Gość

wtorek 26 sty 2010, 16:13

Ja mam propozycję, by sekcja spróbowała coś zrobić z doradztwem metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy - oczywiście nie sama, ale żeby jakiś lobbing robić, bo w małych miejscowościach nauczyciele bibliotekarze są zostawieni sami sobie

wb

Doradca metodyczny

czwartek 28 sty 2010, 10:42

Zasady powierzania zadań doradcy metodycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli /Dz. U. Nr 200, poz. 1537/.

Zadania doradcy metodycznego powierza nauczycielowi organ prowadzący publiczną szkołę lub placówkę w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli.

Niestety Sekcja nie jest w stanie tego zmienić. Zapraszam do dyskusji na forum, jak funkcjonują doradcy metodyczni w różnych województwach. Może takie wypowiedzi pomogą wprowadzić drobne zmiany w kontaktach z nimi, lub podpowiedzą jak nawiązać efektywną współpracę.

Gość

czwartek 28 sty 2010, 20:13

Nie chodziło o zmianę tego zapisu, ale o przekonywanie lokalnych władz oświatowych, żeby powoływały doradców metodycznych ds bibliotek oraz żeby byli to odpowiedni ludzie. Obecnie bywa tak, ze w ośrodku doskonalenia nauczycieli albo w ogóle nie ma takiego doradcy, albo biblioteki doczepia sie komuś przypadkowemu.

Malkontent

sobota 30 sty 2010, 19:13

A mnie Pani Bożeno, marzą się profesjonalne kursy informatyczne kierowane do nauczycieli bibliotekarzy.Takie na wyższym poziomie czyli grafika komputerowa, moodle,hot patatos, e-lerning, profesjonalne tworzenie stron internetowych.Mam pokończone podstawowe kursy, a te bardziej skomplikowane skierowane są typowo do informatyków.Zarówno biblioteki uczelniane jak i publiczne mają teraz szereg konferencji i programów poszerzających ich wiedzę i umiejętnośći.Myślę też o poszerzonym paro stopniowym kursie z biblioterapii, zastosowanie artoterapii w pracy biblioteki, a już szczególnie potrzebne są szkolenia dotyczące pracy metodą projektów.Prawda jest taka, że mało jest wysokospecjalistycznych kursów kierowanych typowo dla bibliotekarzy.Szczególnie dotyczących technologii informacyjnych.Przychodzi mi jeszcze taka specjalizacja - broker informacji.Pomysłów mam wiele.Gorzej z możliwościa realizacji

bomila

poniedziałek 01 lut 2010, 16:01

Myślę, że dużą pomoc w organizacji wszelkiego typu szkoleń mogą okazać oddziały TNBSP. My w Lublinie często robimy coś dla siebie. Informacja idzie w teren - także do bibliotekarzy innych, niż szkolne, bibliotek. Na naszych warsztatach już bywały panie z bibliotek pedagogicznych. Niektóre nawet są członkami Towarzystwa. Wszystko jest do załatwienia, przy odrobinie dobrej woli...

bomila

wtorek 02 lut 2010, 09:34

Trudno mi się wypowiadać oficjalnie za koleżanki i władze oddziału. Ale u nas zawsze dużo się działo. Ludzie głodni wiedzy są. A i talenty organizacyjne mamy niekiepskie, co październikowe ogólnopolskie Forum TNBSP pokazało. Same się zdziwiłyśmy z lekka.
Organizujemy dużo różnych warsztatów, ale nie w każdym temacie mamy ludzi, którzy mogliby potrzebne szkolenie za mniejsze pieniądze poprowadzić. Za to odpowiednia baza zawsze się znajdzie. Myślę, że przy odrobinie wsparcia ze strony Sekcji jesteśmy w stanie zrobić trochę dobrego... Na stronie internetowej oddziału http://www.tnbsp.lublin.pl/ kontakt do naszej Prezeski i do członków jest.

bomila

wtorek 02 lut 2010, 09:45

Ja to jednak ciemna jestem! Dopiero skojarzyłam, z kim do czynienia mam... Miałyśmy okazję przez chwilę rozmawiać na Forum. Jeśli dobrze zapamiętałam - wiele osób znajomych w Lublinie Pani ma. Z racji studiów chyba.

bomila

wtorek 02 lut 2010, 10:13

Nie dość, że ciemna, to jeszcze ślepa jestem. Edycja mi zginęła... Poczytałam sobie plany Sekcji i kilka ciekawych rzeczy znalazłam. Znowu wizyta w Lublinie się szykuje...? E-learning i szkolenia komputerowe, czyli tematy aktualne dla nas bardzo... Myślę, że gdyby prowadzących załatwić, to zaplecze techniczne zawsze się znajdzie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”