libra

okrągła pieczęć biblioteki

piątek 08 lut 2013, 11:22

Pilnie potrzebuję informacji na temat:
Czy jest jakiś przepis mówiący o tym - jak powinna wyglądać okrągła pieczęć biblioteki, jakie elementy powinna zawierać? ( chodzi mi o pieczęć okrągłą stawianą w środku książki).
Czy w okrągłej pieczęci biblioteki może być umieszczona nazwa ulicy szkoły?

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: okrągła pieczęć biblioteki

piątek 08 lut 2013, 12:34

Ja mam okrągłą z nazwą szkoły na obwodzie i w środku napis biblioteka. Do tej pory nie spotkałam innych a pracuje w bibliotece już ho... ho...

asma14

piątek 08 lut 2013, 12:37

Jam mam owalną z nazwą szkoły i napisem "biblioteka", kolor czarny. Taka była jak przejmowałam bibliotekę i jakoś z góry przyjęłam, że jest ok.

Juliusz Wasilewski

piątek 08 lut 2013, 13:40

Statut szkoły powinien to określać. Wszystko o pieczęciach szkolnych (nie tylko bibliotecznych) jest omówione w "Bibliotece w Szkole" 3/2012 http://shop.sukurs.edu.pl/article/details/3583

libra

wtorek 12 lut 2013, 09:48

Dziękuję bardzo za informacje, z w/w artykułem zapoznałam się. Zatem to jakich pieczęci używa szkoła czy biblioteka powinien określać statut. Nie spotkałam się nigdy z pieczęcią okrągłą biblioteki, która zawierałaby nazwę ulicy, ale co zrobić w przypadku gdy 2 szkoły zostały połączone ze sobą w jedną placówkę. Szkoły mają taką samą nazwę, funkcjonują na tych samych prawach tzn. żadna z nich nie jest filią, oddziałem itp. Jak zatem rozróżnić biblioteki szkolne skoro obydwie szkoły są w tej samej miejscowości, ale na innej ulicy się mieszczą? Myślę, że w tym przypadku nazwa ulicy jest jedynym elementem do identyfikacji placówki.Można by jeszcze nazwać biblioteki nr 1 i nr 2, ale czy to dobry pomysł? Jak uważacie, czy lepiej pieczątka z ulicą czy z numerem?

libra

wtorek 12 lut 2013, 10:38

A jaka powinna być średnica tej pieczątki?

Maria

wtorek 12 lut 2013, 13:17

W większości bibliotek średnica okrągłej pieczątki to 2,5 cm. Ja byłaby raczej za Biblioteka 1 i 2, oczywiście po odpowiednich zapisach w statucie, przy jakiej ulicy B1, i B2.

fiori

wtorek 12 lut 2013, 13:18

Moja ma 230 mm.
Myślę, że nazwa ulicy niekoniecznie (bo ta tez może się zmienić ;) ), ale jakiś wyróznik cyfrowy, czy literowy, jak najbardziej.

asma14

poniedziałek 23 lut 2015, 10:54

Witam.
Czy pieczątka biblioteki musi być okrągła i czerwona? Bo ja mam owalną i czarną i szczerze mówiąc z taką nie spotkałam się w żadnej bibliotece. Dodam jeszcze, że statut naszej szkoły nie reguluje tej kwestii. Jak to jest u Was?

Dorota79

czwartek 26 lut 2015, 09:35

A czy to w ogóle ma jakieś znaczenie, jaki kształt czy kolor ma pieczątka :?: :!:

asma14

czwartek 26 lut 2015, 10:55

Nie, no w sumie nie ma. Tak się zapytałam, bo nie mam co robić (ironia, jakbyś nie zrozumiała) Skoro się pytam, to jest mi ta informacja potrzebna. Logicznym więc jest, że chciałabym uzyskać pomoc, a nie niepotrzebne komentarze. :x

Augustowianka

piątek 06 mar 2015, 10:04

Ja mam pieczęć okrągłą z niebieskim tuszem, ale znalazłam takie informacje:

Wielkość i treść pieczęci urzędowej

Uprawnienie do używania pieczęci urzędowej jest uprawnieniem podmiotowym. We wszystkich dokumentach i drukach, będących wynikiem realizacji przez szkołę nałożonych na nią zadań publicznych, dopuszcza się zatem posługiwanie się pieczęcią urzędową. Istotne jest przy tym, aby używana pieczęć spełniała wymagania dotyczące treści i wielkości.

Ogólne warunki dotyczące wymiarów pieczęci urzędowych określa Rozporządzenie w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

Wymiary pieczęci urzędowych:

do tłoczenia w papierze i do tuszu – 36 mm średnicy,
do laku – 30 mm średnicy,
w legitymacjach – 20 mm średnicy.
Treści pieczęci urzędowych, którymi posługują się szkoły, są uwarunkowane nazwami szkół, normowanymi postanowieniami załączników do Rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

Kolor tuszu

Przepisy prawa nie określają jednoznacznie koloru tuszu do pieczęci urzędowych. Dozwolony jest każdy kolor. W szkołach powszechnie stosuje się przeważnie kolory czerwony lub niebieski. Czarny kolor pieczęci może utrudniać określenie oryginału dokumentu i jego kopii.

Więcej informacji tutaj: https://www.librus.pl/doradca-dyrektora ... -w-szkole/

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”