libia11

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 22 lut 2013, 20:42

Artykuł z głosu . wszędzie nas pełno. ministerstwo czeka aż ludziom się znudzi temat a tu pospolite ruszenie :P :P :lol: :lol: :wink:
2.02) Przybywa obrońców szkolnych bibliotek

Już ponad 18400 osób podpisało się pod listem otwartym w obronie szkolnych bibliotek. Swój podpis może złożyć każdy chętny.

Chodzi o zaproponowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji założenia do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, w których znalazł się przepis umożliwiający wykonywanie zadań biblioteki szkolnej przez biblioteki publiczne. Co de facto oznacza likwidację szkolnych bibliotek.

W obronie szkolnych bibliotek stanęli nauczyciele-bibliotekarze, ZNP, część polityków, ale przede wszystkim zwykli obywatele, którym zależy na ocaleniu tych placówek. Wszyscy oni mogą podpisywać się pod listem otwartym do szefa MAiC Michała Boniego, który sprzeciwia się likwidacji szkolnych bibliotek. Przy okazji podzielić się swoją opinią na temat znaczenia bibliotek.

"Zawsze dużo czytałam. w ostatnich 2 latach były to jednak wyłącznie książki "branżowe" i akty prawne (jak wiadomo, pisane dość charakterystycznym językiem). Zauważam ostatnio często, że brakuje mi bogatego słownictwa, jakim operowałam kiedyś, pojawił się też problem z pisownią niektórych wyrazów" - napsała jedna z sygnatariuszek (radca prawny). "Gdy chodziłam do szkoły podstawowej, potem gimnazjum i liceum, biblioteka szkolna była dla mnie zawsze miejscem wytchnienia, spokoju i dobrej rady. To były fajne miejsca, które były prowadzone zazwyczaj przez bibliotekarki, które były wyjątkowymi osobami. Mogę szczerze powiedzieć, że biblioteki szkolne były ważnym elementem mojego życia" - dodała inna (doktorantka Wydziału Filologicznego UG".

"Biblioteki szkolne istniały w Galicji, potem w Polsce zawsze. Posiadają olbrzymie i wartościowe merytorycznie zbiory. Biblioteki publiczne są oddalone od szkół. Szkoła daje praktycznie jedyny kontakt ucznia z książką" - zauważył pewien inżynier. "Każde więzienie ma swoją bibliotekę" - dodał jeden ze studentów. "Nie wiem w jakim kierunku idzie nasz kraj, ale to co się robi dzieciom jest karygodne. W latach 80-tych i 90-tych, wtedy kiedy ja zaczynałam edukację, jako dziecko z odciętej od świata wsi miałam dostęp (oraz bezpłatny szkolny autobus) do przedszkola, szkoły ze szkolną stołówką i biblioteką. Najpierw polikwidowano państwowe przedszkola, potem stołówki, a teraz chcą jeszcze zabrać dostęp do książek. Chyba naszemu (niekompetentnemu) rządowi zależy na wychowaniu bandy idiotów, którą łatwo jest kierować" - podsumowała studentka socjologii prowadząca jednocześnie własny biznes.

List otwarty do ministra Boniego można podpisać TUTAJ.

(P
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Aqa

piątek 22 lut 2013, 21:27

A mnie się podoba.. pomysł na odreagowanie :P Najlepiej jakby to był Wrocław. Fiori chyba za daleko nie ma.

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 lut 2013, 21:31

Może być nawet Łysa Góra, byle z Wami!
Ja całkiem serio myślę o tym zlocie :lol:

bogna3

piątek 22 lut 2013, 21:33

Pomysł dobry, Wrocław też mi sie podoba, ale kurcze trochę daleko. Może dwa turnusy: jeden bliżej gór, drugi nad morzem?

fiori

piątek 22 lut 2013, 21:36

Zgłaszam OFF TOPIC :lol:
Dziewczyny, jak przyjdzie co do czego, to założymy nowy temat. Mamy w profilach adresy mailowe, myślę, że się skrzykniemy. Adrenaliny wystarczy ;)

madan

piątek 22 lut 2013, 22:08

Już się czuję zaproszona :) Miejsce - niekoniecznie Bydgoszcz, ale tak choćby kujawsko-pomorskie :? Chyba, że zaskoczymy Redaktora Naczelnego niespodziewanym zlotem. Wszak to On powołał to forum do życia. Niech teraz spija śmietankę :)

Malkontent

piątek 22 lut 2013, 22:16

Pani Danusiu ja jestem za Bydgoszczą.Z sentymentu.Ale mogą być Bory Tucholskie.W-wa też może być.
Byle tylko były powody do świętowania.

Juliusz Wasilewski

piątek 22 lut 2013, 22:34

fiori pisze: Do tej pory łudziłam się, że ludzie na najwyższych szczeblach władzy podejmując niepopularne decyzje, patrzą dalekowzrocznie. Że to, na co się oburzam, klnę i nie kapuję, ma jakiś sens. Że ludzie wykształceni, doświadczeni wiedzą lepiej, jak pewne posunięcia będą się sprawdzać w przyszłości. Że ktoś tam myśli, wie, przewiduje, kalkuluje, a ja durna baba, po prostu się nie znam.:
Ale przecież tak jest w demokracji, że ścierają się różne siły, poglądy i racje. Kto jest w stanie przebić się ze swoimi, przekonać, pokazać jakąś siłę, argumenty, ten ma wpływ. Górnicy przyjeżdżają i pala opony. My postanowiliśmy podjąć trud, dobrze udokumentować swoje rację i spróbować przebić się do opinii. W jakiejś mierze się to udało. Co będzie dalej, zobaczymy.

Juliusz Wasilewski

piątek 22 lut 2013, 22:40

bogna3 pisze:Wysłuchałam wywiadu i jetem pod wrazeniem, że przezes Broniarz jednak stanął w naszej obronie. A co ważniejsze pani doktor z BN "nadawała na tej samej fali" można by rzec, że wzajemnie się uzupełniali wysuwajćc coraz to nowe argumanty przeciwko połaczeniu bibliotek. Podobała mi sie jak prezes nawiazał do komentowanych ostatnio nagród w kancelarii prezydenta. (600tyś. to opłacenie 3 etatów bibliotekarek w szkole).Trafna też była pointa prowadzacej. Wszystko ok., ale coś tam przy końcu szef ZNP mówił o rozszerzeniu zdań biblioteki szkolnej na społeczeństwo. No właśnie, sugerował działania na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo, pozostajacych bez pracy czy jakos tak ? Przyznam, że tego nie zrozumiałam. Cieszę się, że "ktoś" zabrał głos w obronie.
Natomiast niepokojący zostaje dalej fakt, że MEN poza krótkim pismem do MACiA dalej milczy.
Prezes jest od tego, żeby się o nauczycieli upominał :)
Na pewno przekonujące są słowa p. Budyńskiej, która reprezentuje Instytut Książki i Czytelnictwa, powoołuje się na badania itp.

madan

piątek 22 lut 2013, 22:55

Bory Tucholskie są śliczne!
A tak poważniej, to dziękuję Wszystkim za miłe słowa, a jeszcze bardziej za mądre uwagi i sugestie. Od lat prowadzę szkolną bibliotekę, ale często stąd chłonę nowe pomysły i siły. Ostatnio intensywnie wypowiadam się w mowie i piśmie używając również Waszych argumentów - dziękuję. Odczułam, że tytuł prezes przed nazwiskiem więcej znaczy niż magister :? Ale i zobowiązuje! Staram się nie zawieść tych, którzy mi zaufali. Tutaj często zaglądam, czerpię z Waszej mądrości ku pożytkowi ogólnemu :) Czasem ręce i głowa potrzebne mi są w życiu codziennym, więc nie "klikam", ale czytam systematycznie, bieżąco lub hurtowo, zwykle ze zrozumieniem :)
Powodów namacalnych do świętowania jeszcze nie mamy, ale są już jaskółki: minister Boni spuścił z tonu, minister Szumilas odezwała się na stronie MEN! Niezbyt czytelnie i jednoznacznie, coś jakby: za, a nawet przeciw, ale może myśl zostanie rozwinięta :?
Mamy ogromne poparcie społeczne, nasza mobilizacja i wysiłek dają efekty, a na dodatek ... MAiC zdecydowało się nas przyjąć. Proponowałam tylko cztery razy ... i już! Ta chwila wiekopomna nastąpi 26 lutego. Dzień później skrzyknęliśmy spotkanie poszerzone reprezentantów organizacji bibliotekarskich, by wymienić uwagi i ustalić wspólny front.
Cytat optymistyczny: Wszystko się może zdarzyć...

fiori

piątek 22 lut 2013, 22:57

Juliusz Wasilewski pisze: Ale przecież tak jest w demokracji, że ścierają się różne siły, poglądy i racje.
Demokracja demokracją, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie :lol:

Maria

piątek 22 lut 2013, 23:08

No to czekamy z niecierpliwością na 26... Madan wszyscy będziemy z Tobą... a i oczywiście jestem za wspólnym spotkaniem :) mniejsza o lokalizację.

fiori

piątek 22 lut 2013, 23:19

Kalendarz Świąt Nietypowych: 26 lutego – Dzień Spania w Miejscach Publicznych.
Mam nadzieję, że spotkanie nie będzie się niebezpiecznie przedłużać...
Niech moc będzie z Wami :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”