Kasik

środa 14 mar 2007, 10:53

Ja również jestem za mundurkami. W mojej szkole dzieci chodzą w czerwonych lub białych koszulkach polo z logo szkoły i szarych spodniach/spódniczkach. Do tego szare swetry. Wszyscy to sobie chwalą. Fakt, że czasem jest 'wojna', bo niektórzy nie noszą, ale cóż..... Poza tym sama chodziłam do mundurowego liceum i bardzo dobrze to wspominam. Przynajmniej nie było problemu 'co na siebie włożyć' ;) Nie było też rewii mody, każdy miał ten sam strój.

dorka2

piątek 20 kwie 2007, 18:53

Mam propozycję skoro wchodzą mundurki do szkół to może zróbmy jakieś propozycje. Mój dyrektor szuka własnie sprawdzonych pomysłów na mundurki (dobra cena, dobra jakość itp.). Może znacie dobrych producentów. To co jest w Internecie wyglada ładnie tylko jak to będzie wygladało po roku. :shock:
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Jorka

niedziela 22 kwie 2007, 21:32

Jestem przeciwko. Stanowczo. W mojej szkole nigdy nie było "rewii mody" - modne słówko ministra. Dzieci w większości są mało zamożne, delikatnie mówiąc. Sporo jest pod opieką MOPSu. W statucie szkoły jest zapis aby strój nie był w jaskawych kolorach, parę uwag o jego stonowanym wyglądzie. Dzieci mają problem zupełnie z czym innym niż ubranie. zaden ubior nie zmieni ich pozalekcyjnych, ważnych dla nich kontaktów towarzyskich, a te się przekładają na szkolne relacje. Słucham, jak sie licytują nieraz niektóre dzieci: kto był na wolne dni "u babci" kto na nartach za granicą, kto biegał pod blokiem /większość/. Dzieci z "nart" raczej nie szukają towarzystwa pozaszkolego biedniejszych i odwrotnie. Mundurek tego nie zmieni, raczej nasze działania dodatkowe- jak dzieci uczyć wzajemnych relacji pozytywnych. Są sprawy niedostosawania z róznych powodów /w tym licznych nowych uczniów, nowe osiedle/ - nieraz robimy masę wspólnych integracyjnych zabaw. Nie sa łatwe, a ich wzajemne relacje to ich życie szkolne i pozaszkolne. Mundurek zabija osobowość wg mnie i jest zwyczajnie działaniem ' na wygląd". Ładnie wygląda akcja ze cos zrobione zostało. Nie podoba mi się jednolity strój, oczywiście- stonowany tak.

PollyAnna

Re: MUNDURKI

środa 25 kwie 2007, 10:55

[quote="BELFERKA"]A ja nie popieram umundurowania wszystkich uczniów, to moim zdaniem zabija osobowość, poczucie estetyki. C

Ale my nie mowimy o uniformach , czyli bluzeczkach zapietych pod sama szyje , czy dlugich do stop spodniczek z ciemnego , szarego , gryzacego materialu .
I nie uwazam , ze zabije to osobowosc ucznia , czy tez Jego poczucie estetyki .

Mundurek to nie dawniejszy fartuszek czy cos podobnego . Pod pojeciem mundurka mozna ujac jednolite granatowe , czy czarne ( bo takie przeciez teraz mlodziez nosi stroje ) , szare lub kolorze ekri sweterki , spodniczki lub spodnie jednego typu , bez ekstrwaganckich wyciec , biustow na wierzchu , czy przeswitujacych mini spodniczek .

Wg mnie jednolity stroj uczniowski w koncu nie bedzie dzielic dzieci , mlodziezy na tych biedniejszych i tych bogatszych . W koncu skonczy sie ten podzial na tych , ktorych stac na wszystko i tych , ktorzy nie moga o takich ekstrawaganckich ciuchach nawet marzyc , a co dopiero je kupic .

A przypomnijmy sobie sprawe dzieci komunijnych . Rodzice przescigali sie w wyborze sukienek dla dziewczynek . Z jednej strony koronki sprowadzane z Paryza, atlasy i inne materialy , a z drugiej strony skromniutkie , przekazywane z pokolenia na pokolenie sukieneczki . Az weszly alby komunijne - przypomnijmy sobie ile z tym bylo krzyku ? jak bardzo rodzice nie chcieli tych alb komunijnych . Ile bylo glosow sprzeciwu , az w koncu wszyscy stwierdzili , ze te wczesniej niechciane alby komunijne w koncu zrownaly dzieci!!!!

I tak samo jest z mundurkami - mundurek to nie mundur wojskowy , to jednolity stroj w ktorym uczen moze pokazac sie i ubrac nawet nie bedac w szkole .

I na pewno nikt z tego powodu nie wyrzuci dziecka ze szkoly , ale jesli rodzice wyraza zgode , ja tez jestem za tym , by jednolite stroje dla wszystkich weszly do szkol podstawowych , gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych .

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”