aga1368

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 08 lut 2013, 22:46

Witam. Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami o funkcji biblioteki szkolnej, która nie tylko wypożycza książki, ale również organizuje i przeprowadza wiele zajęć z uczniami: projekty, konkursy, imprezy szkolne, "lekcje biblioteczne". Młodzież chętnie uczestniczy w takich zadaniach, a tym bardziej, że często może przyjść do nauczyciela bibliotekarza na przerwie i porozmawiać z nim. Ważnym aspektem bibliotek szkolnych jest też współpraca z gronem pedagogicznym, która owocuje zakupem faktycznie potrzebnych pozycji, a także pomocą uczniom słabym czy zdolnym w odrabianiu lekcji lub przygotowywaniu się do konkursów. Jak znikną biblioteki szkolne kto pomoże tym uczniom?
Jest jest jeszcze druga sprawa - nauczyciele bibliotekarze, którzy często musieli kończyć dodatkowe studia, żeby móc pracować w szkolnej bibliotece (pedagogiczne), robili wszystkie stopnie awansu żeby teraz okazało się, że było to nie potrzebne? Wiązało się to z kończeniem wielu kierunków zaocznie, odpłatnie, żeby tylko zapewnić sobie prace i dobre przygotowanie do pełnienia roli nauczyciela bibliotekarza, a nie tylko bibliotekarza.
Czy oszczędności aż tak mogą zniszczyć biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy, którzy wszystko robili z myślą o korzyściach jakie ma biblioteka szkolna dla ucznia?

Zuzza

piątek 08 lut 2013, 23:09

jakie oszczędności ??? - biblioteka szkolna w sp ma książki dla maluchów i lektury w masowych ilościach, aby obsłużyć innych potrzebne są dziesiątki tysięcy od zaraz na zakup książek dla dorosłych. A w publicznej nie ma więcej niż 10 - 20 sztuk lektury na całe miasto - by obsłużyć uczniów pozbawionych bibliotek w szkole trzeba byłoby tysiące na dokupienie książek dla dzieci i młodzieży. jakby nie liczyć kilka tysięcy co miesiąc. Jakie więc oszczędności?
:idea: Martwi mnie niemożliwość zalogowania się na stronie mamzdanie - wygląda to na CELOWE UTRUDNIENIE DOSTĘPU W MOMENCIE, GDY ZBYT DUŻA ILOŚĆ OSÓB MOGŁABY WYPOWIEDZIEĆ SIĘ NEGATYWNIE o projekcie, którego termin konsultacji ma właśnie minąć! :!:

Izabela Gwiazda

piątek 08 lut 2013, 23:17

Boniemu można narobić obciachu na facebooku .Ma konto.Lub na konto resortu.MInisterstwo też ma konto wewnętrzne.Można pisać do min.Szumilas.Ja to uczyniłam. :D
Izabela Gwiazda

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 08 lut 2013, 23:36

Izabela Gwiazda pisze:Boniemu można narobić obciachu na facebooku .Ma konto.Lub na konto resortu.MInisterstwo też ma konto wewnętrzne.Można pisać do min.Szumilas.Ja to uczyniłam. :D
Izabelo, szalona kobieto... :lol:
Matko i córko! Tabloidy (straszna siła rażenia!) po naszej stronie! Czyżbyśmy awansowali na języczek u wagi? ;)
Juliusz Wasilewski pisze:zapraszamy do komentowania
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/maic ... 59775.html
A miałam iść spać... 8-)

Izabela Gwiazda

piątek 08 lut 2013, 23:48

Skomentowałam :lol: Zgodnie z zasadą,że Andrzej Gwiazda nie poddałby się bez wali to i ja nie dam się schrupać nieapetycznemu Wrogowi bibliotek :wink:
Pozdrawiam. Iza G.
Izabela Gwiazda

Maria
Kontakt: Strona WWW

sobota 09 lut 2013, 01:54

Właśnie wróciłam z "dyżuru na szkolnej dyskotece" :D. Oczywiście musiałam jeszcze przed snem zajrzeć na Forum - widzę, że dyskusja w toku...

Aqa

sobota 09 lut 2013, 10:15

NoO ja cię ! Redaktor też zaszalał ;), nie poszedł spać :)
Świetne są te spostrzeżenia w tych mediach. Wreszcie jakieś, przynajmniej częściowo, głębsze refleksje na nasz temat.
W dobie zalewu nagonki na nauczycieli jestem zaintrygowana zainteresowaniem nami. Oby dziennikarze wytrwali w drążeniu tematu do skutku, bo są główną siłą uświadamiania rządowi głupoty.

"MAiC: "To nie koniec bibliotek szkolnych". Dlaczego bibliotekarze sądzą inaczej?" - bo nauczyciele bibliotekarze nie są tak głupi, jak się wydaje rządowi i samorządom, umieją samodzielnie myśleć, interpretować, czego się po nich widocznie rząd nie spodziewa. Samodzielnej interpretacji zdarzeń uczymy też naszych uczniów, podobnie jak samodzielnego wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych wartości, indywidualnych.
Tego nie nauczy publiczna biblioteka, ponieważ ma inne zadania.

Fiori, też i ja jak setki koleżanek i kolegów naszych, od 24 lat pracy w szkole udowadniam, że umiem czytać, liczyć i się wypowiadać. Głownie nowym w szkole, starsi już znają moje działania, młodzi wpadają w zadziwienie, że coś chcę robić z nimi.
Fiori, nie raz i nie dwa zdziwiona stawałam pytaniem: to PANI jest nauczycielem? ale czego pani uczy?? - nie, nie od uczniów, od ..nauczycieli! Jednak minister powinien być bardziej kompetentny, znać świetnie dziedzinę,w której się porusza.
Cóż... jedyną ścieżką budowania autorytetu w szkole jest DZIAŁANIE. I lekceważenie głupich pytań.

Przykro czytać, że ogranicza się etaty nasze w szkołach, przy wzroście liczby uczniów.

Media może zauważą i napiszą również o tym, jaki wpływ na kształtowanie młodych uczniów, na ich późniejszą aktywność zawodową, na ich przejmowanie rządzenia w gminach, powiatach, rządzie.. ma podstawowy kontakt z biblioteką szkolną, z akcjami w celu zainteresowania uczeniem się. To byłoby wsparcie naszego apelu o odczepienie się od bibliotek szkolnych rządu i samorządów, krótkowzrocznie patrzących i prowadzących politykę chwilową, nie planowaną.

Spróbuję napisać do SE.

Zdarzają się nauczyciele, którzy nie wiedzą kto to Boni. Niestety.

Aqa

sobota 09 lut 2013, 11:41

Napisałam obszernie do redakcja@wiadomosci24.pl.
Wyjaśniając to, co nas niepokoi w zapędach ministra Boniego, podając argumenty:jakie zadania spełnia biblioteka szkolna, a jakie publiczna. Prosząc media o zainteresowanie w dalszym ciągu naszym problemem,który jest też problemem wsparcia procesu edukacji.
Media, jeśli zechcą, są naszym największym sojusznikiem

libia11

sobota 09 lut 2013, 11:55

A to ze strony związku . Dobrze ze też się dołączyli
ZNP w obronie bibliotek szkolnych

Związek Nauczycielstwa Polskiego kategorycznie sprzeciwia się planom Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zakładającym likwidację bibliotek szkolnych.

Resort w założeniach do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego proponuje wykonywanie zadań biblioteki szkolnej przez biblioteki publiczne. Pomysł ten abstrahuje od specyficznych funkcji biblioteki szkolnej, które nie mogą być realizowane przez placówkę publiczną. Likwidacja bibliotek szkolnych przyczyni się do obniżenia jakości nauczania w polskich szkołach.

Zmiany proponowane przez MAC mogą skutkować utrudnieniem dostępu uczniów do książek. Gmina będzie bowiem mogła porozumieć się z okolicznymi gminami w sprawie prowadzenia biblioteki publicznej. Wówczas uczeń po szkolną lekturę będzie musiał jechać do sąsiedniej gminy.

W Polsce działa obecnie 33 160 szkolnych bibliotek. Na razie samorządom udało się przekształcić – łamiąc przy tym obowiązujące obecnie prawo – ok. 240 z tych placówek w biblioteki publiczne. Zmiana ta wiąże się z obniżeniem zarobków dotychczasowych nauczycieli bibliotekarzy. Realną groźbą są również zwolnienia. (Więcej na ten temat, P. Skura, Cyfrowi walczą z drukiem „Głos Nauczycielski”, nr 6/2013).

Z ubolewaniem zauważamy, że postulat likwidacji bibliotek szkolnych wpisuje się w niekorzystny trend zmian w polskiej szkole. Przypominamy, że w polskich szkołach już prawie nie ma stołówek, świetlice pracują na zasadzie improwizacji (godziny karciane), samorządy nie pozwalają na zatrudnianie specjalistów (psychologów, pedagogów szkolnych, logopedów, terapeutów).

ZNP podejmie wszelkie kroki w celu obrony szkolnych bibliotek i pracujących w nich nauczycieli.
Załączniki:

Opinia ZNP do propozycji MAiC
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

libia11

sobota 09 lut 2013, 12:05

Nie mogę otworzyć tej opinii, ale jest wysłana do odpowiednich władz.Wcześniej wysmarowałam do nich list w naszym imieniu.
Ja też działam piszę gdzie się da, stawiam plusy przy wypowiedziach koleżanek i proszę zaprzyjaźnione koleżanki na umieszczenie zdjęcia na portalach, właśnie poprosiłam koleżankę która jest red. naczelną portalu dla dzieci aby tam też umieściła w końcu to dotyczy przede wszystkim dzieci.

libia11

sobota 09 lut 2013, 12:23

Właśnie otorzyłam pocztę i oto odpowiedz ze związku
Szanowna Koleżanko,
z całą mocą zapewniamy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze
będzie bronił bibliotek szkolnych, jako integralnej części szkoły.
Zakończone sukcesem działania w obronie bibliotek szkolnych ZNP
prowadził już w roku 2010. Podjęliśmy wówczas współpracę z organizacjami
bibliotekarskimi ze środowisk zarówno bibliotek szkolnych jak i
publicznych. Również teraz nie zamierzamy niczego "poświęcać", nie ma i
nie będzie naszej zgody na pozbawianie części kadry pedagogicznej szkół
statusu nauczyciela.
W sprawie propozycji min. Boniego, zawartych w projekcie założeń do
ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu
terytorialnego, ZNP sformułował opinię, w której jednoznacznie bronimy
obecnych rozwiązań dot. funkcjonowania bibliotek szkolnych. Opinię ZNP
może Koleżanka znaleźć na naszych stronach (www.znp.edu.pl).
Mamy oczywiście świadomość, że to nie ZNP stanowi prawo, wierzymy
jednak, że tak jak poprzednio (w 2010 r.), tak i teraz, uda nam się
przekonać parlamentarzystów o nonsensowności tych pomysłów.
Nie ukrywamy, że w tych działaniach liczymy na aktywne wsparcie
środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Z poważaniem
- Zespół Polityki Edukacyjnej ZG ZNP

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”