beaa

Jarocin

poniedziałek 27 sie 2012, 10:59

W Jarocinie GW reklamuje "Szkołę z klasą 2.0"
http://wyborcza.pl/szkola20/1,106745,12 ... inie_.html

Bardzo ciekawy, ale zupełnie pominięty przez prasę i środowisko raport: http://jarocin.pl/pdf/raport_biblioteki.pdf

"(...) bibliotekarki wskazują na kwestie organizacyjno-finansowe, postulując:
· Zwiększenie wymiaru pracy drugiego bibliotekarza do pełnego etatu. Zwiększona liczba
czytelników, bardzo pracowite przerwy oraz duża liczba imprez organizowanych przez
bibliotekę sprawiają, że niełatwo jest pracować bibliotekarzowi w pojedynkę. Każdego
dnia maksymalnie kilka godzin pracy bibliotekarek pokrywa się ze sobą, w pozostałych
godzinach bibliotekarki są same, bez wsparcia drugiej osoby. Sprzyja to też zaniedbywaniu
akcji na rzecz czytelników dorosłych kosztem bardziej priorytetowych działań dla dzieci.
· Zwiększenie środków na zakupy. Środki na zakupy przekazywane bibliotekom pozostały
mniej więcej takie same, mimo silnego zwiększenia liczby czytelników oraz połączenia
dwóch profili czytelników. Niektórym filiom brakuje środków na nowości wydawnicze dla
dorosłych („Bo też ciągle się zmienia kanon lektur i musi być zakupiona. I zawsze mówią:
tyle i tyle egzemplarzy potrzebujemy. Więc ja płaczę: >>Nie ma pieniędzy! Ja bym chciała
coś dla dorosłych!(...)

Może wystarczyło dofinansować biblioteki szkolne?
beaa

Anna

Re: Jarocin

poniedziałek 27 sie 2012, 13:25

Z raportu w paru miejscach wynika, ze biblioteki szkolne były miejscami gdzie nie wolno było chodzić dzieciom między półkami, trzeba było być cicho, nie wolno było sobie posiedzieć, przyjść ze świetlicy, gdzie wypożyczano tylko lektury, nie było działań dodatkowych. Czy to prawda czy tylko taki malowany obrazek by przekonać, ze reforma była celowa mimo, że wbrew prawu.
Chwalą się zwiększona ilością czytelników a to oczywiste po przejęciu szkoły. Narzekają na brak miejsca dla dzieci a może trzeba było jednak zostawić w spokoju biblioteki szkolne gdzie to miejsce dla hałaśliwych dzieci było, gdzie gwałtowny zlot dzieciaków na przerwie to norma i nikomu to nie przeszkadzało. Brakuje mi oceny ze strony nauczycieli, zestawienia w jakim stopniu korzystają z nowych bibliotek, czy są tam w dostatecznej ilości materiały na lekcję czy książki metodyczne, jak układa im się współpraca z bibliotekarkami, czy widzą problem w tym, ze nie są to nauczyciele czy istnieje wg,. nich róznica między biblioteką szkolna a publiczną na + czy _?
ćzy zagląda tu ktoś z Jarocina i może szczerze sytuację ocenić?

Aqa

poniedziałek 27 sie 2012, 14:33

Z art wyżej /post 1/:
"..W Cielczy, Wilkowyi i na Os. Konstytucji w Jarocinie (filia nr 3) przeniesienia filii BP na
teren szkół dokonano już w 2005/2006 roku (we wszystkich wypadkach wiązało się to z
polepszeniem standardu lokalu.."
Przecież miało być odwrotnie! gmina Jarocin mówiła /czyli ich samorząd/, że szkoła NIE MA warunków, jakie ma publiczna- czegoś nie kumam.
"..W Golinie przeniesienie filii BP na teren szkoły dokonało się jeszcze wcześniej. Obie
biblioteki funkcjonowały od tamtej pory w sąsiednich pomieszczeniach. Na skutek
reformy filia BP została przeniesiona do nowego, większego i wyposażonego w nowe
meble pomieszczenia, usytuowanego w budynku przylegającym do sali gimnastycznej i
razem z nią połączonego ze szkołą łącznikiem.."
kolejny przykład- gdzie szkolna biblioteka była lepszym miejscem!
Po prostu zlikwidowano etaty nauczycielskie, robiąc z nas robotników, /tańszych, wykonujących to samo za mniej/ do wykonywania decyzji władz.

W raporcie dalej, dla mnie dośc zakłamane twierdzenie, pod użytek wójtów czy innej władzy- jak to w Publicznej przybyło konkursów, czy imprez. Ile szkolnych bibliotek porównano z publicznymi, twierdząc, że w szkolnych nic się nie dzieje??? ILE???
Nie znam żadnej biblioteki szkolnej, w której nie ma imprez szkolnych, konkursów,inscenizacji, w której nic się nie dzieje.
Pewnie, że wójtom się podoba praca 365 dni w roku, od 6ej do 24 ej najlepiej. Nocą też chętnie.
Z treści raportu przebija chęć uczynienia z biblioteki szkolnej cyrku środowiskowego, ku radości wójtów, gdzie GŁÓWNYM zadaniem są imprezy, dla wójta i s-ki chyba. Na pewno w celu "zmniejszenia oszczędności" kosztem nauczycieli bibliotekarzy.
Ja sądziłam, naiwna, że głównym zadaniem bibliotek szkolnych jest wsparcie nauczania, przez wiele akcji jak Dni literatury, kształcenia się ucznia tak, by jak najlepiej wystartował dalej w życie. A tu nie- głównym zadaniem.. jest impreza sama w sobie.
1/30 godzin dla nauczyciela... nie mam sił się śmiać. Cytowane wypowiedzi bibliotekarek są niegramatyczne- nie sądzę, by było to panie "niegramatyczne", "no bo,.. "no ..", „Bo tamte panie żyły z karty nauczyciela, to miały inne wartości. No ale my nie, bo
my musimy po osiem godzin robić.”- nie wiem o co tu chodzi..?

"..Środki na zakupy przekazywane bibliotekom pozostały
mniej więcej takie same, mimo silnego zwiększenia liczby czytelników oraz połączenia
dwóch profili czytelników.".. a miał być "deszcz pieniędzy" na nowości w publicznej.

Dziwne jest to, w większości, "zadowolenie" szkolnych bibliotekarek z wyrzucenia szkolnej biblioteki i zastąpienia publiczną. Wynika z tego raportu, że: Panie mają inny status, pracy więcej, trudności też, sądzę, że zarabiają mniej- nie ma o tym słowa- pracując wiele więcej godzin- do tego są w większości zadowolone /wynik ankiety/ .
Czysta radość.
Aż chce się powiedzieć- idź śladem Jarocina cała Polsko.

1 IX za chwilę, ja mam dość nagonki od kilku lat na nas, na nauczycieli, niskich płac, coraz wyższych wymagań, tego, że to władze przeszkadzają pracować nam wydajnie /zmiany przepisów co chwila, sprzeczne interpretacje prawa, więcej zarządzających i kontrolujących niż nas na dole/. Kopanie się z koniem.

Aqa

poniedziałek 27 sie 2012, 14:38

W jeszcze "mojej" bibliotece oraz sąsiednich znanych mi, do tego koleżeństwa z sąsiednich województw, uczniowie zawsze mieli możliwość chodzenia między regałami, nawet mam zabawy z poznawaniem powierzchni, lokomotywą po bibliotece.
Mam pufy, mam kąciki. To kwestia zarządzania, m.in wpływu dyrektora, jeśli sama bibliotekarka nie pomyślała /ja pomyślałam/. Nie- biblioteki publicznej.

Kurczę, powiem wam, że mam tak dość tej pracy /mimo, że nadal ja lubię, sam zawód, nie zarządzanie szkołą przez OP jak mu się podoba wcale nie ze względu na edukację, głownie politycznie/, ze wystawiłam dom na sprzedaż, chce zmienić zawód, miejsce pobytu, wszystko. KRYZYS.. ale może kiedyś się uda.

madan

poniedziałek 27 sie 2012, 19:56

Właśnie doczytałam do końca raport. Czytałam go od rana z przerwami. Nie żebym nie była w stanie znieść zastosowanej argumentacji :( W sumie to rzetelna analiza funkcjonowania filii bibliotek publicznych: ciekawe, zda się rzetelne badania, z pewnością wnioski mogą stanowić podstawę do doskonalenia działań dla dobra społeczności lokalnej, czyli ogółu społeczeństwa. Wszak to dla nich była ta rewolucja.
Tylko dlaczego nikt nie jest zainteresowany dobrem uczniów i nauczycieli, warunkami skutecznej edukacji? Dlaczego nadzór pedagogiczny nie pokusił się albo nie upomniał się o podobny raport o skutkach likwidacji bibliotek szkolnych dla jakości kształcenia? Jeżeli podstawą reformy było stwierdzenie, że i tak nie było tam wystarczającej oferty (dlaczego?), że były niedostępne przez 24 godz. na dobę przez 365 dni w roku (dlaczego szkoły tak nie pracują?), to nie dziwi, że reformatorzy oceniają zmiany tylko przez pryzmat średniej odwiedzin i wypożyczeń ... !!!
Ani dyrektorzy szkół, ani nauczyciele, ani ta cała społeczność nie wspomina o najważniejszej funkcji bibliotek szkolnych - edukacyjnej, o wspieraniu nauczania i wychowania. Dlaczego nie dopominają się o inwestowanie w bazę informacyjną dla uczniów, warsztat pracy dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, w dostępność biblioteki w czasie zajęć lekcyjnych.
W "zreformowanych" bibliotekach, mających też pełnić rolę bibliotek szkolnych, nauczycielom (!) zleca się dyżury w celu ograniczania/regulowania dostępu uczniów do biblioteki !!! To dla mnie niepojęte, szczególnie w zestawieniu zapisami w podstawie programowej, że: "... nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu ..."
Zawsze wydawało mi się, że biblioteka szkolna ma przede wszystkim wspierać nauczanie, że to część szkoły, a nie przybudówka!

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 27 sie 2012, 22:00

Pomijając wszystko to "wspaniały" wybór, by Jarocin - miasto, w którym burmistrz drwiąc z obowiązującego prawa, wbrew zaleceniom MEN zlikwidował biblioteki szkolne - był miejscem oficjalnej państwowej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Z udziałem ministrów, prezydenta itp.

madan

poniedziałek 27 sie 2012, 23:29

Robert Kaźmierczak, kiedyś zastępca burmistrza i "wielki reformator", obecnie przewodniczący Rady Miasta Jarocin, wielokrotnie ze szczególnym znawstwem wyrażał swą opinię nie tylko o szkolnych bibliotekach, ale i o Karcie Nauczyciela (w czerwcu 2012 GW zaprosiła go na debatę): http://wyborcza.pl/10,82983,11932432,De ... czak_.html
Teraz GW organizuje "wielką wyprawę" obywateli do Jarocina: http://wyborcza.pl/szkola20/1,106745,12 ... inie_.html
Podejrzewam, że i wizyta władz państwowych jest odpowiedzią na zaproszenie byłego samorządowca :(

Anna

wtorek 28 sie 2012, 01:54

Dobrze by było, by na tych obchodach był obecny ktoś kto zada pytanie o szkolną bibliotekę i nie da sobie wcisnąć kitu o publicznej. Wiem, wiem - pomarzyć dobra rzecz. Wiadomo, że tam wszystko będzie ach jak wspaniale. Zwłaszcza, że p.minister swego czasu (komisja Palikota)była zwolenniczką takich "reform".

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

wtorek 28 sie 2012, 15:59

Podczas takich uroczystości w ogóle nie ma miejsca na zadawanie pytań (chyba że są przygotowane, bo np. scenariusz tak przewiduje) :)

madan

wtorek 28 sie 2012, 20:59

Wiadomość ze strony Urzędu Miejskiego w Jarocinie 2012-08-28: http://jarocin.pl/arch/aktualnosci.php#0
Będą wyrównywać szanse edukacyjne
Jarocińscy radni miejscy zatwierdzili do realizacji projekt pn. "Wyrównanie szans edukacyjnych" finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łączna wartość projektu to 185.132,21 zł. Koszty, które poniesie gmina Jarocin dotyczyć będą zarządzania projektem.

Skoro zlikwidowali biblioteki szkolne, muszą wyrównywać szanse edukacyjne :?

beaa

wtorek 28 sie 2012, 21:55

Władze Jarocina najpierw zlikwidowały biblioteki szkolne, aby, po kilku latach, wyrównywać szanse edukacyjne uczniów poprzez, m.in. zakup książek.
W ramach projektu (...) zakupione zostaną także pomoce niezbędne do przeprowadzenia zajęć takie jak: książki (...)
beaa

Anna

wtorek 28 sie 2012, 23:42

madan czy przeczytałaś PW w sprawie odzewu GW?
O juz odebrałam wiadomość pozdr.

Aqa

poniedziałek 03 wrz 2012, 21:12

Ktoś z Jarocina może coś napisać o zjawisku rozpoczęcia tam roku przez p. minister? /czy ministrę, jak kto chce/
Czy np. zająknęła się na temat bibliotek szkolnych? Z jej wypowiedzi podejrzewam, że stoi po stronie samorządów, wywracających oświatę do góry nogami. W "moim" mieście /tylko tu mieszkam, zanim uda mi się wyprowadzić- o co się bardzo staram, nie urodziłam się w nim/ trudno o większe wywracanie kota ogonem, swoją drogą, nie trzeba Jarocina.
Tam przynajmniej działają otwarcie przeciwko nam, u mnie zjadliwie podstępnie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”