Jagoda1

Spis bajek polskich

poniedziałek 17 wrz 2012, 08:34

Musze stworzyć spis bajek polskich (klasyka) pomożecie?:)
Krasicki
Szelburg-Zarembina
Porazińska
....?
?
?

Aqa

Re: Spis bajek polskich

poniedziałek 17 wrz 2012, 09:13

Dlaczego?? Zaciekawiłam się
Wpisz w google: bajki polskie klasyka..
http://allegro.pl/bajki-polskie-cz-i-tw ... 92633.html kup jedną dla szkoły= masz spis.
http://chomikuj.pl/lasy90/BAJKI+klasyka ... 28video%29
itp.

Jagoda1

poniedziałek 17 wrz 2012, 09:17

Nasza szkoła bierze udział w projekcie, którym postawą jest znajomość i rozpowszechnianie kanonu bajek polskich. Jako bibliotekarz mam przygotować spis takowych bajek. W naszej bibliotece jest tego niewiele. Dlatego muszę napisać to co trzeba zakupić. Podajcie mi parę autorów/tytułów. Proszę:)

Jagoda1

poniedziałek 17 wrz 2012, 09:19

Czasem mam dylemat bo niektórzy wydawcy i księgarze zrównują pojęcia: legenda, podanie, baśń, bajka...

Malkontent

poniedziałek 17 wrz 2012, 20:07

Myślę, że na początku należy wyjaśnić pojęcie bajki , bo bajka to wg. gatunków literackich , krótki wierszowany utwór literacki satyryczno-moralizatorski.Jeśli o ten gatunek chodzi to Krasick jak najbardziej, Naruszewicz, Mickiewicz, Słowacki, Jachowicz i Fredro.A mi wydaje się , że Tobie nie o bajkę chodzi , ale baśń.I co prawda w gatunku tym będą utwory nazywane "bajką", ale w znaczeniu potocznym.Termin ten zawierać więc będzie i legendy i podania i klechdy.
"U złotego żródła" pod red. Wortmanowej
"Legendy warszawskie" - Oppmana
"Klechdy domowe"
"Legendy polskie" Sójki, Chotomskiej, Berowskiej.To tak na gorąco.A jest tego , a jest.Mam nadzieję, że nie wymądrzam się za bardzo, ale my bibliotekarze powinniśmy używać słowa baśń, a nie bajka.

Aqa

poniedziałek 17 wrz 2012, 20:36

Też mi się wydaje, że chodzi o potoczne rozumienie bajek. Jednak skoro to projekt, możliwe, że i wymagania są tam szczegółowe. Nie wiem.
U mnie w młodszych klasach nie wyjaśniamy dzieciom tak szczegółowo pojęć: baśń, bajka, legenda, podanie etc. To mają z starszych klasach na języku polskim. Potoczne określenie "bajka" dotyczy zwykle utworów dla młodszych, jednak nie musi.
Nie napisałaś o jaki wiek uczniów chodzi.
Dobrze, że u mnie nie ma kolejnych tzw. projektów. Mam ich serdecznie dość. Masa papierologii, która służy uczniom w ułamku %. Wydaje mi się, że czas wrócić do normalnego czytania dzieciom, zachęcania rodziców/dziadków do czytania, na to poświęcić większość czasu, bo wyrasta pokolenie mutantów.
Odbiegłam od tematu;)

Jagoda1

wtorek 18 wrz 2012, 09:59

Dzięki za odpowiedzi:)
Malkontent "my bibliotekarze" lubimy się wymądrzać:)

Dostaliśmy projekt z Comeniusa, którego hasłem jest: bajka - kluczem do wnętrza dziecka (jakoś tak, nie pamiętam dokładnie).Projekt skierowany do klas SP. Najwyraźniej musimy skonsultować się z partnerami. Ale wydaje mi się, że chodzi o potoczne znaczenie bajki, bo chodzi o wymianę tradycyjnych bajek w różnych państwach Europy.

Miłego dnia! pozdrawiam

Malkontent

wtorek 18 wrz 2012, 12:25

Projekt bomba- warto zwrócić uwagę, na rozmaite odmiany tych samych baśni w poszczególnych krajach Europy. Mozna się też zastanowić nad terapeutyczną rolą baśni, o jej wpływie na dziecko tu bardzo pomoże lektura Bruno Bettelheima,

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”