- do skorygowania stanu.

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 19 lut 2014, 16:48

iwon pisze:Nie zgodziła mi się ilość i wartość księgozbioru po wprowadzeniu do mola mimo ponownego sprawdzenia poprawności danych (prawdopodobnie z powodu błędów w księgach). Respektujemy więc tylko dane "papierowe". Czytałam tu gdzieś, że można dokonać wtedy pisemnej korekty podpisanej przez księgową i dyrekcję. Może coś takiego robiliście i jak to wygląda?
Właśnie z tego powodu byłam zmuszona wprowadzić stare ubytki, sprawdzić wszystko dokładnie i spokojnie złożyłam wniosek o korektę, o którym powyżej napisała wszystko Aqa :)

Aqa

środa 19 lut 2014, 20:22

A w czym mi, lata temu, dzielnie pomagała Maria :)

Maria

środa 19 lut 2014, 20:42

Aqa, czy Ty nie powinnaś czcić ferii :D i zadbać o zdrowie Twoich nadwyrężonych nerwów? Nie o to, żebym nie lubiła kiedy jesteś na Forum, wręcz przeciwnie, jedynie jestem zatroskana o Twój układ nerwowo-psychiczny, wszak nowa akcja nabiera tempa i coś mi mówi, że lekko nie będzie.

Aqa

środa 19 lut 2014, 21:54

Czczę ;), z pełną świadomością, że "żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy...". Ciesząc się dniem dzisiejszym- biegam nad Odrę, po raz setny oglądam te same uliczki mojego ulubionego miasta, "gapię się" na kaczki w Parku Wschodnim, na luzie - zerkam co u Was się dzieje.
Pozdrawiam ciężko pracujacych.

/dziękuję, Mario, za miłe słowa ;), są potrzebne, wielu z nas codziennie/

Maria

czwartek 20 lut 2014, 00:05

Zazdroszczę Ci tego podglądania miasta :)

iwonKa

czwartek 20 lut 2014, 09:29

Ja szukam dziesięciu książek i 12 zł od pół roku. Po drodze znalazłam mnóstwo podwójnie wykreślonych numerów, źle podliczonych i zdenominowanych protokołów ubytków a te 10 książek gdzieś zniknęło :?
Księgi inwentarzowe i protokoły znam już chyba na pamięć. A tu czas na skontrum...

fiori

czwartek 20 lut 2014, 09:37

No to ja dorzucę formułkę, którą mam na korekcie, żeby Iwon miała komplet :)
U mnie po komputeryzacji wyszło więcej niż w oficjalnych papierach. Po bezskutecznych próbach znalezienia błędu, wspomaganych walerianą :roll: , za radą księgowej napisałam tak:
Proszę o doksięgowanie do wartości księgozbioru biblioteki kwoty XXX PLN. Po wprowadzeniu danych z dokumentacji bibliotecznej do programu komputerowego MOL, wartość księgozbioru na dzień XXX wynosi XXX PLN.
Podana kwota jest wyższa o XXX PLN od wartości podanej na podstawie dokumentów tradycyjnych (XXX PLN). Różnica XXX PLN wynika z odmiennego sposobu denominacji przez program MOL oraz ze skorygowania błędów w zapisie tradycyjnym.

I wystarczyło :)

iwonKa

czwartek 20 lut 2014, 10:58

To chyba też tak spróbuję! Skończę tylko ostatnią próbę poszukiwania błędów - zostało mi 6 protokołów... księgowa to fajna babka - może się zgodzi. Dzięki za podpowiedź

Maria

czwartek 20 lut 2014, 12:48

iwonKa pisze:Ja szukam dziesięciu książek i 12 zł od pół roku. Po drodze znalazłam mnóstwo podwójnie wykreślonych numerów, źle podliczonych i zdenominowanych protokołów ubytków a te 10 książek gdzieś zniknęło :?
Księgi inwentarzowe i protokoły znam już chyba na pamięć. A tu czas na skontrum...
Ja miałam w papierowych księgach podliczoną wartość na każdej stronie (20 poz). Sprawdzałam z MOlem wpisywałam wartość księgozbioru od nr do nr np 3 strony i wiedziałam, że musi być 60 książek i określona wartość i wiedziałam gdzie szukać ewentualnego błędu. W ten sposób sprawdziłam wszystko, wprowadziłam ubytki i miałam w końcu porządek :)

iwon

czwartek 20 lut 2014, 13:00

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Myślę, że pomogą mi one w uporaniu się z tym problemem. Już wcześniej myślałam o tym, że trzebaby sprawdzać każdą stronę księgi po kolei z programem mol, wtedy może uda się coś skorygować. Pracochłonne , ale może warto , no i jeszcze wprowadzić te ubytki...

Małgosia

piątek 21 lut 2014, 11:12

Ja sprawdziłam ( z pomocą praktykantki, która mi się po raz pierwszy w życiu trafiła) które książki są ubytkami i wszystkie ceny. Znalazłyśmy kilka pomyłek.
podliczenia w księgach były często źle liczone.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”